2
emlak

ZEYTİNCİDE KOTA SIKINTISI VAR

Ana Sayfa » Erdek Haberleri » ZEYTİNCİDE KOTA SIKINTISI VAR
Paylaş
Tarih : 28 Ekim 2019 - 18:22

ZEYTİNCİDE KOTA SIKINTISI VAR

Erdekli zeytin üreticisi adeta üvey evlat muamelesi görüyor. Geçen sene zeytin tutumu ve Zeytin sineği darbesi yiyen Erdek zeytincisi, tam “Bu sene para kazanıcam” diye beklerken, bu seferde Marmarabirlik darbesini yedi.

Zeytincilerin güç birliği yaparak kurduğu ve kar amacı gütmeyen Marmarabirlik kooperatifinin, busene uygulamaya koyduğu 5 senenin ortalaması kota, Erdek çiftçisine ceza gibi oldu.

ÜRETİCİ ORTAKLAR ARASINDA KOTA SIKINTISI VAR
Son birkaç sene doğal afet ve diğer etmenlerden dolayı düşük miktarlarda zeytin vermek zorunda kalan Erdek çiftçisi, uygulamaya konulan bu 5 sene ortalaması uygulaması ile çiftçilerin geneli, mevcut zeytininin yarısını veya çok daha azını vermesi demek oluyor.
Diğer taraftan Kooperatifin, kota dışında emanete de zeytin alınmayacağını beyan etmesi, Erdek çiftçisini kara kara düşündürüyor.

BU UYGULAMA NEDEN DEVREYE GİRDİ..?
Geçen sene zeytin vuruğu nedeniyle Erdek’te mahsul yokken, mahsulü iyi olan Gemlik ve Mudanya çiftçilerinin hiçbir engelle karşılaşmaması, bu sene herşeyin tersine döndüğü zamanda bu uygulamanın ilk defa getirilmesi, kafalarda soru işaretine neden oldu. Birçok çiftçi bunun böyle gitmeyeceği ve bu durumun bölgede infial yaratacağından yana dem vuruyor. Gelişmeleri ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz. (haber: Metin Issızlar)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

YAĞMUR YOKSA HASAT DA YOK
YAĞMUR YOKSA HASAT DA YOK

YAĞMUR YOKSA HASAT DA YOK İlçemizdeki binlerce zeytin üreticisi yağmuru bekliyor. Bu sene havaların ılıman geçmesi ve mevsim normallerinin çok

“GELECEĞE NEFES” OLDULAR
“GELECEĞE NEFES” OLDULAR

“GELECEĞE NEFES” OLDULAR Marmara Adasında binlerce fidan dün toprakla buluştu. 11 Kasım saat 11:11’de, ülkemiz genelinde hedeflenen

İLÇE TARIM ZEYTİNYAĞI FABRİKALARINI DENETLEDİ
İLÇE TARIM ZEYTİNYAĞI FABRİKALARINI DENETLEDİ

İLÇE TARIM ZEYTİNYAĞI FABRİKALARINI DENETLEDİ Erdek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, ilçemizdeki Zeytinyağı Üretim tesislerini denetledi. İlçemizde

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI