2
emlak

Okuyucu Mektubu – Erdek’te Doğalgaz Kullanımının Bugünü ve Yarının Projeksiyonuna Bir Bakış

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Okuyucu Mektubu – Erdek’te Doğalgaz Kullanımının Bugünü ve Yarının Projeksiyonuna Bir Bakış
Paylaş
Tarih : 10 Şubat 2019 - 15:36

Okuyucu Mektubu – Erdek’te Doğalgaz Kullanımının Bugünü ve Yarının Projeksiyonuna Bir Bakış

Önder YÜCEL
Makine Mühendisi

Gelirmi acaba, geldi gelecek derken Erdekte doğalgaz kullanımında iki ayı geride bıraktık.
Bugün itibariyle 500 ü aşkın abone doğalgaz kullanmakta. Bu sayı birinci etap için AKSAGAZ ın yaptığı yatırımın çok uzağında bir abone sayısı.
AKSAGAZ Bnandırma inter sitesine göre Erdekte montajı yapuılan kutu sayısı servis kutusu sayısı 275 adettir. Bir servis kutusunun ortalama 10 gaz kullanıcısı aboneye hizmet verebileceği kabulü ilk etap yatırımının 2750 aboneye doğalgaz arzı sağlayabilecek kapasitede olduğu düşünülebilir.
Sonuçta doğalgaz kullanan abone sayısına baktığımızda Erdek doğalgaz dağıtım sistemi % 20 nin altında bir kapasite ile işletiliyor demektir.
Bu sonuca göre Erdek halkı doğalgaza ilgi duymuyor demek mümkün mü ?
Tabiiki hayır.
Erdek halkının azımsanamayacak bir bölümünün ısınma ihtiyaçlarını sağlayacak odun kömürü 2018 Kasım ayına girerken satın alarak kış hazırlıklarını 2018 Kasım ayı öncesi tamamlamış oldukları bir gerçek. Bir diğer gerçek ise Erdekte ev sahibi olan nüfusun çok büyük oranda yazlıkçı tabir ettiğimiz nüfus olmasıdır.
Yukarıdaki verilerle Erdeklinin doğalgaza ilgisi yok demek doğru değildir.
Öte yandan doğalgaz kullanan abonelerin ortak fikirleri kömür kullanımından az daha ucuz, temiz ve konforlu olduğu yönünde.
İkinci etap yatırımda, Öncelik Yalı Mahallesi ve Alaattin Mahallesinin kalan kısımları ile Zeytinli Mahalle olmak üzere bağlanacak servis kutusu sayısının toplamda 7000 adet mertebelerinde olacağını öngömekteyiz.
İlk 500 kişilik abone grubunda yer alan Erdekli doğalgaz kullanıcılarının fikirleri Erdekteki doğalgaz pazarının şekillenmesinde ciddi etken olacaktır.
Peki İlk etap doğalgaz kullanıcısı aboneler bugünkü konfora ulaşana kadar hangi süreçleri yaşamışlardı hatırlayalım.
Doğalgaz iç tesisat işi yapmak isteyen bir çok firma Erdek pastasından pay almak için Erdek e akın etti.
Bunlardan bazıları doğalgaz konusunda tecrübeli bazıları ise hem tecrübesiz hem sertifikasız firmalardı !!!
Sertifikasız firmaların yaptığı işler AKASAGAZ kontrollorleri tarafından söktürüldü ve Sertfika sahibi firmalar tarafından yeniden yaptırılması sağlandı.
Bazı sertifikalı firmalar ise pastadan daha fazla pay almak adına Doğalgaz konusunda MYK ( MESLEKİ YETERLİLİK BELGESİ ) ne sahip olmayan ustalarla iş yaptı.
Bu ustaların yaptığı işlerdeki uygunsuzluklar nedeni ile gaz kullanmak isteyen abonelerin gaz kullanımları gecikti.
Neticede abonelerin yanlış firma seçimleri nedeni ile kısmi mağduriyetler yaşandı.
Mağduriyet yaşanmaması adına yeni tesisat yaptıracaklara öneriler.
Kombi montajı + kalorifer tesisatı döşemek için gerekli yeterlilik belgesi ve MYK ( Mesleki Yeterlilik ) Belgesi ile Doğalgaz döşenmesine yönelik AKSAGAZ dan Sertifikalı firma kavramları birdirinden tamamen farklı iş konularıdır.
Müşteri, Kombi montajı + kalorifer tesisatını istediği kişiye yaptırabilir. Yapan ustanın adına düzenlenmiş MYK belgesi, diploma ve ustalık belgesinin varlığı veya yokluğu müşterinin tercihine kalmıştır. Ancak kombinin konulacağı yerin uygunluğunu gaz tesisatını ve projesini yapacak mühendise onaylatması gereklidir.
Müşteri, Doğalgaz tesisatı ( içinden doğalgaz geçen tesisat ) yaptıracak ise alternatifsiz olarak doğalgaz konusunda AKSAGAZ dan sertifikalı firmalardan biri ile çalışmak durumundadır.
Öneriler
Doğalgaz tesisat işinizi yapmak üzere sözleşme imzaladığınız firmanın AKSA DOĞALGAZ Bandırma tarafından sertifikalı firmalar listesinde olduğunu kontrol etmenizi.
Gaz tesisatı yapım sözleşmesi imzaladığınnız firma ile proje hazırlayıp işi yapan firmanın aynı firma alacağından emin olmanızı.
Gaz tesisatınızı yapmak üzere evinize gelen ustanın adına düzenlenmiş, doğalgaz tesisatı yapmaya yetkiliğini gösterir fotoğraflı MYK ( MESLEKİ YETERLİLİK ) belgesinin istenerek kontrol etmenizi.
Doğalgaz tesisatınızı yapmaya yönelik olarak keşif üzere evinize kişinin yetkili mühendis olduğunu sorgulamanızı Önermekteyiz.
Huzurla ve güvenle doğalgaz kullanmanız dileğimizdir.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Gıdıklama – Pepo Zarko
Gıdıklama – Pepo Zarko

Gıdıklama – Pepo Zarko İstanbul Adaları-4 Sevgili dostlar, Geçen yazıyı; aslı astarı olmayan dedikodular yüzünden, ailelerin boşanmaya

Istakozun Günlüğü – ŞİİR HIRSIZI (*)
Istakozun Günlüğü – ŞİİR HIRSIZI (*)

Istakozun Günlüğü – ŞİİR HIRSIZI (*) Recai ÇEVİK Sabahın buğusu, suyun köpüğü, ışığı yaprakların Azalan ağzınla öğrendim

OKUYUCU MEKTUBU – Arzu Hacer B.
OKUYUCU MEKTUBU – Arzu Hacer B.

OKUYUCU MEKTUBU – Arzu Hacer B. Erdek’ten ve Hayattan Kısa Kısa Yazmak, yazmak, yazmak belki de en iyi çözüm yoluydu bu. Bir şeyler yazmak,

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI