2
emlak

Zeytinde Bu Hafta – 15-15-15 ATMAK İÇİN GEÇ Mİ KALINDI? -2-

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Zeytinde Bu Hafta – 15-15-15 ATMAK İÇİN GEÇ Mİ KALINDI? -2-
Paylaş
Tarih : 15 Mart 2020 - 16:57

Zeytinde Bu Hafta – 15-15-15 ATMAK İÇİN GEÇ Mİ KALINDI? -2

Tahir Özgür TANER
Ziraat Mühendisi

Başta söylediğim gibi, alışıla gelen çiftçi inanışına göre 15-15-15 ve diğer kompoze gübreler ocak en geç şubat ayında atılmalıdır. Buradan bu söylemdeki çiftçileri ayakta alkışlıyorum. O kadar yersiz ve yanlış bir düşünce ki bu, düşman ülkenin çiftçisi bize bu kadar zarar veremez.
Neden mi?

15-15-15’in ilk 15’i azottur. Azot toprakta en hızlı yıkanan elementtir. Biz ocak sonunda azotu atsak (ki o zaman ağaçlarda hareketlenme yoktur) daha ağaçlar uyanmadan azot kaybolup gidecek. Yani biz 15-15-15 değil 0-15-15 atmış olucaz. Bu ne demek oluyor? Paramızın üçte biri havaya uçmuş oluyor demek.
Gelelim fosfora, eğer toprak yapımız uygun pH ve organik maddeye sahip değilse, doğal olarak toprak sıcaklığının düşük olmasıyla beraber elementin hareketi ağır ya da hiç olmayacaktır. Zaten toprakta çabuk bağlanabilen bir yapıda olan fosfor ’dan da tam randımanlı faydalanamayacağımız demek oluyor.

Ama daha uygun koşullarda ve toprak sıcaklığının daha yüksek olduğu durumlarda fosfordan daha fazla yararlanma şansımız olur.
Elimizde kala kala bir potasyum kalıyor ki oda uygun koşullarda %15 oranında ne iş yapar siz karar verin.
Eğer ki 15-15-15 ya da diğer kompoze gübreleri Şubat 20-25’inden sonra atarsak bu sorunların çoğuyla karşılaşmayız. Benim size tavsiyem Şubat sonundan Nisan başlarına kadar 15-15-15 ve diğer kompoze gübreleri kullanın. Nisan’ın ortasına kadar da sıkıntı yok.
Yine de siz ocak – şubat gibi 15-15-15 atmaya devam edecekseniz, ne devlete nede millete sitem edin. Hiç düşmanı uzaklarda aramayın. Düşmanı da haini de aynalarda bulursunuz..

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR
Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR

Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR Recai ÇEVİK Dinsel yabancılaşma paradoksu şudur: “Tanrı ne kadar değerlenirse, İnsan yaşamı

Istakozun Günlüğü – SÖZ
Istakozun Günlüğü – SÖZ

Istakozun Günlüğü – SÖZ Recai ÇEVİK Hiçbir canlı doğayı öldürmez. İnsan öldürür. ** Cehaletle uygar olunmaz. Olsa olsa uygar toplumların Kölesi

Gönül Dostları – SAĞLIK KURULLARI, BUNU BİZLERE YAPMAYIN!
Gönül Dostları – SAĞLIK KURULLARI, BUNU BİZLERE YAPMAYIN!

Gönül Dostları – SAĞLIK KURULLARI, BUNU BİZLERE YAPMAYIN! Fikret ÇAĞIN Bizler zaten bir ayağı çukurda 65 yaş üstü 70 lik 80 lik yaşlılarız,

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI