2
emlak

Zeytinde Bu Hafta – 15-15-15 ATMAK İÇİN GEÇ Mİ KALINDI? -2-

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Zeytinde Bu Hafta – 15-15-15 ATMAK İÇİN GEÇ Mİ KALINDI? -2-
Paylaş
Tarih : 15 Mart 2020 - 16:57

Zeytinde Bu Hafta – 15-15-15 ATMAK İÇİN GEÇ Mİ KALINDI? -2

Tahir Özgür TANER
Ziraat Mühendisi

Başta söylediğim gibi, alışıla gelen çiftçi inanışına göre 15-15-15 ve diğer kompoze gübreler ocak en geç şubat ayında atılmalıdır. Buradan bu söylemdeki çiftçileri ayakta alkışlıyorum. O kadar yersiz ve yanlış bir düşünce ki bu, düşman ülkenin çiftçisi bize bu kadar zarar veremez.
Neden mi?

15-15-15’in ilk 15’i azottur. Azot toprakta en hızlı yıkanan elementtir. Biz ocak sonunda azotu atsak (ki o zaman ağaçlarda hareketlenme yoktur) daha ağaçlar uyanmadan azot kaybolup gidecek. Yani biz 15-15-15 değil 0-15-15 atmış olucaz. Bu ne demek oluyor? Paramızın üçte biri havaya uçmuş oluyor demek.
Gelelim fosfora, eğer toprak yapımız uygun pH ve organik maddeye sahip değilse, doğal olarak toprak sıcaklığının düşük olmasıyla beraber elementin hareketi ağır ya da hiç olmayacaktır. Zaten toprakta çabuk bağlanabilen bir yapıda olan fosfor ’dan da tam randımanlı faydalanamayacağımız demek oluyor.

Ama daha uygun koşullarda ve toprak sıcaklığının daha yüksek olduğu durumlarda fosfordan daha fazla yararlanma şansımız olur.
Elimizde kala kala bir potasyum kalıyor ki oda uygun koşullarda %15 oranında ne iş yapar siz karar verin.
Eğer ki 15-15-15 ya da diğer kompoze gübreleri Şubat 20-25’inden sonra atarsak bu sorunların çoğuyla karşılaşmayız. Benim size tavsiyem Şubat sonundan Nisan başlarına kadar 15-15-15 ve diğer kompoze gübreleri kullanın. Nisan’ın ortasına kadar da sıkıntı yok.
Yine de siz ocak – şubat gibi 15-15-15 atmaya devam edecekseniz, ne devlete nede millete sitem edin. Hiç düşmanı uzaklarda aramayın. Düşmanı da haini de aynalarda bulursunuz..

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

OKUYUCU MEKTUBU – Arzu Hacer B.
OKUYUCU MEKTUBU – Arzu Hacer B.

OKUYUCU MEKTUBU – Arzu Hacer B. Benim Hala Umudum Var “Benim hala umudum var, isyan etsem de istediğim kadar…» Bu şarkıyı kim söylüyordu

Özgür Savcı’dan Bakış – SEVMEK İBADETTİR
Özgür Savcı’dan Bakış – SEVMEK İBADETTİR

Özgür Savcı’dan Bakış – SEVMEK İBADETTİR Özgür Katip KAYA Cumhuriyet Savcısı Sevgi gerçek olan en güçlü bağdır. Sevmenin değerini

Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR
Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR

stakozun Günlüğü – AFORİZMALAR Recai ÇEVİK “İzin verin kitap okuyalım. İzin verin dans edelim. Bunlar dünyaya, topluma hiç zararı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI