2
emlak

Zeytinde Bu Hafta – HALKALI LEKEYE HANGİSİ DAHA DOĞRU OLUR?

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Zeytinde Bu Hafta – HALKALI LEKEYE HANGİSİ DAHA DOĞRU OLUR?
Paylaş
Tarih : 16 Nisan 2020 - 9:48

Zeytinde Bu Hafta – HALKALI LEKEYE HANGİSİ DAHA DOĞRU OLUR?

Tahir Özgür TANER
Ziraat Mühendisi

Halkalı lekeye Bordo bulamacımı, Toz bakırlımı, Sıvı Bakırlımı kullanmalıyız? En pahalı olanı daha iyi değilmidir? Kullanacağımız ilacın zamanlamayla yada iklimle alakası varmı?
İlk başta çiftçimizin Bordo bulamacına olan aşkına ve sadakatine ayrıca mavi yapanlarına karşı olan inanılmaz hayranlığına karşı söyleyebileceğim pek bir şey yok.
Çünkü daha önce defalarca söyledim, para sizin mal sizin bana laf düşmez.
Ama benim gözlem ve tecrübelerimi soruyorsanız, geç dönemde, taban arazilerde, karışımlarda hangi marka olursa olsun bordo bulamacını tavsiye etmiyorum.
Sakın bunu halkalı lekeye karşı bordo bulamacını tavsiye etmiyorum diye yorumlamayın, bu çok yanlış bir çıkarım olur. Birçok toz bakırlı’yı da, saydığım koşullarda, bordo bulamacına benzer etki yaptığı için ve maliyetleri yüksek olduğu için ilgi alanımın dışında tutuyorum.
Ben yeni nesil sıvı bakırlıları tavsiye ediyorum. Hem yaprak dökümü, hem zorlu koşullar, hem karışabilirlik, hem de maliyet açısından çok başarılılar.
Ben Ziraat Mühendisi olduğum için size, en az maliyetle en fazla randımanı sağlamam lazım. En ucuz malı değil… Tabi buna rağmen siz neye inanmak istiyorsanız ona inanın. Herkesin kendine göre aklı mantığı var.
Özetle, Geçen makalemin tekrarı gibi bir yorum olacak ama unutulmaması gereken, “doğru zaman doğru ilaç doğru doz” çiftçinin mutlaka dikkat etmesi gereken ilk mücadele kuralıdır.

Not: Piyasada gübre ruhsatlı bakırlı ürünler var. Bunlar Televizyonlarda, reklamlarda, ambalajlarda çok etkili gibi gösterilmiş olabilir.
Ancak bunların halkalı lekeye etki konusundan hiçbir bakanlık onayı yoktur. Bunlardan uzak durun demiyorum. Ancak bir iki kere kullanıldı randıman sağlandı mantığı doğru değil.
Birgün olmadık bir sonuçla karşılaşırsanız nedenini anlayamazsınız da. Bunun sorumluluğu da, Ruhsatlı olmadıkları için asla Tarım Bakanlığı olmaz. Size sadece dikkatli olun diyorum. Reklamlara, görsellere dünya para verip riske girmeyin.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaşamın İçinden – KİTAP ÖNERİSİ
Yaşamın İçinden – KİTAP ÖNERİSİ

Yaşamın İçinden – Derya BALCI KİTAP ÖNERİSİ ŞAİRİN UZUN SAÇLI DİZELERİ: REPESA “hep bir şiir sanmıştım seni Oysa gecenin koynuna

Istakozun Günlüğü – ŞAPKAMDAN ÇIKAN YAZI
Istakozun Günlüğü – ŞAPKAMDAN ÇIKAN YAZI

Istakozun Günlüğü – ŞAPKAMDAN ÇIKAN YAZI Recai ÇEVİK YALINAYAK BİR ŞİİRİN ORTASINDAYIM Nihat BEHRAM’ın ATEŞİ SOLUMAK adlı toplu

Zeytinde Bu Hafta – KENDİ ZEYTİNİMİZE KENDİMİZ ZARAR VERMEYELİM…
Zeytinde Bu Hafta – KENDİ ZEYTİNİMİZE KENDİMİZ ZARAR VERMEYELİM…

Zeytinde Bu Hafta – KENDİ ZEYTİNİMİZE KENDİMİZ ZARAR VERMEYELİM… Tahir Özgür TANER Ziraat Mühendisi Tarımsal maliyetlerin artmasıyla

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI