2
emlak

Zeytinde Bu Hafta – ZEYTİNİN EN ÖNEMLİ DÖNEMLERİNDEN BİRİ, ÇİÇEK TOZLANMASI.!!!

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Zeytinde Bu Hafta – ZEYTİNİN EN ÖNEMLİ DÖNEMLERİNDEN BİRİ, ÇİÇEK TOZLANMASI.!!!
Paylaş
Tarih : 08 Mayıs 2019 - 19:57

Zeytinde Bu Hafta – ZEYTİNİN EN ÖNEMLİ DÖNEMLERİNDEN BİRİ, ÇİÇEK TOZLANMASI.!!!

Tahir Özgür TANER
Ziraat Mühendisi

Zeytin yetiştiriciliğinde yaprak oluşumu ve sürgün devresinden sonra meydana gelen, mahsul tutumunun en önemli dönemi çiçek tozlanması dönemidir. Eğer ki çiçek hiç tutmazsa bu seneyi tamamen boş geçeriz. Bu dönemde çiçek ne kadar başarılı şekilde tozlaşırsa da o oranda mahsul alırız.

Bu dönemde nelere dikkat etmeliyiz?
İlk başta uygulama dönemini iyi ayarlamalıyız. Bu dönem, çiçekler tam patlamaya yakın bir dönem olmalıdır. Yani çığırlarda çiçekler patladı patlayacak veya tek tük çiçekler açmaya başladığı zaman müdahale etmeliyiz.

Peki, nasıl müdahale etmeliyiz?
Halk arasında dölleyici adı verilen çiçek tozlaştırıcı kullanılarak çiçeğin tozlanma ve toz tutum şansı artırılabilinir. Bunun için ben, içeriğinde BOR, ÇİNKO oranı yüksek ve hatta mümkünse MANGAN ’da ihtiva eden ürünleri tavsiye ediyorum. Birde bu ürünleri Fulvik asit veya Organik Karbon veyahut ta Deniz Yosunu ile birlikte kullanırsak, kullandığımız tozlaştırıcıların başarı şansını artırırız.
Ayrıca bu çiçek tozlayıcıları uygularken depo içerisine pamuklu bit, zeytin güvesinin çiçek nesli ve çiçek sap sokanına karşı da bir ilaç kullanmalıyız. Mümkünse zeytin akarı ve antraknozu’na etkili ilaçlar koyarsak gerekli tüm hamleleri yapmış oluruz.
Yanlış anlaşılma olmasın diye ufak bir özetleme yapayım. Kullanılması gerekenler, 1 adet tozlayıcı, 1 adet güveye, pamuklu bite ve sap sokanına etkili tek ilaç olmak üzere toplam 2 kutu üründen bahsediyorum.
Tozlayıcı takviyesi ve akar ile antraknoz ilacı mutlak gerekli olmamakla beraber, kullanımında fayda sağlayacak ürünler olarak düşünürseniz, daha anlaşılır olur kanısındayım.

Not: Dölleyici kelimesi, argo jargon olduğundan onun yerine çiçek tozlayıcı terimini kullandım. Kafa karışıklığı yaşamamışınızdır umarım.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Gıdıklama – Pepo Zarko
Gıdıklama – Pepo Zarko

Gıdıklama – Pepo Zarko İstanbul Adaları-4 Sevgili dostlar, Geçen yazıyı; aslı astarı olmayan dedikodular yüzünden, ailelerin boşanmaya

Istakozun Günlüğü – ŞİİR HIRSIZI (*)
Istakozun Günlüğü – ŞİİR HIRSIZI (*)

Istakozun Günlüğü – ŞİİR HIRSIZI (*) Recai ÇEVİK Sabahın buğusu, suyun köpüğü, ışığı yaprakların Azalan ağzınla öğrendim

OKUYUCU MEKTUBU – Arzu Hacer B.
OKUYUCU MEKTUBU – Arzu Hacer B.

OKUYUCU MEKTUBU – Arzu Hacer B. Erdek’ten ve Hayattan Kısa Kısa Yazmak, yazmak, yazmak belki de en iyi çözüm yoluydu bu. Bir şeyler yazmak,

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI