2
emlak

Zeytinde Bu Hafta – BAKIRLI MI DAHA İYİ BORDO BULAMACI MI? (6)

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Zeytinde Bu Hafta – BAKIRLI MI DAHA İYİ BORDO BULAMACI MI? (6)
Paylaş
Tarih : 15 Nisan 2019 - 17:55

Zeytinde Bu Hafta – BAKIRLI MI DAHA İYİ BORDO BULAMACI MI? (6)

Tahir Özgür TANER
Ziraat Mühendisi

Özetle, şuan piyasadaki hiçbir bordo bulamacı ile herhangi bir tarım ilacı yada yaprak gübresinin karıştırılmasını doğru bulmuyor, tavsiyede etmiyorum. Bordo bulamacı veya bakırlının maviye yada başka bir renge boyaması o ürünün çok kaliteli olduğu anlamını çıkarmakta doğru değildir. En önemli konu doğru zamanda doğru dozda uygulamadır. 4 senedir kendi zeytin bahçelerime bakıyorum. Geçen sene dahil daha bahçelerim hiç boş kalmadı. Bu güne kadar ben hiç Bordo bulamacı uygulamadı. Ben her zaman bakırlıyla mücadele ederim. Bu demek değildir Bordo bulamacı işe yaramaz. Ben maliyet ve randımana önem veririm göz boyamaya değil. Bu yüzden bakırlı kullanırım. Özellikle de sıvı bakırlı. Umarım bu anlattıklarım kafanızda bir şeyler oluşturmuştur. Anlatılanlar kişisel yorumlarım değil mümkün olduğunca bilimsel veriler ve uygulamayla sahada alınan sonuçlar üzerinden yapılan değerlendirmelerdir. İsterim ki, şüpheniz olduğu yerlerde kendinizde deneme yapın ya da benim ile irtibata geçip fikir teatisinde bulunun. İlginize teşekkür ederim.
Not: Halkalı lekenin optimum (İdeal) sıcaklık isteği ortalama 18-22oC dereceler arası olarak geçer. Ben özellikle 16-24oC yazdım. Çünkü doğada değerler değişkendir ve bu optimum sıcaklık değeri de ortalama değerdir. Yani çiftçi halkalı leke için illa 18-22oC ‘yi termometrede görecem diye beklemesin düşüncesiyle yazılmıştır.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Okuyucu Mektubu – Pepo Zarko
Okuyucu Mektubu – Pepo Zarko

Okuyucu Mektubu – Pepo Zarko 8 Mart Önce bir alıntı; ‘’Bugün, biz kadınlar yine meydanlardayız!! Dünyanın birçok yerinde grevde ve eylemlerdeyiz!!

UZAKLAR – Zaten insanlar robot zaten zekalar yapay..
UZAKLAR – Zaten insanlar robot zaten zekalar yapay..

UZAKLAR – Zaten insanlar robot zaten zekalar yapay.. SÜLEYMAN TAKUNYACIOĞLU Geçtiğimiz yıl feribota bindim. OT Dergisi alıp arka salonda gelişi

Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR
Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR

Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR Recai ÇEVİK BİRGÜN SEN DE VARSIL OLABİLİRSİN. Egemenler bu umudu hep canlı tutar, Sömürü düzeninin

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.