2
emlak

Zeytinde Bu Hafta – ÇİÇEK AÇTI, İLAÇ ATILIR MI?

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Zeytinde Bu Hafta – ÇİÇEK AÇTI, İLAÇ ATILIR MI?
Paylaş
Tarih : 03 Haziran 2019 - 20:57

Zeytinde Bu Hafta – ÇİÇEK AÇTI, İLAÇ ATILIR MI?

Tahir Özgür TANER
Ziraat Mühendisi

Bu soru, o kadar çok sorulup o kadar farklı cevaplar buluyor ki şuan çiftçiler arasında aşırı bir fikir kavgası var. Peki çiçek açınca ilaç atılır mı? Ne zaman atılır? Ne atılır?
Bu konuda uzmanların genel görüşü, bahçede bulunan ağaçların yarısından fazlası çiçek açarsa ilaçlama yapılmaz. Hatta bazı uzmanlar “Tozlanma zamanı bahçeye bile girilmez” derler. Fikir birliğinde olduğumuz bu görüşün çiçeğin, çiçek içerisinde dişi ve erkek organın zarar görmesi riskinden korkulur.
İdeal ilaçlama zamanı ise, bahçedeki ağaçların birazı çiçek açınca veya ağaçların çiçek açmaya yakın olduğu zaman ilaçlama yapılması doğrudur.
Çiçek tutturucu olarak Bor, Çinko Ve Mangan içerikli bir yaprak gübresi; Güve, sap sokanı ve pamuklu bite karşı hesaplı ilaç ve Sıvı Kükürt kullanırsak yeterli ilaçlama yapmış oluruz.
Eğer ağaçların çoğu ya da tamamı çiçek açtıysa ilaçlama yapılamaz ama küçük taneyi gördüğümüz zaman tane ilaçlaması yapılacaktır. Buda tahminen çiçeklerin açmasında yaklaşık 20 gün sonraya denk gelmektedir. Çiçek açımı her bahçede hatta bahçe içerisinde bile farklı zamanlarda olabilir. Bu yüzden uygulama yapmayanlar sık sık bahçelerini kontrol etmeli ve acele etmelidir.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Gıdıklama – Pepo Zarko
Gıdıklama – Pepo Zarko

Gıdıklama – Pepo Zarko SOSYETE DÜĞÜNÜ-2 ‘’Sosyete Düğünü-1’’de okuduğunuz gibi 3 Ağustos düğünün olacağı Cumartesi günü;

Gönül Dostları – BANDIRMA’DA KÜLTÜR & SANATA VERİLEN ÖNEM ve DESTEK YEM TAVUK YUMURTA ve TAVUK TOPLUM!
Gönül Dostları – BANDIRMA’DA KÜLTÜR & SANATA VERİLEN ÖNEM ve DESTEK YEM TAVUK YUMURTA ve TAVUK TOPLUM!

Gönül Dostları – BANDIRMA’DA KÜLTÜR & SANATA VERİLEN ÖNEM ve DESTEK YEM TAVUK YUMURTA ve TAVUK TOPLUM! Fikret ÇAĞIN Değerli okurlar,

Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR
Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR

Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR Recai ÇEVİK Çanakkaleli Köylü Teyzenin öfkesine, doğasına sahip çıkma bilincine, kavgasına hayran

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI