2
emlak

Zeytinde Bu Hafta – GÜLLECİ BULAMACI

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Zeytinde Bu Hafta – GÜLLECİ BULAMACI
Paylaş
Tarih : 21 Temmuz 2020 - 13:25

Zeytinde Bu Hafta – GÜLLECİ BULAMACI

Tahir Özgür TANER
Ziraat Mühendisi

Haşere ve zararlıların değişen mizaçlarından dolayı mücadelenin zor olması, organik tarıma olan iştah, tarımsal uygulamalardaki yüksek maliyetler den dolayı çiftçimiz alternatif çözümlere ilgi duymaya başladı. Bunlardan biriside GÜLLECİ BULAMACI. Peki Gülleci bulamacı nedir? Ne işe yarar? Gerçekten her derde devamı?
Gülleci bulamacı adını, rahmetle andığımız Prof. Dr. Atıf Atilla’nın ilgi duyduğu spor olan gülle atmadan alan bir kükürt – kalsiyum karışımıdır.
Kükürtle kirecin belli oranlarda kaynatılıp suyunun arıtılarak elde edilen bu solüsyonun teknik alanda yeterliliği net değil. Yani bir araştırma kuruluşu ya da bakanlık talimatında tavsiye edilmiş bir ürün değil.
Tam olarak zeytinde neye fayda sağladığıyla ilgili net bir araştırma ya da deneme bulunmayan bu solüsyonun zeytinde pamuklu bit dışında başka bir şeye tavsiye edildiği ile ilgili bir bilgiye rastlayamadım.
Ha gerçi çiftçimizin doğaçlamayla kara koşnile, zeytin sineğine, zeytin güvesinin tane nesline, halkalı lekeye faydası konusunda olan inancı hayretler verici olsa da biz mühendislerin bunu tavsiye edebilmesi için ya etki mekanizmasıyla ilgili net bir dayanak yada deneme sonuçları olmadan yorum yapabilmesi akıl karı değildir.
Ayrıca element ya da bileşikleri belli sıcaklıkların üzerine çıkarıp kimyasal yapılarını bozduğunuzda o element yada bileşiklerin yeni oluşumlarının eski hallerinden farklı davranması beklenir.
Yani Yüksek sıcaklıklarda kaynatılan bu kükürt kireç karışımından ne bir kükürt gibi randıman beklemek nede kalsiyum etkisi beklemek çok akıl karı değil.
Bana derseniz bu gülleci bulamacını illa zeytinde kullanmak istiyorum, bende size akara yada antraknoz’a karşı deneyebilirsiniz derim.
Tekrar söylüyorum kullanın demiyorum deneyebilirsiniz diyorum ve demek zorundayım çünkü ben bir mühendisim varsayımla ya da elde sağlam veriler yoksa tavsiye edemem. Bu söylediklerim yorum değil eldeki veriler. Size kullanmayın demiyorum, ha desem ne değişir sizin için? Hiçbir şey…

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR
Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR

Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR Recai ÇEVİK Entelektüel Olmak demek, Acı çekmektir. **** HER KİTAP SANA YENİ BİR DÜNYA BAĞIŞLAR. İstemez

Istakozun Günlüğü – SAVRUK DÜŞÜNCELER..
Istakozun Günlüğü – SAVRUK DÜŞÜNCELER..

Istakozun Günlüğü – SAVRUK DÜŞÜNCELER.. Recai ÇEVİK Yazmak büyük mutluluk. Kaybolmak.. Sakin, sessiz, içe dönük bir yolculuk.. Kendimin

Istakozun Günlüğü – KORKU…
Istakozun Günlüğü – KORKU…

Istakozun Günlüğü – KORKU… Recai ÇEVİK Korku içinde yaşayan özgür olamaz. O korkunu tutsağıdır. *** Çevresine korku salanın

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI