2
emlak

Zeytinde Bu Hafta – EKİPMAN ALIRKEN YAPILAN YANLIŞLAR! -2-

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Zeytinde Bu Hafta – EKİPMAN ALIRKEN YAPILAN YANLIŞLAR! -2-
Paylaş
Tarih : 28 Ekim 2019 - 15:51

Zeytinde Bu Hafta – EKİPMAN ALIRKEN YAPILAN YANLIŞLAR! -2-

Tahir Özgür TANER
Ziraat Mühendisi

4. Bilindik ve Güvenilir yerden alışveriş yapılmalı: İnternet ya da piyasada bilmediğimiz kişi ya da işletmelerden alacağınız makinalardan aklınıza gelmeyecek kadar sahtekarlık ya da hile ile karşı karşıya kalma riskimiz var. Bilindik bir marka bile alınsa, makinasında ya da diğer donanım parçalarında yapılacak hileler, ancak sorun yaşandığında iyi bir ustanın elinde görülebilir. Ayrıca bilinmedik işletme, anlık yedek parça ve servis hizmetlerini veremeyeceği gibi bu hizmetleri hiç de vermeyebilir. Buda elimizde bozuk ve işe yaramayan bir makinayla kalmamız demek olur.
Bu yüzden güvenilir, anında servis ve anında yedek parça hizmeti veren işletmelerden ekipman almamız daha mantıklıdır. Aynı zamanda olası fabrikasyon hatalarda karşımızda bir muhatap bulmuş oluruz. Ayrıca paramız şehrimizde kalır, bu işletmelerin sunacağı imkanlardan yararlanmış oluruz.
5. Kullanacağımız ekipman Bize para kazandırmalıdır: Mesela zeytin silkeleme makinası, bize işçi maliyetini düşürmelidir. Yada Zeytin seçme makinalarının doğru boylama yapmadığı çok görülen bir sorundur. Seçme sırasında çok büyük para kaybımız olur farkında olmayız. Aykul makinanın yaptığı zeytin seçme makinaları gibi hata payı sıfır olan zeytin seçme makinaları kendi parasını 1-2 senede çıkarıp bize daha zeytini seçerken para kazandırır.
6. Ekipmanı Ödeme Kolaylığı Olmalı: Bazı işletmeler ekipmanlarına, düşük faizle, 5 sene vadeli banka kredisi kolaylığı sağlarken, aynı zamanda hasatta ödeme yada kredi kartına taksit seçenekleri sunmaktadır. Buda bize nefes aldıracak bir faktördür.
Önemli olan en az maliyetle en fazla iş yapabilecek ekipmana sahip olmak. Başka bir deyişle paramıza ve yapacağımız işe göre en doğru ekipmanı en hesaplı şekilde almaktır. Bu yüzden bu yazdıklarımı doğru değerlendirirseniz, hata yapma şansınız çok daha az olur. Umarım her şey gönlünüze göre olur.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

GÖNÜL DOSTLARI – ERDEK KÜLTÜR & SANAT TOPLULUĞUNDAN 10 KASIMDA ATAMIZI ANMA ETKİNLİĞİ!
GÖNÜL DOSTLARI – ERDEK KÜLTÜR & SANAT TOPLULUĞUNDAN 10 KASIMDA ATAMIZI ANMA ETKİNLİĞİ!

GÖNÜL DOSTLARI – ERDEK KÜLTÜR & SANAT TOPLULUĞUNDAN 10 KASIMDA ATAMIZI ANMA ETKİNLİĞİ! FİKRET ÇAĞIN Değerli okurlar, öncelikle

Zeytinde Bu Hafta  – ZEYTİN PARASINI ELERKEN KAYBEDİYORUZ!
Zeytinde Bu Hafta – ZEYTİN PARASINI ELERKEN KAYBEDİYORUZ!

Zeytinde Bu Hafta – ZEYTİN PARASINI ELERKEN KAYBEDİYORUZ! Tahir Özgür TANER Ziraat Mühendisi Zeytinin bakımı başlı başına bir iş. Bütün

Gıdıklama – Pepo Zarko
Gıdıklama – Pepo Zarko

Gıdıklama – Pepo Zarko İstanbul Adaları-3 Sevgili Dostlarım; Geçen yazıda kalemim el verdikçe, eski günlerin adam gibi adamlarını, kahkahayı,

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI