2
emlak

Okuyucu Mektubu – Doğalgaz Hakkında A’dan Z’ye Merak Edilenler (Yazı Dizisi-2)

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Okuyucu Mektubu – Doğalgaz Hakkında A’dan Z’ye Merak Edilenler (Yazı Dizisi-2)
Paylaş
Tarih : 07 Ağustos 2018 - 20:12

Okuyucu Mektubu – Doğalgaz Hakkında A’dan Z’ye Merak Edilenler (Yazı Dizisi-2)

Önder YÜCEL
Makine Mühendisi

Doğalgaz Hakkında A’dan Z’ye merak edilenler yazı dizimizin ikincisinde yetkili firma, iç tesisat dönüşüm sözleşmesi ve sigorta poliçesi konusunu ele alacağız.
Basit bir soru ile konuya giriş yapalım. Köşe başlarına açılan ve açılacak olan, ben doğalgazcıyım hatta tek yetkiliyim diye kendini tanıtan aslında yetki belgesi olmayan bir firmaya kandınız ve paranızı peşin peşin ödediniz.
Firma iyi ihtimalle kalorifer tesisatınızı döşedi kombiyi taktı.
Ancak sıra doğalgaz tesisatına sıra gelince iş verdiğiniz yetkisiz firma kabul edilemez doğalgaz iç tesisatların çokluğu nedeniyle sorun yaşamaya başladı ve işlerini tamamlayamaz duruma düştü sonuçta bir çok il ve ilçede örnekleri görüldüğü üzere çareyi ilçeden kaçmakta buldu. Sizde kışın ortasında DOĞALGAZINIZ BAĞLANMADIĞI için, bir işinize yaramayan kombi ve kalorifer tesisatı ile baş başa kaldınız.

NE YAPACAKSINIZ?
Alternatif 1. Çoluk çocuk kışı battaniye altında geçireceksiniz ve havaların bir an önce ısınmasını temenni edeceksiniz.
Alternatif 2.Elinizi cebinize atacaksınız ve bu kez iç tesisat yapımına yetkili olduğunu gördüğünüz bir firmaya bir kez daha iç tesisat parası ödeyecek ve doğalgaza kavuşacaksınız.
Aslında devlet kanun çıkartmak suretiyle, gaz dağıtım firmaları ise kanunlara uygun kuralları uygulayarak vatandaşını koruma altına almış durumda.
Doğalgaz dönüşüm işinizi bu kurallara uygun gerçekleştirdiyseniz endişe etmenize gerek yok. NASIL MI? 06.08.2004 tarih ve 25545 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Doğal Gaz Piyasası Dağıtım ve Müşteri Hizmetleri Yönetmeliği’nde değişiklik yapılmasına ilişkin yönetmeliğin 6.maddesi VATANDAŞININ MAĞDUR OLMASINI ÖNLEMEYE YÖNELİKTİR ve şunu emreder.
İç tesisat ve/veya dönüşüm projesinin dağıtım şirketince onaylanmasından sonra, iç tesisatı yapacak olan firmanın, sözleşme kapsamındaki tüm yükümlülüklerini sigortalatması zorunlu hale getirilmiştir. Bununla ilgili belgeler dağıtım şirketine teslim edilmeden iç tesisatın yapımına başlanamayacaktır.
Doğalgaz Paket Sigortası, iç tesisatın devreye alınması işleminden başlamak üzere, bir yıl boyunca yapılan iç tesisat ile ilgili ortaya çıkabilecek tüm sorunları da verilen teminatlar kapsamında teminat altına almaktadır.
NEYMİŞ ?

1. Doğalgaz tesisatı yaptıracak hemşerilerimiz öncelikle işlerini sertifika sahibi yetkili firmalara yaptırmalı
2. Dönüşüm yapması için seçilen firmaya ödeme yapmadan önce AKSAGAZ ın standart iç tesisat yapım sözleşmesi hazırlanmalı yetkili firma ile imza altına almalı.
Yetkili iç tesisat dönüşüm firması ile imzalanan sözleşme ekinde sigorta poliçesi bilgileri yer almalıdır. Doğalgaz projenizin hazırlanması onay için AKSAGAZ a sunulması ile beraber siz artık sigorta şemsiyesi altına girmişsiniz demektir.
Olası mağduriyetinizi engellemek adına,

1. Doğalgaz dönüşüm işinizi yaptırmak istediğiniz firmanızdan YETKİ BELGE NUMARASINI mutlaka sorunuz ve standart doğalgaz dönüşüm sözleşmesini mutlaka imzalayınız. Size özel durum var ise sözleşmeye ek madde olarak yazınız.
2. Sigorta poliçesini görmeden veya emin olmadan Doğalgaz dönüşüm işi ödemesi yapmayınız.
AKSAGAZ resmi internet sitesinden aşağıdaki bilgi bu konuda hemşerilerimize ışık tutacaktır.
http://www.aksadogalgaz.com.tr/Musteri-Hizmetleri/Abonelik-Islemleri/Konut
Tesisatçı Firma Seçimi ve Gaz Tesisatının Yaptırılması
DAĞITIM ŞİRKETİ; kendisine başvuran firmalar içinden, 4646 sayılı Doğal Gaz Piyasası Kanunu ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından oluşturulan mevzuatta belirtilen koşulları taşıyanlara ilgili mevzuat uyarınca sertifika verir. Aboneler, sertifikası bulunan firmalarla görüşüp, kendilerine en uygun olanı seçerek, bu firma ile RESMİ SÖZLEŞME yapmak zorundadırlar. Sertifikası bulunmayan firmaların iç tesisat yapmaları mevzuat hükümleri uyarınca yasaktır. İç tesisat firmasıyla yapacağınız sözleşmede, iç tesisat yapıldıktan sonra gaz vermeye uygun olup olmadığı dağıtım şirketince denetlenerek gaz verme işlemi gerçekleştirileceğinden; sertifikalı firmanızla yapacağınız sözleşmede tesisatın hatalı/kusurlu olmasından kaynaklanan gaz açım gecikmelerine ilişkin olarak haklarınızı koruyacak maddeler yer almasına itina gösteriniz.
Bu firma, abonelerin,

• Projesini çizecek,
• Çizilen projeyi DOĞAL GAZ DAĞITIM ŞİRKETİNE onaylatacak,
• Abone ile yapılan resmi sözleşme kapsamındaki tüm yükümlülükler ile ilgili mesleki mesuliyet ve montaj all risk sigortasını yaptıracak (en az bir (1) yıllık) ve evrakları AKSA DOĞAL GAZ DAĞITIM ŞİRKETİNE teslim edecek,
• Tesisatını yapacak,
• Cihazını takacak,
• DOĞAL GAZ DAĞITIM ŞİRKETİNE kontrol ettirecek,
• DOĞAL GAZ DAĞITIM ŞİRKETİNDEN tesisatın uygunluk belgesini alacaktır.
• Tesisatçı firma seçilirken firmadan DOĞAL GAZ DAĞITIM ŞİRKETİNİN sertifikalı tesisatçı firma belgesini ve bu firmanın en az bir MÜHENDİS, bir KAYNAKÇI USTASI ve bir de TESİSATÇI USTASI olmalı ve ustaların yeterlilik belgeleri de bulunmalıdır.

(Sertifika sahibi firmalar; Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’ndan (EPDK) onay almış Yapım ve Hizmet Sertifika sahibi firmalardır.)
Bir sonraki yazımızın konusu Erdek’imizin ilk gaz kullanacağı olası tarih ve yapmamız gerekenler olacaktır. Saygılarımla.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Gıdıklama – Pepo Zarko
Gıdıklama – Pepo Zarko

Gıdıklama – Pepo Zarko SOSYETE DÜĞÜNÜ-1 Sevgili dostlar, Dar ve tek gelirli bir emekli; biricik kız yeğeninin düğününe davet edilirse

Istakozun Günlüğü – HOŞGÖRÜ mü? KİME KARŞI
Istakozun Günlüğü – HOŞGÖRÜ mü? KİME KARŞI

Istakozun Günlüğü – HOŞGÖRÜ mü? KİME KARŞI Recai ÇEVİK Tutturdular bir hoşgörü de hoşgörü… Neymiş, demokrasinin –

Istakozun Günlüğü – DEVRİM HALKA SORULMAZ
Istakozun Günlüğü – DEVRİM HALKA SORULMAZ

Istakozun Günlüğü – DEVRİM HALKA SORULMAZ Recai ÇEVİK 1660 Büyük İngiliz Devrimi… 1789 Fransız Burjuva Devrimi.. 1917 Büyük Sosyalist

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI