2
emlak

Özgür Savcı’dan Bakış – GÜLLÜ ANA’NIN BİLGECE BAZI ÖĞÜTLERİ (Anneler ne söylerse hep doğru çıkar)

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Özgür Savcı’dan Bakış – GÜLLÜ ANA’NIN BİLGECE BAZI ÖĞÜTLERİ (Anneler ne söylerse hep doğru çıkar)
Paylaş
Tarih : 22 Mayıs 2020 - 16:07

Özgür Savcı’dan Bakış – GÜLLÜ ANA’NIN BİLGECE BAZI ÖĞÜTLERİ (Anneler ne söylerse hep doğru çıkar)

Özgür Katip KAYA
Van Cumhuriyet Savcısı

Bilgeliği ile yolumuza ışık tutan hazine değerindeki hatırladığım bazı sözleri;
Büyüklerine saygıda, küçüklerine de sevgide kusur etmeyin. İnsanlara iyilik, güzellik ve doğru olanı söyleyin. Her zaman iyiliği taşıyın, güzelliği aşılayın. İnsanlarla iyi geçinin. İnsanların kalbini kazanın ve dualarını almayı hak edin.
İyi ve dürüst insanların yolundan gidin. Bilge ve iyi insanları kendinize örnek alın. Hayırsız insanlarla değil İyi insanlarla arkadaş olun. Çocuklarınızı iyi insan olarak yetiştirin. Herkese karşı iyi şeyler düşünün.
Hayatı, insanları, tüm canlıları sevin. Haram maldan hayır gelmez. Hayvanlarınıza dahi helal lokma yedirin. Nefsinin isteklerini kontrol altına alın. Kibirden uzak yaşayın. Dünya nimetlerinden dünyada yararlanın. Yardıma muhtaç insanlara candan yardım edin. Paranızın bir kısmını başkalarının iyiliği için kullanın.
İçinde zerre kadar kötülük barındırmayın. Ayçiçeğinin her zaman güneşe dönüktür. Sizlerde iyiliğe ve sevgiye dönük yaşayın. Tutumlu davranın. Kendi yağında kavrulmaya çalışın. Ama ağız tadınızı bozmadan, gezin, eğlenin. Yemekten, içmekten ve eğlenmekten zevk alın.
Öksüz, yetim, garibanı, fakir fukaranın hakkını koruyun. Üzgün insanlara yardım edin. İnsanların ahını almayın. Kimsenin kalbini ve hevesini kırmayın. Küsler barıştırın, ayrılanları kavuşturun.
Boş işlerle uğraşmayın. Kötü insanlara hizmet etmeyin. Dalavere insanlara dikkat edin. Sana ve insanlara hayrı olmayacak işler peşinde koşmayın. İnsanların güvenini sömürmeyin. Dost iyi günde değil, zor günde belli olur. Herkese güler yüzlü olun. Güzel günlere olan inancını koruyun.
Sakın yolsuza yol sormayın. Doğru yoldan ayrılmayın. Her konuda mert olun. Dürüstlükten şaşmayın. Sade yaşayın. Gösterişli yaşamdan ve lüks harcamalardan kaçının.
Sakın insanları küçük görmeyin. İnsanların huzurunu kaçıran davranışlar ve konuşmalar yapmayın. Sahip olduklarınla başkalarına hava atmak atmayın. İkiyüzlü insanlardan uzak durun. Arkadan konuşanlar güvenmeyin ve bunlara sırrını vermeyin.
Samimi olarak Allah’a dua edin. Sevap defterinizi her zaman açık bırakın. Allah’ın hayırlı ve güzel kullarından olmak için gayret edin. Helal yaşa ki hayat size helal olsun. Haksızlıklar karşısında dik durun. Bu konuda İmam Hüseyin’i hatırlayın. Elinizi öpenin elini öpün..
Aileden, atalardan hayır duası alan kişilerin yollarındaki engellerin kalktığını unutmayın. Çalışmasını ve şükretmesini bilenlere Allah ona daha fazlasını nasip eder. Sıkıntılardan kurtulmak istiyorsan sabırla ve sırayla çözün.
Sözünde yalan, dilinde gıybet, midesinde haram olanlardan uzaklaşın. Suyu kaynağından için. Sabah erken kalkın, dua ve şükredin. Hayata gülemseyerek başlayın. İnsanlarla selamlaşın ve her zaman helalleşin.
Nerede olursanız olun gelenek, göreneklerinizi ve köklerinizi unutmayın. Geçmişi unutanların geleceği olmaz.
NOT: Annem her yerde ve her şeyden gizem arardı. Güneşe, mezarlarda uyuyanlara, ağaçlara, dağlara ve taşlara selam verirdi. Bu nedenle İnsanlar arasında rahmet ve hayırla anılmaya devam ediliyor.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR
Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR

Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR Recai ÇEVİK Dinsel yabancılaşma paradoksu şudur: “Tanrı ne kadar değerlenirse, İnsan yaşamı

Istakozun Günlüğü – SÖZ
Istakozun Günlüğü – SÖZ

Istakozun Günlüğü – SÖZ Recai ÇEVİK Hiçbir canlı doğayı öldürmez. İnsan öldürür. ** Cehaletle uygar olunmaz. Olsa olsa uygar toplumların Kölesi

Gönül Dostları – SAĞLIK KURULLARI, BUNU BİZLERE YAPMAYIN!
Gönül Dostları – SAĞLIK KURULLARI, BUNU BİZLERE YAPMAYIN!

Gönül Dostları – SAĞLIK KURULLARI, BUNU BİZLERE YAPMAYIN! Fikret ÇAĞIN Bizler zaten bir ayağı çukurda 65 yaş üstü 70 lik 80 lik yaşlılarız,

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI