2
emlak

Toprağı Zehirleyen Yabani Ot İlaçlarının Kanser Yaptığı Kesinleşti

Ana Sayfa » Genel » Toprağı Zehirleyen Yabani Ot İlaçlarının Kanser Yaptığı Kesinleşti
Paylaş
Tarih : 27 Haziran 2020 - 17:45

Toprağı Zehirleyen Yabani Ot İlaçlarının Kanser Yaptığı Kesinleşti

Türk tarımının en büyük sorunlarından bir olan kontrolsüz denetimsiz satılıp kullanılan yabani ot ilaçlarının kansere neden olduğu kesinleşirken toprağın doğal vasfını yok ettiği için tamamen yasaklanması isteniyor.

Bayer’in ürettiği yabani ot ilacının kansere yol açtığı tespit edilerek açılan davalar dünya gündeminde tartışılıyor. Alman ilaç ve kimya devi Bayer, yabani otlara karşı kullanılan glifosat maddesinin kansere yol açtığı iddiasıyla ABD’de açılan davalardan vazgeçmeleri için davacılara 10,9 milyar dolar ödemeyi kabul etti.
DW’nin haberine göre dava konusu, Bayer’in Roundup adlı yabani otla mücadele ilacı. Söz konusu ilaç Türkiye’de de satılıyor. Dünya genelinde yaygın kullanılan pestisitlerden olan glifosat, olası zararları konusunda en çok tartışılan tarım ilaçlarından.

TOPRAKTAKİ TÜM CANLILARI DA YOK EDİYOR..
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) uzmanlarının katkısıyla hazırlanan raporun yine DSÖ’ye bağlı Uluslararası Kanser Araştırmaları Ajansı (IARC) tarafından hazırlanan ve “glifosatın insanlar için kanser yapma riski taşıdığı” görüşünün dile getirildiği 2015 yılına ait raporla çelişki içermediği belitildi. IARC’ın glifosatın aşırı dozda alımını araştırdığı, DSÖ’nün 2016 raporunda ise gıda ürünleriyle birlikte sınırlı oranda alımının gözetildiği vurgulandı.
Öte yandan bir diğer yabani ot üreticsi Monsanto adlı firmanın ürettiği ilaçların kansere neden olduğu gerekçesiyle 390 milyon dolar tutarında tazminata mahküm edildiği öğrenildi. Çevre dernekleri Marka ürünlere getirilen kısıtlamaları fırsat bilerek merdiven altı kaçak üretim yapanlara da ağır yaptırımlar getirilmesini istiyor. (M.Leventoğlu)

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

DÜĞÜN SALONLARI KAPILARINI AÇIYOR
DÜĞÜN SALONLARI KAPILARINI AÇIYOR

DÜĞÜN SALONLARI KAPILARINI AÇIYOR Koronavirüs tehdidi nedeniyle 4 aydır kapalı olan düğün salonları, bugünden itibaren kapılarını açıyor.

İŞLEMLER İÇİN 3 KURUŞ ÖDENECEK
İŞLEMLER İÇİN 3 KURUŞ ÖDENECEK

İŞLEMLER İÇİN 3 KURUŞ ÖDENECEK Kimlik Paylaşımı Sistemi Katılma Payı Usul Ve Esasları Hakkında Tebliğ’e ilişkin detaylar belli oldu.

Fatura tahsilatları başlıyor!
Fatura tahsilatları başlıyor!

Fatura tahsilatları başlıyor! 1 TEMMUZ’DAN İTİBAREN BORÇTAN DOLAYI KESME İŞLEMİ BAŞLAYACAK ! Elektrikte ve gazda, 1 Temmuz’da salgın öncesi

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI