2
emlak

Hidamet Asa: Zeytinin Başkenti Gemlik’tir!

Ana Sayfa » Genel » Hidamet Asa: Zeytinin Başkenti Gemlik’tir!
Paylaş
Tarih : 28 Ocak 2019 - 14:18

Hidamet Asa: Zeytinin Başkenti Gemlik’tir!

Marmarabirlik’e bağlı Gemlik Zeytin Tarım Satış Kooperatifi’nin 2017/2018 İş yılı Olağan Mali Genel Kurulu yapıldı. 234 Ortağın katıldığı ve tüm gündem maddelerinin oy birliği ile kabul edildiği genel kurulda konuşan Marmarabirlik Yönetim Kurulu Hidamet Asa, “Zeytinin Başkenti Gemlik’tir” dedi.

Gemlik Kooperatifi’nin Olağan Mali Genel Kurulu Pırıltı Düğün Salonu’nda yapıldı.Oy kullanma hakkı bulunan 2130 ortağın 234’nün katılımı ile gerçekleştirilen ve tüm maddelerin oy birliği ile kabul edildiği Mali Genel Kurulda, Birlik temsilci seçimi de yapıldı. Tek liste ile gidilen seçimde 24 kişiden oluşan asil ve yedek liste oy birliği ile kabul edildi.
Genel Kurula katılan Marmarabirlik Yönetim Kurulu Başkanı Hidamet Asa, özellikle zeytinin başkentinin Gemlik olduğuna vurgu yaptı.
Asa,” Değerli ortaklarımız son 10 yılın en zor ürün alım kampanyasını geride bırakıyoruz. Gemlik Kooperatifi 4 bin 128 ton ürün alımı gerçekleştirdi. Marmarabirlik olarak son 2 yıl içersinde 642 milyon bedelle 102 bir ton ürün alımı gerçekleştirdik. Bu Birliğimizin sizlerle birlikte ortaya koyduğu büyük bir başarısıdır. 2010’dan bu yana 125 milyon TL’lik yatırım yaptık. Hedefimiz yılda en az 50 bin ton zeytin satmak. Biz göreve geldiğimizden bu yana Marmarabirlik hiç zarar etmedi, hep kar etti. 1954 yılından bu yana ilk kez 2107 yılında 17 milyon TL kar payı dağıttık. Hedefimiz 2023 yılında 1 Milyar TL ciroya ulaşmak” dedi.

Türk Silahlı Kuvvetlerine ilk kez zeytin verdiklerini ve bu yılda yeni bir anlaşmanın yapılacağını belirten Başkan Asa,“Marmarabirlik 1954’te kurulduğundan beri Türk Silahlı Kuvvetleri’ne 1 kilo bile zeytin verememişti. 2018 yılı Ocak ayında yaptığımız protokolle yıllık 2 bin 400 ton zeytin vermeye başladık. Bu anlaşmayı bu yıl ve gelecek yıllara da taşımak istiyoruz” diye konuştu.

Gemlik’in zeytincilikte önemine dikkat çeken Hidamet Asa, yatırımlar hakkında da bilgi verdi. Asa”Marmarabirlik’in kuruluş temellerinin atıldığı Gemlik Kooperetafi’mize 1970’ten bir çivi çakılmamış,yatırım yapılmamış ve depolama tesisleri de atıl durumdaydı. Geçtiğimiz yıl inşaatına başlanan yeni depolama tesisi ile uzun yıllar sonra büyük bir eksikliği kapatacağız. 7.200 metrekare kapalı alan ve 4.500 tonluk depolama tesisi inşaatımız hızla devam etmektedir. Yapılacak olan tesis zeytinin başkenti olan Gemlik Kooperatifi’mize hayırlı olsun. Başkent deyince şunu da belirtmeden geçemeyeceğim. Gemlik’in dışında birileri hala kendilerini zeytinin başkenti olarak görüyor. Öyle kasabaların giriş tabelalarına ‘zeytin’in başkenti”yazmakla bu iş olmuyor. Ürünlerinize bunu yazabiliyor musunuz? Zeytinin Başkenti Gemlik’tir. Bunun tartışılacak, sorgulanacak bir tarafı yoktur ”dedi.
Önümüzde ki günlerde yapılacak gübre desteği ile ilgili de konuşan Başkan Asa,”Gübre dağıtımıyla amacımız, üreticilerimizin daha ucuz fiyatlara Gübre ve zirai ilaç temin etmelerini sağlamaktır” dedi.

Gemlik Kooperatif Başkanı İbrahim Demir de Mali Genel Kurul’da özetle şunları söyledi;
“Değerli ortaklar, biliyorsunuz ki depolarımız eski çağın şartlarına ayak uydurmakta zorlanıyor. Bu zamana kadar da bir çivi çakan dahi olmamış. Bu sebeple birliğimiz üstün çabaları ve genel başkanım sayın Hidamet Asa’nın gayretleri ile Gemlik Belediyesi’ne ait 10 dönümlük kamyon garajını aldık, projelerimiz çizildi her şey hazır inşaata başladık. İnşallah önümüzdeki kampanyada zeytinlerimizi yeni depomuza koyacağız. Zeytinin başkenti Gemlik’e ve Kooperatifimize yakışır bir depolama tesisi yapmanın vermiş olduğu gurur ile 2017 / 2018 iş yılı olağan genel kurulumuzun ortaklarımıza ve kooperatifimize hayırlı olmasını diler, saygılar sunarım.”

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ERDEK-ADALAR SEFERLERİNE %24 ZAM
ERDEK-ADALAR SEFERLERİNE %24 ZAM

ERDEK-ADALAR SEFERLERİNE %24 ZAM Adaların karayla tek bağlantı yolu olan seferlere zam yapıldı. Marmara Denizi’nde de yolcu ve araç taşımacılığı

ŞARKÖY 4.2 ile SALLANDI, ERDEK KÖRFEZİNDEN HİSSEDİLDİ
ŞARKÖY 4.2 ile SALLANDI, ERDEK KÖRFEZİNDEN HİSSEDİLDİ

ŞARKÖY 4.2 ile SALLANDI, ERDEK KÖRFEZİNDEN HİSSEDİLDİ Geçtiğimiz Cumartesi günü Tekirdağ-Şarköy açıkları 4.2’lik depremle sallandı. Marmara

BİR DEFAYA MAHSUS MUAFİYET TANINDI
BİR DEFAYA MAHSUS MUAFİYET TANINDI

BİR DEFAYA MAHSUS MUAFİYET TANINDI Ölçü ve tartı aletlerinde damgası olmayanlar için bir seferlik muafiyet tanındı. Söz konusu kanun değişikliğiyle

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI