2
emlak

Zeytinde Bu Hafta – ÇOK GEÇ OLMADAN HAREKETE GEÇMELİYİZ

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Zeytinde Bu Hafta – ÇOK GEÇ OLMADAN HAREKETE GEÇMELİYİZ
Paylaş
Tarih : 11 Nisan 2020 - 10:53

Zeytinde Bu HaftaÇOK GEÇ OLMADAN HAREKETE GEÇMELİYİZ

Tahir Özgür TANER
Ziraat Mühendisi

Yağışlar da, rüzgar da durdu. Bu zamanda acil yapılması gerekenlerimiz var. Zeytinin bakım zamanı geldi, ertelenemez, gözardı edilemez. Geçmi kalıyoruz?
Ülkemiz ve dünyamız çok sıradışı bir tecrübeyle karşı karşıya. Şunu unutmamalıyız, tarım bu ülkede olmazsa olmaz.
Doğru şekilde bakım yapmaz ve mahsul elde edilmezse çok ciddi bir gıda ve dolayısıyla ekonomik krizin bizlere vereceği zarar inanılmaz olur. Ülke karantina politikası da 20-65 yaş arasının, yani aktif üreten kesimin dikkatli olmak koşuluyla hayatlarına devam etmesi yönünde. Bu sıkıntılı günler belki belli bir zaman sonra düzelebilir ancak tarımda bu zamanda yapılması gereken mücadele yapılmazsa bu seneyi komple kaybolur. Çok rahat bir sene geçireceğimizi düşünmüyorum ama görüntü şu ki gıda ve tarım sektörünün revaçta olduğu bir sene olacak gibi duruyor. Biz sıkıntılıyız ama diğer ana zeytin üreticisi İtalya, İspanya, Yunanistan gibi ülkelerde topyekun sokağa çıkma yasağı var. Bu ülkelerde tarımın sıkıntılı olması ön görülebilir. Ancak bizim mücadele ve bakım şansımız var.
Özetle, bu günlerde mücadele ve bakımlarımızı yapmalıyız. Geç kalırsak her şey için çok geç olabilir. Yalnız, sokağa çıkarken ve mücadele ederken mutlaka gerekli karantina tedbirlerimizi de alalım.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Yaşamın İçinden – DENİZİN MAVİSİ
Yaşamın İçinden – DENİZİN MAVİSİ

Yaşamın İçinden – DENİZİN MAVİSİ Derya BALCI deryabalci2@gmail.com Deniz’in öykülerini dinledik o gece. Nemli, ıslak, karanlık satırlarda

Istakozun Günlüğü – ŞİİR HIRSIZI(*)
Istakozun Günlüğü – ŞİİR HIRSIZI(*)

Istakozun Günlüğü – ŞİİR HIRSIZI(*) Recai ÇEVİK Hapishaneler insan dolu kum gibi Dışarda bir buruk özgürlük zakkum İçerde de, dışarda

OKUYUCU MEKTUBU – Arzu Hacer B.
OKUYUCU MEKTUBU – Arzu Hacer B.

OKUYUCU MEKTUBU – Arzu Hacer B. Seviyorum Çünkü Seviyoruz çünkü, hep bir sebebi var bir şeylerin. Hep bir sebep arıyoruz, neden arıyoruz.

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI