2
emlak

Zeytinde Bu Hafta – BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Zeytinde Bu Hafta – BUNDAN SONRA NE OLACAK?
Paylaş
Tarih : 27 Nisan 2020 - 9:42

Zeytinde Bu Hafta – BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Tahir Özgür TANER
Ziraat Mühendisi

Mayısa girmek üzereyiz ve bazı uygulamalar yapıldı yada yapılmadı. Bundan sonra verdiğimiz karaların meyvelerini toplayacağız.
Peki bizi neler bekliyor?
Halkalı lekeyle mücadele edenler değil de etmeyenler şunu bilmeli, hastalık geldiğinde değil gelmeden mücadele edilmesi doğrudur. Diğeri hastalandıktan sonra ilaç içmeye benzer.
Bu senenin yağışsız ve soğuk geçmesi halkalı lekenin pek görülmemesine neden olsa da bu hep böyle gidecek anlamına gelmez. Tedbirimizi almamız gerekir. Tabii bizim çiftçimiz, 2020 yılında olsak ta, 1970 – 1980’li yıllardaki uygulamalara devam ederek bol bol gereksiz para harcamayı sevmektedir. Avrupa bizim 50 sene önümüzde değil biz Avrupa’nın 50 sene gerisindeyiz.
Birde hiçbir şey yapmayan bilgiç çiftçimiz var ki o da bambaşka bir konu. Bu konuda size tavsiye vermeyeceğim.
Ancak halkalı leke mücadelenizi bir şekilde mutlaka yapın. Benim önemsediğim asıl konu, mevcut çiçek gözleri ve oluşacak çiçek demetlerinin ne kadarı sağlıklı ve tutuma uygun olacağıdır.
Bu konuda en önemli olan faktör doğru yaprak gübresi kullanımıdır. Gözlemlerim bu konuda çoğu çiftçinin çok zayıf kaldığıdır. Bu konuda benim elimden bir şey gelmiyor. Nasıl olsa herkes herşeyi biliyor.
Aslında bir mühendis olarak değilde, bir zeytin çiftçisi olarak benim işime geliyor. Ya herkeste 17 ağaçtan 1 ton zeytin toplasa biz zeytinimizi napardık?
Eee napalım, herkeste de zeytin olmayı versin artık. Biz daha bakım olarak 2020 yılına ulaşamamışken verim tavsiyeleri vermemin çok manası yok.
Özetle, Bakırlı uygulamanızı ve doğru yaprak gübrelemenizi yapın. Konusunda hakim bir mühendise danışın (Mümkünse bu mühendis kahvede oturan ve ağzı çok güzel laf satan diplomasız bir tip olmasın). Yada yapmayın.
Ramazanınız Mübarek olur inşallah…

Etiketler : , , , , , ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Istakozun Günlüğü – DEMOKRASİNİN AMENTÜSÜ
Istakozun Günlüğü – DEMOKRASİNİN AMENTÜSÜ

Istakozun Günlüğü – DEMOKRASİNİN AMENTÜSÜ Recai ÇEVİK Demokraside diktatör olmaz. Olursa, o yönetim şekli demokrasi değildir. Demokrasi

Istakozun Günlüğü – SAVRUK DÜŞÜNCELER
Istakozun Günlüğü – SAVRUK DÜŞÜNCELER

Istakozun Günlüğü – SAVRUK DÜŞÜNCELER Recai ÇEVİK Okumak ve yazmaktan başka mutluluğum yok şu an. Arada bir de doğanın sessizliğinde

Istakozun Günlüğü – SEN UYURKEN
Istakozun Günlüğü – SEN UYURKEN

Istakozun Günlüğü – SEN UYURKEN Recai ÇEVİK Sen uyurken Sokaklarını dolaştım Kentin Sabah kokuyordu Duru temiz bakir *** Sen uyurken Rıhtıma

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI