2
emlak

Kalp Hastalarına Çok Önemli Oruç Uyarıları

Ana Sayfa » Sağlık » Kalp Hastalarına Çok Önemli Oruç Uyarıları
Paylaş
Tarih : 08 Mayıs 2019 - 18:56

Kalp Hastalarına Çok Önemli Oruç Uyarıları

KARDİYOLOG DR. SELİM PANÇ

ORUÇ ve KALP HASTALIKLARI

Oruç, sağlıklı insanların yapması gereken bir ibadettir. Sağlığımız açısından da yararlıdır. Oruç tutmayı düşünen hastaların mutlaka doktorlarına danışmaları gerekir.
Oruç tutan insanlar da, kanda ki pıhtılaşma olaylarının azaldığı, iyi kolestrol dediğimiz HDL nın arttığı , kötü kolestrol olan LDL’nin azaldığı, kalp hastalıkları için risk faktörü olan homosisteinin düşük seyrettiği gözlenmiştir. Bu durumda oruç tutmanın kalp hastalıkları için koruyucu olduğunu söyleyebiliriz.

HANGİ HASTALAR ORUÇ TUTAMAZ ?
Son bir yıl içerisinde kalp krizi geçirenler
Son bir yıl içerisinde kalp ameliyatı geçirmiş olanlar
Kontrolsüz hipertansiyonu olanlar
Kalp pili takılı olanlar
kalp yetmezliği olanlar
ileri kalp kapak hastalığı olanlar
kontrolsüz ritm bozukluğu olanlar
Kalp kapak protezi takılmış olanlar
İnme riskine karşı kan sulandırıcı ilaç kullananlar
Son bir yıl içerisinde stent takılmış ve ikili kan sulandırıcı ilaç kullanan hastalar tutamaz.

HANGİ HASTALAR ORUÇ TUTABİLİR
Öncelikle doktorunun onayını alması şartıyla,
Kronik koroner arter hastalığı olup stabil seyreden, kan sulandırıcı olarak sadece aspirin kullanan, şikayetleri olmayan, oruç tutulma saatleri ilaç kulanımını bozmayacak olanlar, tansiyon hastası olup tansiyonu dengeli seyreden hastalar ,hafif kapak hastaları oruç tutabilir.

ORUÇ TUTANLAR İLAÇLARINI NASIL ALMALIDIRLAR
Oruç tutan hastalar doktorlarıyla görüşerek ilaç dozlarını ayarlamalıdırlar.Sabah aldıkları dozları sahurda akşam dozlarını iftarda alabilirler.

İFTAR’DA VE SAHUR’DA BESLENMEMİZ NASIL OLMALI ?
İftar‘da 15 – 16 saatlik bir açlık sonucunda aşırı bir yemek yeme isteği olacaktır. Bu bilinçle kalbimizi zorlayacak hızlı ve çok yemekten kaçınmalıyız. Hızlı ve çok yemek tüketmek kalbin yükünü % 20 arttır. Ayrıca yağlı, kızartma, hamur ağırlıklı yemekleri tercih etmemeliyiz. Aşırı miktarda yağlı, kalorisi yüksek yemeklerden kaçınmalıyız. İftarı Çorba, peynir, makarna, komposto, kahvaltı türü ile açabiliriz. Mutlaka hamur işlerinden vazgeçilemiyorsa bol sebzeli fırında hazırlanmış yemekler tercih edilmeli, nohut, mercimek, fasulye gibi kuru bakliyatlar sindirimi zor olduğu için az tüketilmelidir. Et ürünlerini de haşlama veya ızgara olarak tercih etmeliyiz.
Şerbetli tatlılardan uzak durulmalıdır.
İftar ve sahur arasında aralıklı olarak en az 2 litre su tüketilmelidir.
Tansiyon ölçümleri de ihmal edilmemelidir.
İftardan yaklaşık 2 saat sonra hafif tempolu yürüyüş yapılabilir.
Sahurda, gün boyunca tok tutacak, kan şekerinin düzenli seyretmesini sağlayacak kahvaltı ağırlıklı, sebze, protein içeren yumurta, süt, yoğurt, peynir, sebze ve meyve ağırlıklı beslenme tercih edilmelidir. Zeytin ölçülü tüketilmeli (tuz oranı yüksek olduğundan) 6 adeti geçmemelidir. Salam sosis sucuk gibi yağlı gıdalar tüketilmemelidir. Bol sıvı alınmalıdır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Koronavirüsten (Covid 19) korunmanın yolları
Koronavirüsten (Covid 19) korunmanın yolları

Koronavirüsten (Covid 19) korunmanın yolları İlk olarak Çin’in Vuhan Eyaleti’nde ortaya çıkan koronavirüs (Covid 19) Türkiye’de de görüldü.

Okul başarısı için dikkat edilecek 7 kural!
Okul başarısı için dikkat edilecek 7 kural!

Okul başarısı için dikkat edilecek 7 kural! Araştırmalar okul çağındaki çocuklarda sağlıklı beslenme ile başarının yakın ilişki içinde

Ramazan’da bu hataları yapmayın!
Ramazan’da bu hataları yapmayın!

Ramazan’da bu hataları yapmayın! Ramazan’da oruç ibadetini yerine getirirken dikkat edilmesi gereken çok önemli kurallar var. Zira, orucun

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI