2
emlak

Gönül Dostları – BANDIRMA BELEDİYESİ ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ

Ana Sayfa » Köşe Yazıları » Gönül Dostları – BANDIRMA BELEDİYESİ ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ
Paylaş
Tarih : 11 Mart 2020 - 18:41

Gönül Dostları – BANDIRMA BELEDİYESİ ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ

Fikret ÇAĞIN

Değerli okurlar, bilindiği gibi M. Cemal ÖZTAYLAN’ın Belediye Başkanlığı zamanında, Kamu yararı gözetilerek, yani halka hizmet amaçlı oluşturulan, Bandırmanın çeşitli semtlerine, İnsanları ücreti mukabili taşıyan, (dolmuş da denilen) Halk Otobüslerinde “BANDIRMA BELEDİYESİ ÖZEL HALK OTOBÜSLERİ” yazıyordu.
Şimdi ise bu otobüslerde B.T.T. (Büyükşehir Toplu Taşıma) yazıyor.

Ancak bu Otobüsleri Özel bir şirket “BANDIRMA ULAŞIM A.Ş. işletiyor, bu birim Bandırma Belediyesine ne kadar bağlı ya da bu otobüslerin yönetiminde Bandırma Belediyesi ne kadar müdahil onu bilmiyorum, şayet Büyükşehri aşarak Belediyemizin bunlara müdahale yetkisi varsa, o zaman Belediyemiz, Denetim ve HAT yönünden büyük bir ihmalin içindedir.
Belediyemizin Yetkisi yoksa, 100 kilometre öteden Bandırma toplu taşıma işini Büyükşehir yönetiyorsa (ki sanırım öyle) elbette bu iş “Topal ördek” olur.

Masa başında yolcu memnuniyetine önem verildiğini beyan eden şirket yetkilileri de yolcuya ne kadar değer ve önem verildiğini araştırıp denetleyip saptamalı’dırlar.

Öncelikle Bandırmada Güzergah ve Durak sıkıntısı yaşanmaktadır, ama kimse buna kafa yormuyor, (Naçizane bir örnek ve öneri gerekirse) İnönü caddesi Eski Belediyenin köşesinden Kaşif ACAR caddesine dönüp, (cadde daraltılıp tek yön yapılmadan) eski Devlet Hastanesinin yolundan yeni yapılan Pazar yerine ve Çınarlı, ya da Toki Kayacık bağlantılı bir hat konulamaz mıydı?.

İhsaniye Mahallesi, 17 Eylül Mahallesinin Eski stadyumun arkasında kalan bölümü: Cin çukuru: Ş.M.G Lisesi ve Eski Devlet hastanesi civarlarından, Levent’e, Cumartesi pazarına (kapalı pazara), Adliye’ye ve Devlet Hastanesine gidebilmek için İnsanlar, ya Karakol’un üst tarafındaki durağa, yada Halk Bankasının önüne kadar iki üç kilometre yürümek zorundalar, ancak gidecekleri yere, kalan iki üç kilometrelik yola da ücret ödeyerek gidecekler ve bunun adı AMME hizmeti olacak, geçiniz.

Gerçekten Amme hizmeti ve yolcu memnuniyeti söz konusu ise o güzergaha toplu taşıma hattı konulmalıdır.
İkincisi, bu otobüslerin bazılarında maaşlı şoför çalıştırılmakta, “Burada yolcusuna iyi davranan otobüs sahibi sürücüleri tenzih ederim” ama o maaşlı elemanların yolcuya, yaşlıya iyi davrandığı söylenemez, otobüste kartını okutmaya çalışan yaşlı insanların ve kadınların henüz yerlerine oturamadan, sürücülerin gaza basmaları, onları çok sıkıntıya sokuyor ve bu eziyet her zaman her durakta yaşanıyor.

Duraklarda bekleyen bir kişi varsa çoğu şoför hazretleri! Görmezden gelerek almıyor transit geçiyor.
Yollarda hız kestirici yapay setlerden tam gaz geçerken, arka koltukta oturan 20 santim havaya zıplayan yaşlı bir bey! “Kardeşim yavaş ol belim kakıldı” dediğinde şoförün yanıtını duyunca ağzım açık kaldı, aynen şöyle buyurdu hazret! “Sen de arabanın en çok hoplatan yerine oturmuşun yav”.

Bu mudur?. Belli ki arabada beş kuruşluk sermayesi yok bu sürücünün, öyle kullanılan arabada ne amortisör kalır ne de ön takım.
Buna benzer bir çok çirkin davranışlar var ve ben bunları gördüğümde hep şu gelir aklıma acaba bu elemanlar havuza değil de herkes kendine çalışsa yolcuya müşteriye böyle haşin davranabilirler mi? böyle davrananlara mal sahipleri iş verir mi? ya da git büyük kentlere dolmuşçuluk nasıl yapılıyor öğren de gel mi derler?.

İnsanlar varsa siz varsınız, halk sizin velinimetiniz, ekmeğiniz unutmayın.
Öyle yolcu memnuniyeti, Amme hizmeti gibi süslü laflarla bu işler iyi yürümüyor, Önce yolcu memnuniyetine ve İnsana saygı gerektiğine inanılıyorsa, Belediye mi olur, Ulaşım A.Ş. mi olur kim yetkiliyse Kaptan sürücüleri uyarsın eğitsin, özellikle 65 yaş üstü denilen yol ücretini Devletin ödediği yaşlı insanların bazılarına çok kötü davranılıyor, sanki meccanen taşıyorlarmış gibi adamlarda bir surat, bir surat.

Pazarcı esnafını eğittik, pazara medeniyet geldi deniliyor, Haydi biraz da bu Ulaşım A.Ş.nin Şofrörlerini eğitin toplu taşımaya da medeniyet gelsin ne dersiniz?… Esen kalın…

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Özgür Savcı’dan Bakış – GÜLLÜ ANA’NIN BİLGECE BAZI ÖĞÜTLERİ (Anneler ne söylerse hep doğru çıkar)
Özgür Savcı’dan Bakış – GÜLLÜ ANA’NIN BİLGECE BAZI ÖĞÜTLERİ (Anneler ne söylerse hep doğru çıkar)

Özgür Savcı’dan Bakış – GÜLLÜ ANA’NIN BİLGECE BAZI ÖĞÜTLERİ (Anneler ne söylerse hep doğru çıkar) Özgür Katip KAYA Van Cumhuriyet

Zeytinde Bu Hafta – ÇİÇEK TUTUMUNA DİKKAT
Zeytinde Bu Hafta – ÇİÇEK TUTUMUNA DİKKAT

Zeytinde Bu Hafta – ÇİÇEK TUTUMUNA DİKKAT Tahir Özgür TANER Ziraat Mühendisi Zeytin yetiştiriciliğinin en kritik dönemine girdik. Çiçek

Istakozun Günlüğü – ALDIKLARIM SUNDUKLARIM
Istakozun Günlüğü – ALDIKLARIM SUNDUKLARIM

Istakozun Günlüğü – ALDIKLARIM SUNDUKLARIM Recai ÇEVİK BENİM İÇİN BİR BİLGE KİŞİ BİNLERCE ÇAKILDAN DAHA DEĞERLİDİR. ** İki çocuk Rahatlıkla

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI