2
emlak

BİR DEFAYA MAHSUS MUAFİYET TANINDI

Ana Sayfa » Genel » BİR DEFAYA MAHSUS MUAFİYET TANINDI
Paylaş
Tarih : 23 Mayıs 2019 - 20:17

BİR DEFAYA MAHSUS MUAFİYET TANINDI

Ölçü ve tartı aletlerinde damgası olmayanlar için bir seferlik muafiyet tanındı. Söz konusu kanun değişikliğiyle ölçü aletinin muayenesini farkında olmadan yaptırmayan esnafa bir defaya mahsus muafiyet getirildi.

Bu kapsamda esnafa çağrıda bulunan yetkililer, elindeki muayene süresi geçmiş veya damgası bozulmuş ölçü ve tartı aleti bulunan esnaf varsa, 28 Mayıs’a 2019’a kadar başvurusunu yaparak, ceza ödemeden muayenesini yaptırabilecek.

“DAMGA SÜRESİ GEÇMİŞSE TİCARETTE KULLANILAMAZ”
Bilindiği gibi, damga süresi geçmiş ölçü ve tartı aletleri ticarette kullanılması suç kapsamında ve yasak. Ölçü ve tartı aleti kullanan tüccar ve esnaflar Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı il müdürlüklerine ya da yetkili servislere başvurarak, bu ölçü ve tartı aletlerini tekrar kullanabilecek.

CEZA SİSTEMİ DEĞİŞTİ
3516 sayılı Ölçüler ve Ayar Kanunu’nda yapılan bir başka değişikliğin de ölçü ve tartı aletlerine yönelik uygulanan idari para cezalarına ilişkin olduğu belirtilerek,
yurt genelinde 500 bin civarında ölçü ve tartı aleti muayene süresi geçirildiği ya da damgaları bozulduğu için ıskartaya ayrılmış durumda olduğu ve bunların muayenelerinin yapılarak tekrar ekonomiye kazandırılması hedefleniyor.

YENİ UYGULAMADA CEZALAR FARKLI OLACAK
Ölçü ve tartı aletleri arasında daha önceden ceza konusunda bir ayrım olmadığı ifade edilen açıklamada; İdari para cezalarının, bir esnafın tartısı için de, bir akaryakıt istasyonundaki sayaç için de aynı olduğu, bu yasayla birlikte burada bir ayrışmaya, yani daha adaletli duruma getirilmiş olduğu belirtildi.
Yeni uygulamayla birlikte, esnafın terazisiyle bir akaryakıt istasyonuna aynı para cezası kesilmeyecek. (haber/foto: Aytaç Şen)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Marmarabirlik’te toplu iş sözleşmesi
Marmarabirlik’te toplu iş sözleşmesi

Marmarabirlik’te toplu iş sözleşmesi Marmarabirlik ile Öz Gıda-İş Sendikası arasındaki iki yıllık dönemi kapsayacak 01/06/2019 -31/06/2021

ERDEK-ADALAR SEFERLERİNE %24 ZAM
ERDEK-ADALAR SEFERLERİNE %24 ZAM

ERDEK-ADALAR SEFERLERİNE %24 ZAM Adaların karayla tek bağlantı yolu olan seferlere zam yapıldı. Marmara Denizi’nde de yolcu ve araç taşımacılığı

ŞARKÖY 4.2 ile SALLANDI, ERDEK KÖRFEZİNDEN HİSSEDİLDİ
ŞARKÖY 4.2 ile SALLANDI, ERDEK KÖRFEZİNDEN HİSSEDİLDİ

ŞARKÖY 4.2 ile SALLANDI, ERDEK KÖRFEZİNDEN HİSSEDİLDİ Geçtiğimiz Cumartesi günü Tekirdağ-Şarköy açıkları 4.2’lik depremle sallandı. Marmara

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI