2
emlak

Okuyucu Mektubu – Pepo Zarko

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Okuyucu Mektubu – Pepo Zarko
Paylaş
Tarih : 20 Nisan 2019 - 22:12

Okuyucu Mektubu – Pepo Zarko

8 Mart

Önce bir alıntı;
‘’Bugün, biz kadınlar yine meydanlardayız!!
Dünyanın birçok yerinde grevde ve eylemlerdeyiz!! Bizi köleleştirenlere karşı özgürlük çığlığımız, sokaklara taşıyor, dünyayı sarıyor. Öfkemizi sokaklarda haykırıyoruz!! Ekmeğimizi çalarak bizleri yaşamdan kovanlara karşı büyük bir öfke ve kinle Harekete Geçiyor, İsyan Ediyoruz.

DÜNYAYA BAŞKALDIRIYORUZ!!’’
Allah, Allah; 8 Mart bu muymuş? E o zaman; hani nerede grevler eylemler ve isyanlar?
Valla benim gördüğüm erkeklerin tıpkı 14 Şubat günü gibi, o gün ne yaptılarsa aynılarını yapmaları ve kadınlarımızın da bunu beklemeleri. Tıpkı o Şubat ortası akşamında olduğu gibi. Beyefendi, kadınla bir şekilde randevulaşacak, güzel bir restoranda çığan veya romantik müziğin nağmelerinde önce hediyesini verecek, birlikte en leziz yemeklerden yiyecek, aşkı temsil eden en güzel içkileri birbirlerinin gözlerinde erircesine yudum yudum içecek, gecenin loş ışıklarında, o günün anlam ve mahiyetinde beyefendi kadını dansa davet edecek, çalan müziğin insanları dünya realitelerinden sıyırıp uzaklara, çok uzaklara savurduğu o dans pistinde birbirlerine yapışırcasına veya hatta tek beden olurcasına sarılıp dans edecek, sonrada içleri alevlendiren o tatlı ve pembemsi bir gecenin sonunda sabahı birlikte edecek… Tabi bu arada Kadınlar Gününü hediye vermek sananlar için öncelikle Marka Firmalar Kampanyalar yapacak, onların köleleri (PARDON!) bayi ve esnafları da bu vesileyle tıpkı diğer özel günler gibi ellerinden geldiğince bol bol satış yapmaya çalışacaklar.

Gelelim erkek milletine: Kadınlar Gününü basit hediyelerle geçirmek istemeyen erkek milleti; ya parası boldur, yada parası plastik kartına güvenip borca girmiştir. Bu borca giren erkek sınıfı da kendi aralarında ikiye ayrılır. Birincisi ya gerçekten seviyordur sevdiğini, yada!! İşte bu yada dediğim erkek cinsi en korkulacak erkek cinsidir çünkü onlar için amaca erişmek için her yol mubahtır. Tüm bunlardan ayrı ‘’namım yürüsün’’ diye ne diye hediye aldığını bile bilmeyen bir erkek sınıfı vardır ki; bunlara da ‘’süzme salak tipi’’ denir. Bu anlattıklarımla 8 MART KADINLAR GÜNÜ değil; olsa olsa ya DÜNYA ROMANTİZM GÜNÜ olur!!
Oysa tarih; 8 MART KADINLAR GÜNÜNÜ; bir HAK ARAMANIN ACI SONUCUNDAN DOĞDUĞUNU yazıyor. İnsanlar unutur ama TARİH UNUTMAZ!!

Tarih 8 MART 1857…
Yer Amerika. Amerika’nın o gün bile en önemli şehirlerinden New York. New York kentinde bir dokuma fabrikası. O fabrikada eve iş aş getirmek için bilek güçlerini ve emeklerini, gözyaşı ve teriyle harmanlamış KADINLAR!! Çalışma Şartları ağır!! Çalışma Süresi 16 saat!! Bunun karşılığında ÜCRETLER? DÜŞÜK!! Neden? PATRON DAHA ÇOK KAZANSIN DİYE!!
Kadın bu!! Dünyanın dengesini sağlayan!! Dünyanın her yerinde. Onlar!! Onlar bizim Analarımız!! Onlar bizim Bacılarımız!! Onlar bizim Yarenimiz!! Onlar bizim Var Olma Sebebimiz… Ne yapacaklardı? Susacaklar mıydı? Boyun mu eğeceklerdi daha çok ezilmelerine, sömürülmelerine aç kalmalarına hatta ölmelerine!! Elbette HAYIR!! GREV KARARI aldılar. Şartlarını da patronlara bildirdiler. Aslında öyle aşırı şartlar da değil ha. Biri; daha iyi koşullarda ve normal on saatlik çalışma. Öbürü; EŞİT İŞE EŞİT ÜCRET!! O kadar. Ancak ne oldu? Durum polise bildirildi ve poliste grevi kırmak için önce grev yapan kadınlara saldırdılar!! Kadınları fabrikaya kapattılar ve çıkan yangınla da yüzlerce kadın diri diri yandı!! Tarih 8 MART 1857’idi!! Sonra yılar geçti. Unutuldu derken, yine bir kadın, CLARA ZETKİN, Alman, sosyal demokrat ve hiç şüphesiz cesur bir kadın çıktı tarihin sayfalarına. Bu kadının çabalarıyla 8 MART’ın DÜNYA KADINLAR GÜNÜ olarak anılmasını önerdi ve bu öneri oybirliğiyle kabul edildi. Sonra savaşlar çıktı. Yine unutuldu ve en nihayetinde 1977 yılında Birleşmiş Milletler 8 Mart Dünya Kadınlar Gününü kabul etti.

Gelelim bize; bizde ilk 1921’de kutlanmış, ancak kadınlarımızın asil olan değeri Cumhuriyet sayesinde bir anlam kazanmıştır. Savaştan değişik dezavantajlarla çıkmış ülkemiz, Cumhuriyet sayesinde Mustafa Kemal ATATÜRK’ün devrimleriyle aydınlanmış ve ‘’medeniyet biziz’’ diyen Avrupa’ya nazire yaparcasına KADINLARIMIZA ilk seçme ve seçilme hakkı verilmiş. Böylece, Osmanlı zamanında erkeğin kölesi sayılan, erkeğine mutlak itaat etmesi gereken, nüfus sayımlarında ismi yazılmayan, hatta yok sayılan KADIN; Cumhuriyetle birlikte ERKEKLERLE AYNI HAKLARA SAHİP ve BİR BİREY hatta İNSAN HAKLARINA KAVUŞMUŞTUR!!
Sonra? Savaşlar çıktı. Ülkemiz çalkantılı dönemler yaşadı. Hatta an geldi yasaklandı bile. Ta 90’lı yıllardan sonra, artık nasıl olduysa tekrar kutlanmaya başlandı…

Sakın yanlış anlamayın. Elbette kadınlara hediyeler alalım. Çiçekler verelim. Dahası insanların birbirlerine bütçeleri el verdiğince hediyeler vermesinden daha güzel ne olabilir ki? Hatırlanmak, varlığının bilinmesi, hoş görmek tevazu; ne kadarda güzeldir. Dahası ne olursa olsun affetmesini bilen insanların olması gelecek için aslında umudun ta kendisi değil midir zaten?

O halde neden gazetelerin 3. Sayfa dolu dolu KADIN CİNAYETLERİ, KADIN İSTİSMARLIĞI, KADIN TACİZLERİYLE dolu. Neden ‘’kadın’’ adı bazı çevrelerin gerektiğinde rant kaynağı oluyor!! İki binli yılların neredeyse ilk yirmi senesini bitirmeye ramak kalmış bir zaman diliminde ne oluyor bizlere? Bu cinnet, öfke, ego; neden!!

Bu ülke bizim. HEPİMİZİN!! Kadınıyla erkeğiyle yaşlısıyla genciyle Müslüman’ıyla, Alevi’siyle, Laz’ıyla, Kürt’üyle Çerkez’iyle;Hıristiyan’ıyla, Yahudi’siyle, renklisiyle renksiziyle, hatta dinlisi dinsiziyle; hepimiz aynı gemide değil miyiz?
Unutmayın ki bu ülkenin sınırları CETVELLE çizilmiş gibi DÜZ ÇİZGİLERLE ÇİZİLMEMİŞTİR!! Bilakis; KANLA, ALIN TERİYLE BİNBİR ZORLUKLA ÖZGÜRLÜĞÜMÜZ TEMİN EDİLDİĞİNDEN DOLAYI EĞRİ BÜĞRÜ ÇİZİLMİŞTİR!! Bu ülke;Kahraman, cesur, yiğit, gözü pek, şehit ve gazi askerlerimizin olduğu kadar nice isimli isimsiz kadınlarımızın; KARA FATMALARIN, NENE HATUNLARIN ve nice İSİMSİZ KAHRAMAN KADINLARIMIZINDA ülkesidir.

Onun için; ARTIK YETER!! 8 MART DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ kadınlar nezdinde hepimizin insan gibi yaşama hakkının tanındığı gündür. Ezilmeye, sömürüye, hakların verilmeyişine, istismarlıklara, tacizlere, eşit insan haklarına karşı olanlara ve her türlü ADALETSİZLİKLERE karşı koyma günüdür.
Haydi Kadınlar!! Haydi Erkekler!!
Meydanlara!!
8 Mart Emekçi Kadınlar Günü tüm EVRENE HERKESE KUTLU OLSUN…
01 Mart. 2019-Erdek

Etiketler : , , , ,

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Gıdıklama – Pepo Zarko
Gıdıklama – Pepo Zarko

Gıdıklama – Pepo Zarko SOSYETE DÜĞÜNÜ-1 Sevgili dostlar, Dar ve tek gelirli bir emekli; biricik kız yeğeninin düğününe davet edilirse

Istakozun Günlüğü – HOŞGÖRÜ mü? KİME KARŞI
Istakozun Günlüğü – HOŞGÖRÜ mü? KİME KARŞI

Istakozun Günlüğü – HOŞGÖRÜ mü? KİME KARŞI Recai ÇEVİK Tutturdular bir hoşgörü de hoşgörü… Neymiş, demokrasinin –

Istakozun Günlüğü – DEVRİM HALKA SORULMAZ
Istakozun Günlüğü – DEVRİM HALKA SORULMAZ

Istakozun Günlüğü – DEVRİM HALKA SORULMAZ Recai ÇEVİK 1660 Büyük İngiliz Devrimi… 1789 Fransız Burjuva Devrimi.. 1917 Büyük Sosyalist

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI