2
emlak

MİDYE ÇİFTLİĞİ TEHDİDİ

Ana Sayfa » Yerel Haberler » MİDYE ÇİFTLİĞİ TEHDİDİ
Paylaş
Tarih : 12 Haziran 2019 - 16:57

MİDYE ÇİFTLİĞİ TEHDİDİ

Marmara Adası’nda kurulması planlanan devasa midye çiftliklerine adalılar tepki gösterdi.

Midye çiftliği kurma projesi adalıları ayağa kaldırırken, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde Marmara Adası’ndaki Gündoğdu Köyü Güzelleştirme Derneği öncülüğünde ilçe merkezinde bir protesto gösterisi düzenlendi.

ADADAKİ TURİZM VE BALIKÇILIĞI ÖLDÜRECEK
Maramra koylarında midye çiftliklerinin kurulmasına karşı çıkan ada sakinleri, planlanan bu çiftliklerin koylara büyük zararlar vereceğini, turizm ve balıkçılığı öldüreceğini kaydetti.
Marmara Adası Gündoğdu Köyü Güzelleştirme Derneği’nden yapılan açıklamada, “Biz ada halkı olarak ailelerimizle yüzdüğümüz, balık avladığımız bu bakir koyların midye çiftlikleri kurularak, tek tek yok edilmesine sonuna kadar karşıyız” denildi.

GÜNDOĞDU KÖYÜ GÜZELLEŞTİRME DERNEĞİ AÇIKLAMA YAPTI
Her yaştan yüzlerce kişinin katıldığı eylemde; “Midye değil, deniz istiyoruz”, “Çiftlikler kurulmasın, plajlar bozulmasın” dövizleri açan Marmaralılar dernek imzasıyla bir de basın açıklaması yayınladılar. Marmara Adası Gündoğdu Köyü Güzelleştirme Derneği’nden yapılan açıklama metni şöyle: “Marmara Adası koylarına midye üretim çiftlikleri kurma projesi için ruhsat ve teşvik alındığını üzülerek öğrenmiş bulunmaktayız. Biz ada halkı olarak ailelerimizle yüzdüğümüz, balık avladığımız bu bakir koyların midye çiftlikleri kurularak, tek tek yok edilmesine sonuna kadar karşıyız! Ada halkının fikri alınmadan hazırlanan bu projenin, koylara ve adamıza vereceği zararları sizlere kısaca açıklamak istiyoruz.

ADAYA VERECEĞİ ZARARLARI SIRALADILAR
1- Midye çiftliklerinin kurulması demek; denizdeki doğal yaşamın altüst olması demektir. Midye çiftlikleri denizdeki oksijen miktarını düşürerek, balık, bitki ve diğer tüm canlı türlerinin yaşam alanlarının yok olmasına ve bu türlerin azalmasına sebep olmaktadır.
2- Midye çiftliklerinin kurulması demek; balıkçılık ve amatör balıkçılığın olumsuz etkilenmesi demektir. Zaten son yıllarda ada halkının ihtiyacını bile karşılayamayan balıkçılık, bu proje ile daha da kötüye gidecektir. Geçimini bu yoldan sağlayan balıkçı esnafımız da zarar görecektir.
3- Midye çiftliklerinin kurulması demek; turizmin azalması demektir. Turistik açıdan zaten hak ettiği değeri yakalayamayan adamız, midye çiftlikleri yüzünden daha da değer kaybedecektir. Yüzmek ve dalış yapmak için tercih edilen, deniz turizmi açısından önemli olan bu koylar yok olacaktır.
4- Midye çiftliklerinin kurulması demek; su altında bulunan tarihi kalıntıların yok olması demektir. Antik çağdan itibaren deniz taşımacılığında önemli bir yeri olan Marmara Adaları koyları, 6 ve 13’üncü yüzyıllardan kalan 13 batığa, iki ortaçağ fırın atölyesine, bir höyüğe ve 16 arkeolojik siteye ev sahipliği yapmaktadır. Kısacası Midye çiftliklerinin kurulması demek, bu varlıklarımıza sahip çıkmak yerine kültür turizmine darbe vurmak demektir. Bugün 142 bin metrekare alanda kurulmak istenen bu çiftlikler, yarın bütün koylarımızı işgal edecektir. Adamız sahipsiz değildir. Gelin birlik olalım ve koylarımıza sahip çıkalım. Son söz olarak söylemek istiyoruz ki; koylarımızdan ellerinizi çekin!” (haber/foto: Mustafa Dermanlı)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

AVŞA’dan ACI HABER GENÇ İTFAİYECİ ARACIN ALTINDA KALDI
AVŞA’dan ACI HABER GENÇ İTFAİYECİ ARACIN ALTINDA KALDI

AVŞA’dan ACI HABER GENÇ İTFAİYECİ ARACIN ALTINDA KALDI Büyükşehir Belediyesi Avşa istasyonunda itfaiye eri olarak görev yapan Kerem Dolan,

BU DEFA YANGIN AVŞA’DA ÇIKTI
BU DEFA YANGIN AVŞA’DA ÇIKTI

BU DEFA YANGIN AVŞA’DA ÇIKTI Avşa Adası’nda ormanlık alana yakın olan Çınar Koyu’nda yangın çıktı. Çıkan yangın ormana zarar vermeden

AVŞA’DA GEMİNİN KAPAĞI DÜŞTÜ 4’Ü ÇOCUK 7 KİŞİ YARALANDI
AVŞA’DA GEMİNİN KAPAĞI DÜŞTÜ 4’Ü ÇOCUK 7 KİŞİ YARALANDI

AVŞA’DA GEMİNİN KAPAĞI DÜŞTÜ 4’Ü ÇOCUK 7 KİŞİ YARALANDI Avşa İskelesine yanaşan geminin kapağı düştü 7 kişi hastanelik

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI