2
emlak

Bakın zeytinyağı hangi bitkiyle desteklenirse DNA’ları koruyor

Ana Sayfa » Sağlık » Bakın zeytinyağı hangi bitkiyle desteklenirse DNA’ları koruyor
Paylaş
Tarih : 02 Nisan 2016 - 23:18

zytnygdnaBakın zeytinyağı hangi bitkiyle desteklenirse DNA’ları koruyor

Sızma zeytinyağı, zeytin polifenolleriyle güçlendirilmiş zeytinyağı; kekik ve zeytin ile güçlendirilmiş zeytinyağı… BAKIN EN GÜÇLÜSÜ HANGİSİ?

Kekikten elde edilen polifenol bileşikleri ile güçlendirilmiş zeytinyağı tüketiminin insanlarda DNA’ları oksidatif kötü etkisen koruduğu ortaya kondu. Araştırma İspanyol bilim insanlarına ait…
İspanyol araştırmacıların gerçekleştirdiği 33 kişi üzerinde yapılan yeni çalışmaya göre kan lipid seviyesi yüksek kişilerin kekikten sağlanan polifenol bileşikleri ile güçlendirilmiş natürel sızma zeytinyağı tüketmeleri DNA hasarını önemli derecede azaltıyor.

ÜZERİNDE ÇALIŞMAYA DEĞER BİR ALAN

Bu yolla güçlendirilmiş zeytinyağının tüketiminin ardından DNA hasarındaki azalmanın zeytin ve kekikteki fenolik bileşiklerin biyoaktif moleküller olarak işlev görerek oksitadif sistemik dengeyi iyileştirdiğini düşünen araştırmacılar için bu durum üzerinde daha fazla araştırma yapılması gereken bir alan.

35-80 HİPERKOLESTEROLEMİ HASTALARINDA ARAŞTIRILDI

35 – 80 yaşları arasındaki hiperkolesterolemi hastası 33 kişi üzerinde gerçekleştirilen randomize, çift körlü ve kontrollü çalışmada katılımcılar üç farklı zeytinyağı çeşidinden (sızma zeytin yağı: günlük 2,88 mg fenol, zeytin polifenolleriyle güçlendirilmiş sızma zeytinyağı: günlük 12,59 mg fenol ve hem zeytin hem kekik polifenolleri ile güçlendirilmiş zeytinyağı: günlük 12,10 mg fenol) kendilerine sunulanı tükettiler.

EN GÜÇLÜ SONUÇ ZEYTİN VE KEKİK BİLEŞİMİNDE: KORUYUCU ENZİM

Üç yağ türüne bir arada bakıldığında en güçlü sonucun zeytin ve kekik bileşikleri ile güçlendirilerek hazırlanan zeytinyağından elde edildiğinin altını çizen araştırmacılar, bunun ayrıca vücutta antioksidan enzim sistemini geliştirdiğini de belirttiler.
İspanyol bilim insanlarının araştırması “Virgin Olive Oil Enriched with Its Own Phenols or Complemented with Thyme Phenols Improves DNA Protection against Oxidation and Antioxidant Enzyme Activity in Hyperlipidemic Subjects” isimli çalışma Journal of Agricultural and Food Chemistry Dergisi’nde yayınlandı.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Kalp Hastalarına Çok Önemli Oruç Uyarıları
Kalp Hastalarına Çok Önemli Oruç Uyarıları

Kalp Hastalarına Çok Önemli Oruç Uyarıları KARDİYOLOG DR. SELİM PANÇ ORUÇ ve KALP HASTALIKLARI Oruç, sağlıklı insanların yapması gereken

Ramazan’da bu hataları yapmayın!
Ramazan’da bu hataları yapmayın!

Ramazan’da bu hataları yapmayın! Ramazan’da oruç ibadetini yerine getirirken dikkat edilmesi gereken çok önemli kurallar var. Zira, orucun

BOYUN AĞRINIZIN NEDENİ AKILLI TELEFON OLABİLİR
BOYUN AĞRINIZIN NEDENİ AKILLI TELEFON OLABİLİR

BOYUN AĞRINIZIN NEDENİ AKILLI TELEFON OLABİLİR Son yıllarda evde, sokakta, toplu taşıma araçlarında pek çok kişinin ilk boş anında telefonunu

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI