2
emlak

Zeytinde Bu Hafta – KENDİ ZEYTİNİMİZE KENDİMİZ ZARAR VERMEYELİM…

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Zeytinde Bu Hafta – KENDİ ZEYTİNİMİZE KENDİMİZ ZARAR VERMEYELİM…
Paylaş
Tarih : 27 Temmuz 2020 - 15:03

Zeytinde Bu Hafta – KENDİ ZEYTİNİMİZE KENDİMİZ ZARAR VERMEYELİM…

Tahir Özgür TANER
Ziraat Mühendisi

Tarımsal maliyetlerin artmasıyla yepyeni bir sinek mücadelesi şekli duyulmaya başlandı. Yapraktan inşaat kireci uygulaması… Doğrusuna ya da yanlışına bakılmadan yapılan bu uygulama acaba ne kadar doğru?
Tarımsal amaçlı uygulamalarda özelliklede organik tarım uygulamalarında kaolin uygulaması hem ülkemizde hem de dünyada yapılmaktadır.
Tarım bakanlığı talimatlarında da adı geçen kaolin, zeytincilik araştırma enstitülerince denemelere alınmış ve tavsiyelerinde yer almıştır.
Dünya genelinde birçok mühendisin, doğru kaolinin doğru şekilde uygulanmasıyla başarılı randımanı hakkında olumlu yorumlar mevcuttur.
Ancak İnşaat kirecinin zeytin ağaçlarına yaprak uygulaması hakkında net bir bilgi bulunmamaktadır. İnşaat kireci CaO kimyasal yapısında olup, yapraktan kalsiyumlu gübre olarak alına bilirliği nerdeyse imkânsızdır.
Çünkü Kalsiyumun o formu bitki tarafından kullanılamaz hatta ve hatta Kalsiyum ’un alınabilir formunun dahi yapraktan alınması ( Gübre içeriğinde Aminoasitler,
Adjuvantlar, Çeşitli Şelatlar olmazsa eğer) neredeyse imkânsızdır. Hatta bazı mühendislere göre İnşaat kireciyle gövdelerin boyanması dahi tavsiye edilmez ki konumuz yapraktan uygulanması…
Yapraktan uygulanan inşaat kirecinin yararlı mikroorganizmaları öldürme, bitkin genel pH dengesini bozma, stomaları tıkama, su giriş çıkışını engelleme, su kaybına neden olma, element dengesini bozma, bitkide kuruma ve yanmalara neden olma gibi olumsuz etkileri söz konusudur.
Birde atan kişinin göz, deri, solunum yollarına olumsuz etkileri de çok ciddi boyutlardadır. Bilimsel ya da elle tutulur hiçbir denemde adı geçmeyen yapraktan inşaat kireci uygulamasını ben tavsiye etmiyorum.
Bazı mühendis arkadaşlar size kısa süreliğine ya da bir defalık tavsiyelerde bulunmuş olabilir. Büyük ihtimal tavsiye eden mühendisin o an ağaçta gözlemlediği anlık fungal durum, bakteri ya da virüs etkisinden dolayı son çare şeklindeki yaklaşım olabilir.
Ama kahvehanelerde ya da olmadık yerlerde “İnşaat kirecini at sineğe de iyi geliyor, güveye de iyi geliyor, tırtıla da iyi geliyor” şeklinde kendini bilmez ve cahilce söylenen laflara itibar etmeyin. Ya da edin bahçeniz oduna dönsün. Karar sizin…

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Zeytinde Bu Hafta – DOĞRU İLAÇ KARIŞIMLARI NASIL YAPILIR…
Zeytinde Bu Hafta – DOĞRU İLAÇ KARIŞIMLARI NASIL YAPILIR…

Zeytinde Bu Hafta – DOĞRU İLAÇ KARIŞIMLARI NASIL YAPILIR… Tahir Özgür TANER Ziraat Mühendisi Zeytin sineği mücadelesinde kullanılan ilaçlardan

Gönül Dostları – EKMEK
Gönül Dostları – EKMEK

Gönül Dostları – EKMEK Fikret ÇAĞIN Değerli okurlar, geçtiğimiz hafta bir yazar kardeşimizin “GERÇEKTEN SU İÇTİĞİNİZİ Mİ SANIYOSUNUZ”

Yaşamın İçinden – KİTAP ÖNERİSİ
Yaşamın İçinden – KİTAP ÖNERİSİ

Yaşamın İçinden – Derya BALCI KİTAP ÖNERİSİ ŞAİRİN UZUN SAÇLI DİZELERİ: REPESA “hep bir şiir sanmıştım seni Oysa gecenin koynuna

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI