2
emlak

ZEYTİNCİDE KOTA SIKINTISI VAR

Ana Sayfa » Erdek Haberleri » ZEYTİNCİDE KOTA SIKINTISI VAR
Paylaş
Tarih : 28 Ekim 2019 - 18:22

ZEYTİNCİDE KOTA SIKINTISI VAR

Erdekli zeytin üreticisi adeta üvey evlat muamelesi görüyor. Geçen sene zeytin tutumu ve Zeytin sineği darbesi yiyen Erdek zeytincisi, tam “Bu sene para kazanıcam” diye beklerken, bu seferde Marmarabirlik darbesini yedi.

Zeytincilerin güç birliği yaparak kurduğu ve kar amacı gütmeyen Marmarabirlik kooperatifinin, busene uygulamaya koyduğu 5 senenin ortalaması kota, Erdek çiftçisine ceza gibi oldu.

ÜRETİCİ ORTAKLAR ARASINDA KOTA SIKINTISI VAR
Son birkaç sene doğal afet ve diğer etmenlerden dolayı düşük miktarlarda zeytin vermek zorunda kalan Erdek çiftçisi, uygulamaya konulan bu 5 sene ortalaması uygulaması ile çiftçilerin geneli, mevcut zeytininin yarısını veya çok daha azını vermesi demek oluyor.
Diğer taraftan Kooperatifin, kota dışında emanete de zeytin alınmayacağını beyan etmesi, Erdek çiftçisini kara kara düşündürüyor.

BU UYGULAMA NEDEN DEVREYE GİRDİ..?
Geçen sene zeytin vuruğu nedeniyle Erdek’te mahsul yokken, mahsulü iyi olan Gemlik ve Mudanya çiftçilerinin hiçbir engelle karşılaşmaması, bu sene herşeyin tersine döndüğü zamanda bu uygulamanın ilk defa getirilmesi, kafalarda soru işaretine neden oldu. Birçok çiftçi bunun böyle gitmeyeceği ve bu durumun bölgede infial yaratacağından yana dem vuruyor. Gelişmeleri ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz. (haber: Metin Issızlar)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ERDEK DEPREMZEDELER İÇİN SEFERBER OLDU
ERDEK DEPREMZEDELER İÇİN SEFERBER OLDU

ERDEK DEPREMZEDELER İÇİN SEFERBER OLDU Merkez Üssü Elazığ ve çevresinde şiddetli hissedilen depremin hemen ardından, Erdek Belediyesi bölgeye

KYZIKOS ULTRA BU YIL 11-12-13 EYLÜL’DE
KYZIKOS ULTRA BU YIL 11-12-13 EYLÜL’DE

KYZIKOS ULTRA BU YIL 11-12-13 EYLÜL’DE Türkiye’nin en güzel coğrafyasında koşulan Kyzikos Ultra Maratonu için şimdiden avantajlı ilk

EMİN CAN VEFAT ETTİ
EMİN CAN VEFAT ETTİ

EMİN CAN VEFAT ETTİ Erdek’in sevilen isimlerinden 1961 doğumlu Emin Can, dün geçirdiği kalp krizi sonucu yaşama veda etti. Erdek’te

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI