2
emlak

Okuyucu Mektubu – Doğalgaz Hakkında A’dan Z’ye Merek Edilenler (Yazı Dizisi-3)

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Okuyucu Mektubu – Doğalgaz Hakkında A’dan Z’ye Merek Edilenler (Yazı Dizisi-3)
Paylaş
Tarih : 08 Eylül 2018 - 21:00

Okuyucu Mektubu – Doğalgaz Hakkında A’dan Z’ye Merek Edilenler

(Yazı Dizisi-3)

Önder YÜCEL
Makine Mühendisi

Konu 1
Yazı dizimizin bu bölümünde bina içi gaz tesisatında kullanılan kaynak yöntemlerini ele alacağız.
Kaynakta esas olan iki metalin dolgu metali (kaynak teli) vasıtası ile birbirine tam emişmesidir.
Evsel doğalgaz dönüşümlerde ustaların çoğu kaynak yaparken kaynak yapım kuralarına dikkat etmezler ve kaynak edilen iki metal bir birine tam olarak emişmez. Oysa dıştan baktığınızda kaynak düzgünmüş gibi görülebilir.
Ancak boru veya bir ucu kaynamamış dirsekten kaynağın iç kısmına baktığınızda kaynakta emişme olup olmadığını görebilirsiniz.
Tam emişmemiş kaynaklar depremde veya eşya çarpmalarında kırılabilir ve gaz kaçağına sebebiyet verir. Sonrası ise tam bir felakettir.
Doğalgaz tesisatlarında üç çeşit kaynak yöntemi kullanılmaktadır.

1. Oksiasetilen kaynağı
Alevli şaluma ile yapılan kaynaktır. İyi bir kaynak kalitesi için boru parçalarının iyi ısıtılması gereklidir. İyi ısıtılmayan boruya kaynak yapıldığında iyi emişme olmaz ve kaynak kalitesi zayıf olur. Şaluma alevi dengesiz olduğunda alev boyu değişken olur, isli yanar yakınındaki maddelere, duvarlara ve dolaplara zarar verir.

2. Elektrot kaynağı
İşin esası bazik elektrot ile kaynak yapılmasıdır. Ancak bazı ustalar kolaylarına geldiği için RUTİL elektrot kullanır. Kaynak bölgelerinde gözenek kalır tam emişme olmaz ve kaynak kalitesi düşük olur. Kaynak yapım sırasında çevreye kıvılcımlar saçılır. Kıvılcımlar düştükleri yeri yakar ve zarar verir.

3. Argon (TIG) kaynağı
Kaynak sırasında alev ve çapak oluşmaz. Kaynak makinasının verdiği enerji direkt boruya geçer ve kaynak tam emişir. Kaynak kalitesi yüksektir. Alev ve çapak oluşmadığı için duvarlara dolaplara zarar vermez.

Konu 2.
Sitenizde/Apartmanınızda bireysel sisteme geçmek isteyen komşularınız varsa!!!
Bugün ele alacağımız bir diğer konu merkezi sistemle ısınan apartmanların veya sitelerin bireysel sistemle ısınmaya geçişte yaşanan sorunlardan biri, Kat maliklerinin çoğunun bireysel sisteme geçişte anlaştığı bir site veya apartmanda bir veya iki kat maliki bireysel sisteme veya pay ölçerli sisteme geçişte olumsuz oy kullanarak geçiş sürecini yasal haklarını kullanarak durdurmak isteyebilir. Bu komşular genelde kazan dairesi üstünde veya devir daim kolektörünün bulunduğu mahalin üzerinde oturup ısınma konusunda avantaj yaşadıklarını düşünen kat malikleri arasından çıkar. Peki, ne yapabiliriz.

İlk adım
Site/apartman toplantısı yaparak kazan dairesi ve devir daim kolektörü + kalorifer ana boru yalıtımlarının son teknoloji ile ısı kayıpsız hale getirilerek yenilenmesi kararı alınmasıdır. Böylelikle bu kat maliklerine yeterli katılım yapmadan avantajlı ısınmalarına son verileceği mesajı verilmelidir.

İkinci adım
Uzman bir firmadan bireysel dönüşüm ve pay ölçerli doğalgaz kullanımı hakkında karşılaştırmalı teklif alınmalıdır.
Doğalgaz kullanımında fatura ödenmediği hallerde gaz kesilir. Merkezi ısıtma sisteminde bu risk çok büyüktür. Isınma bedelini o veya bu nedenle ödeyemeyenler vardır. Ödemeyenlerin yükünü diğer kat malikleri üstlenmek zorundadırlar. Eğer üstlenmezlerse kışın soğukta kalmaları kaçınılmazdır.
Bu durumda bireysel ısınma sistemine geçmenin avantajlı olduğu görülmektedir. Eğer sizin sitenizde/apartmanınızda bireysel ısıtmaya geçmede kararsız olan komşularınız varsa yukarıdaki süreci takip edeceğinizi, artık az bedel ödeyerek avantajlı ısınma gibi bir durumun olmayacağını ve doğalgazla merkezi sistemde ısrar etmeleri durumunda ödemeye yapmayanlar nedeni ile soğukta kalacağını anlatmak faydalı olacaktır.

Konu 3.
Ne zaman abone olmalıyız.
AKSAGAZ abonelik departmanın verdiği bilgiye göre, abonelik baş vuruları Ekim Ayı başlarında başlayacaktır. http://www.aksadogalgaz.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Fiyat-Tarifeleri/Baglanti-Bedeli
2018 yılı için belirlenen Abone Bağlantı Bedeli:
200 m2’a kadar 514 TL + %18 KDV = 606,52 TL + Damga Vergisi,
200 m2’den sonraki her 100 m2 için 424 TL + %18 KDV = 500,32 TL + Damga Vergisi ilave olarak alınacaktır.
Gaz arzının planlandığı tarih ise yatırım programında ve yapım çalışmalarında bir aksilik olmazsa Kasım sonu Aralık başı gibidir. Evleri önünden gaz borusu geçen istekliler tesisatlarını yukarıdaki takvime uygun hazırlatabilir.

 

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Zeytinde Bu Hafta – EKONOMİK ZARAR EŞİĞİ (EZE)
Zeytinde Bu Hafta – EKONOMİK ZARAR EŞİĞİ (EZE)

Zeytinde Bu Hafta – EKONOMİK ZARAR EŞİĞİ (EZE) Tahir Özgür TANER Ziraat Mühendisi İlaç atacakmıyız? Neye göre ilaçlama yapılmalı?

GÖNÜL DOSTLARI – 2019 UN BAHARINDA ETKİNLİKLER COŞKUSU YAŞANIYOR
GÖNÜL DOSTLARI – 2019 UN BAHARINDA ETKİNLİKLER COŞKUSU YAŞANIYOR

GÖNÜL DOSTLARI – 2019 UN BAHARINDA ETKİNLİKLER COŞKUSU YAŞANIYOR FİKRET ÇAĞIN Değerli okurlar, bu yıl 23 Nisan çocuk Bayramı ve 28 Nisan

Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR
Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR

Istakozun Günlüğü – AFORİZMALAR Recai ÇEVİK “FİAT JUSTİTİA ET PEREAT MUNDUS:” Latin atasözü. “Dünya yıkılsa da adalet

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.