2
emlak

Bayramda 81 ilde dört gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak

Ana Sayfa » Genel » Bayramda 81 ilde dört gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak
Paylaş
Tarih : 19 Mayıs 2020 - 15:53

Bayramda 81 ilde dört gün sokağa çıkma yasağı uygulanacak

Koronavirüs tedbirleri kapsamında 81 ilimizde 23-24-25-26 Mayıs tarihlerine denk gelen Ramazan Bayramı’nda sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Yeni eğitim-öğretim yılı eylül ayında başlayacak. Camiler 29 Mayıs’tan itibaren kısmen açılıyor. 15 ildeki seyahat sınırlaması da 15 günlüğüne uzatıldı.

Kabine toplantısı sonrası konuşan Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Covid-19 salgınıyla mücadele kapsamında ‘Ramazan Bayramı boyunca 81 ilde dört gün sokağa çıkma yasağının uygulanacağını’ açıkladı.
Tarabya’daki Huber Köşkü’nde düzenlenen toplantı sonrası Cumhurbaşkanı, Türkiye’nin corona virüsüyle mücadelesinde destek sağlayan sağlık personellerine, güvenlik güçlerine ve Vefa Destek Grupları’na teşekkür etti.
Erdoğan, “Küresel düzeyde etkili salgının tamamen ortadan kalkması sorunun tüm dünyada çözülmesiyle mümkündür” dedi.
“Hayatımızı salgın gerçeğine göre yeniden düzenlemeliyiz” diyen Erdoğan, gündelik hayatın ‘kontrollü sosyal hayat düzenine göre şekillendirilmesi gerektiğini’ belirtti.

Maske-mesafe-temizlik üçlüsü’
“Maske-mesafe-temizilik üçlüsü hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmeli” diyen cumhurbaşkanı, “Açılan hastaneler ve yeni sağlık personelleriyele altyapımızı güçlendiriyoruz” dedi.
Cumhurbaşkanı, Japonya ile işbirliğiyle inşa edilen ve perşembe günü Japonya Başbakanı Şinzo Abe ile birlikte açılışının yapılacağı Başakşehir’deki hastanenin, ‘Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi’ adını alacağını belirtti.

‘Hasta ve ölüm oranı yatay seyre geçti’
Erdoğan, salgındaki normalleşme sürecinde ‘hasta ve ölüm oranının yatay seyre geçtiğini ama bunun aşağı inen bir trende geçmesi gerektiğini’ ifade etti.

‘Çay hasadı için yola çıkılabilir’
Erdoğan, çay hasadı için yola çıkmak isteyenlerin, yarın sokağa çıkma yasağından sonra İçişleri Bakanlığı’ndan izin alarak yolculuk yapabileceğini söyledi.

Bayram’da 81 ilde yasak
Erdoğan, arifeden Ramazan Bayramı’nın son gününe kadar, 23-24-25-26 Mayıs’ta sokağa çıkma kısıtlamasının 81 ilin tamamında uygulanacağını söyledi; 24 Mayıs Pazar saat 14:00 ile 20:00 saatleri arasında 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkabileceğini belirtti.
Erdoğan, bu hafta çarşamba ve cuma günleri 20 yaş altı gençlerle ilgili sokağa çıkma kısıtlamasında uygulanan esnetmelerin devam edeceğini de sözlerine ekledi.

29 Mayıs’tan itibaren camiler açılıyor
Erdoğan, “29 Mayıs Cuma günü cuma namazıyla birlikte şartları uygun camilerden başlayarak camilerimizi ibadete açıyoruz” dedi.

’15 ilde seyahat kısıtlaması sürüyor’
Cumhurbaşkanı, ayrıca 15 il için geçerli olan şehirlerarası seyahat kısıtlamasının da 15 gün süreyle uzatıldığını belirtti.

‘Eğitim-öğretim eylülde başlıyor’
Erdoğan, salgın kapsamında alınan tedbirlerle ilgili olarak, “Yeni eğitim-öğretim yılı eylül ayında başlayacaktır” dedi.

‘Bugün saat 19:19’da İstiklal Marşı’
Cumhurbaşkanı, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları için şöyle konuştu: “Yarın saat 19.19’da ülkemizde tüm stadyumlar ışıklandırılarak seslendirme cihazlarından İstiklal Marşı yayını yapılacaktır.”

‘Mahkumların izin süreleri uzatıldı’
Cezaevlerindeki salgın tedbirlerine de değinen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Açık cezaevlerinde olup da salgın sebebiyle izne gönderilmiş bulunan 60 bin mahkumun mayıs sonunda dolan izin süreleri iki ay süreyle uzatılmıştır. Yargı başta olmak üzere pek çok alanla ilgili reform hazırlıkları kesintisiz devam ediyor.”

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Marmarabirlik’e anlamlı ödül
Marmarabirlik’e anlamlı ödül

Marmarabirlik’e anlamlı ödül Sektöründe ihracat rekorları kıran Marmarabirlik’e başarılarından dolayı Türkiye Kooperatifler Fuarında düzenlenen

VATANDAŞA “HES KODU” ZORUNLULUĞU
VATANDAŞA “HES KODU” ZORUNLULUĞU

VATANDAŞA “HES KODU” ZORUNLULUĞU Yürürlüğe giren hes kodu numarası kamu kurumlarında uygulanmaya başladı. Balıkesir ve tÜm ilçelerinde

BACA TEMİZLİĞİ ve KOMBİ BAKIMI ŞART
BACA TEMİZLİĞİ ve KOMBİ BAKIMI ŞART

BACA TEMİZLİĞİ ve KOMBİ BAKIMI ŞART Doğalgaz kullanıcılarının olumsuz olaylarla karşılaşmaması için baca temizliğinin, kombi, şofben,

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI