2
emlak

Yaşamın İçinden – DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ DOĞRU

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Yaşamın İçinden – DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ DOĞRU
Paylaş
Tarih : 06 Şubat 2020 - 17:04

Yaşamın İçinden – DÜNYA ÖYKÜ GÜNÜ DOĞRU

Derya BALCI
deryabalci2@gmail.com

Kurmaca bir metin türü olan öyküler yaşamımıza ayna tutar. Günümüzü aydınlatır; çocukluğumuzun sessiz eğiticileridir. Hayatımıza yön veren kahramanların dünyasıdır öyküler.

14 Şubat Sevgililer Günü olarak kutlansa da aynı zamanda Dünya Öykü Günü’dür. Dünya Öykü Günü’nün kurucusu Özcan Karabulut bakın bunu nasıl anlatıyor:

“Herhangi bir gün de olabilirdi ama neden 14 şubat olmasın? Size şaşırtıcı gelebilir, Dünya Öykü Günü olarak 12 Eylül’ün olmasını öneren şair dostlarımız da vardı. Bu öneriyi kabul edemezdik, değil mi? Sait Faik, ‘Sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey’ diyor. Biz, ‘Paylaştıkça, çoğaldıkça bir anlam kazanır’ diye ekledik ve Sait Faik’in bu sözünden hareketle dünya öykü gününün kutlanacağı gün olarak 14 Şubat’a karar verdik. Ankara’da Kitapkurdu’nda ülkemizin dört bir tarafından gelen öykücülerimizle tartıştık ve bu günü benimsedik. Öyküyle, sevgiyle, Sevgililer Günü’yle birleştirilen bir gün oldu 14 Şubat. Öte yandan hiç de basit bir değerlendirme olmaz diye düşünüyorum, öykü bizim sevgilimiz aynı zamanda.”

Özcan Karabulut’un 1996 yılında çıkardığı Düşler Öyküler dergisi, 1997 yılında Ankara Öykü Günleri’ni başlatmış. Bu da, Kasım 2003 ‘te 69. Uluslararası P.E.N. Dünya Kongresi’nde onaylanan Dünya Öykü Günü’nü doğurmuş.

“İnsanı insan yapan düşleridir, siz yeter ki düş kurun ve düşünüzün peşinde koşun. Biz öykücüler bir düş kurduk ve düşümüzün gerçekleştiğini gördük.” diyor Özcan Karabulut.

Her yıl Dünya Öykü Günü bildirisi ülkemiz yazarları tarafından hazırlanır ve etkinliklerde sunulur. 2019 Dünya Öykü Günü bildirisi, İzmir Öykü Günleri kapsamında açılış toplantısında Özcan Karabulut tarafından okundu. 2018 yılı Dünya Öykü Günü bildirisini ise Feyza Hepçilingirler hazırlayıp sunmuştu.

Özcan Karabulut’un kaleme aldığı Öykü Günü Bildirisi insanın yaşama serüvenine ve var oluş bilincine dikkat çekiyor: “Varım, ben de varım, bir de bu var. Ölümlüyüm; anlatarak kayda geçirmek ve küçük de olsa bir iz bırakmak istiyorum. Anımsıyorum, anımsatmak istiyorum. Yalnızlık, cinsellik ve karamsarlık dahil, insanı insan yapan hiçbir insani yanımı göz ardı etmiyorum. Mekânların, yüzlerin, kelimelerin çekim alanından kurtulamadığım için yazıyorum. Mekânlar, yüzler ve kelimeler bende anlatma isteği uyandırıyor. Anlattıklarım; beni biçimlendiriyor, bakış açımı farklılaştırıyor, bana farklı bir kimlik kazandırıyor.

Arıyorum; başkalarını tanıdığım, başka dünyaların içinde yol alabildiğim, seslerin içinde kendi sesimi bulabildiğim, binlerce kelimenin içinde kendi kelimelerimi seçebildiğim ölçüde “benim yazdıklarım da var” diyebiliyorum.

Yorumluyorum; kendimi, insanı ve dünyayı anlamaya çalışıyorum, sorularıma farklı cevaplar vermeye başlıyorum. Hayatın trajik akışına karşın imkânsızı istiyorum, suları tersine akıtmak istiyorum.

Her defasında yeniden öğreniyorum. Aşk yeni bir şey değil, hüzün, mücadele ve ölüm yeni şeyler değil. İnsan da yeni değil, temalar da. Farklı öykülerin izini sürüyorum, baştan sona, sondan başa doğru, en iyi düzen içinde en iyi kelimelerle, uzun bir cümle kuruyorum. İşte o an, her şey yepyeni olup çıkıyor. …”

Aynı zamanda kendisini yazmaya iten gücü açık bir şekilde ifade ediyor. “Niçin yazdığını bilmediğini söyleyenlerin tersine, niçin yazdığımı bildiğim için yazıyorum. Mümkünse, usta öykücülerin ölümünü hazırlamak için, ölümlü olduğumu bildiğim için öykü yazıyorum.”

14 Şubat 2020 Dünya Öykü Günü Bildirisi Hasan Özkılıç tarafından hazırlanıyor.
Yeni öykülerde, yeni dünyalarda görüşmek üzere…

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Zeytinde Bu Hafta – KANUNSUZLUĞA ORTAK OLMAYIN!
Zeytinde Bu Hafta – KANUNSUZLUĞA ORTAK OLMAYIN!

Zeytinde Bu Hafta – KANUNSUZLUĞA ORTAK OLMAYIN! Tahir Özgür TANER Ziraat Mühendisi Tarım bakanlığı çiftçiyi korumak ve kontrol altında

GÖNÜL DOSTLARI – “POMPALILAR” TÜFEK Mİ, SİLAH MI?
GÖNÜL DOSTLARI – “POMPALILAR” TÜFEK Mİ, SİLAH MI?

GÖNÜL DOSTLARI – “POMPALILAR” TÜFEK Mİ, SİLAH MI? Fikret ÇAĞIN İNTERNETTEN POMPALI TÜFEK(!) SATIŞINA YASAK GELİYOR!. “Hükümet

Zeytinde Bu Hafta – ZEYTİNCİLİKTE YÜKSELEN MALİYETLERLE NASIL MÜCADELE EDİLİR? (SON)
Zeytinde Bu Hafta – ZEYTİNCİLİKTE YÜKSELEN MALİYETLERLE NASIL MÜCADELE EDİLİR? (SON)

Zeytinde Bu Hafta – ZEYTİNCİLİKTE YÜKSELEN MALİYETLERLE NASIL MÜCADELE EDİLİR? (SON) Tahir Özgür TANER Ziraat Mühendisi 9. Önemsiz kabul

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI