2
emlak

Zeytinde Bu Hafta – ZEYTİN AKARI

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Zeytinde Bu Hafta – ZEYTİN AKARI
Paylaş
Tarih : 30 Nisan 2019 - 14:05

Zeytinde Bu Hafta – ZEYTİN AKARI

Tahir Özgür TANER
Ziraat Mühendisi

Son zamanların en popüler zararlısı sanırım zeytin akarıdır. Çiftçimizin en sevdiği şeylerden biride herhalde yeni bir zarar etmeni konusunda çevresini velveleye vermesidir. Peki gerçekten bu zarar etmeni çok zeytine büyük zararlar veriyor mu?
Zeytin akarının etkisi son birkaç yılda iyice etkisini hissettirir düzeylere geldi. Zeytin çiçek ve tane döneminde etkisini gösterdiği gibi yapraklanma döneminde de etki gösteren bu zararlı, zeytin yapraklarında kıvrılma, yamulma yada siğilimsi tırtıklı bir yüzey görüntüsü oluşturur. Yapraklanma döneminde zeytin akarının olumsuz etkisi görülse de biz en çok zararı çiçek ve tane döneminde görürüz.
Zeytin çığır ve çiçeklerinde bozulma, kuruma etkisi gösteren zeytin akarı çiçeklenme ardından gelen küçük tane döneminde de karabiber dökümü ve ilerleyen zamanlarda daha net görülen şekil bozuklukları görülür.
Şekil bozukluğunun sofralık zeytinde çok ciddi sıkıntı olması yanında yağlık zeytinde de ciddi sıkıntılara sebebiyet verir. Yağ kalitesini bozar ve besleyiciliğini azaltır.
Bu akademik bilgiler dışında benim üzerinde durmak istediğim diğer bir konuda zeytin antraknozu’nun da zarar dönemi ve şeklide zeytin akarıyla aynı zamanlarda zirve yapar. İkisinin de oluşma etmenleri çok farklıda olsa sadece zeytin akarı mücadelesi tek başına yeterli olmayabilir. İki zarar etmenine de dikkat etmeli ve mücadele ederken iki zarar etmeninede uygun ilaçlar kullanmalıyız. Ben buradan ne kullanıcağınızı size yazmayacam. Araştırın bulun.
Biz 3 senedir bu etmenlerle zaten mücadele ediyor ve başarıda elde ettiğimizi söylüyorum. Sadece mücadele ederken maliyet hesabınıza dikkatli yapın.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Istakozun Günlüğü – YOL PARTİ İKTİDAR..
Istakozun Günlüğü – YOL PARTİ İKTİDAR..

Istakozun Günlüğü – YOL PARTİ İKTİDAR.. Recai ÇEVİK Bir partinin öncelikli amacı iktidar olmaktır. Parti bu nedenle kurulur ve varlığını

Yaşamın İçinden – HERKES BİRAZ KADIN OLABİLİR Mİ
Yaşamın İçinden – HERKES BİRAZ KADIN OLABİLİR Mİ

Yaşamın İçinden – HERKES BİRAZ KADIN OLABİLİR Mİ Derya BALCI deryabalci2@gmail.com Kadın “sevgi” dir… Kadın “şefkat” tir… Kadın

Istakozun Günlüğü – ÜÇ KELEBEK..
Istakozun Günlüğü – ÜÇ KELEBEK..

Istakozun Günlüğü – ÜÇ KELEBEK.. Recai ÇEVİK Vaktiyle ülkenin birinde üç kelebek vardır, uçup duran. Aynı ovanın düzlüğünde ormanın

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI