2
emlak

ZEYTİNCİDE KOTA SIKINTISI VAR

Ana Sayfa » Erdek Haberleri » ZEYTİNCİDE KOTA SIKINTISI VAR
Paylaş
Tarih : 28 Ekim 2019 - 18:22

ZEYTİNCİDE KOTA SIKINTISI VAR

Erdekli zeytin üreticisi adeta üvey evlat muamelesi görüyor. Geçen sene zeytin tutumu ve Zeytin sineği darbesi yiyen Erdek zeytincisi, tam “Bu sene para kazanıcam” diye beklerken, bu seferde Marmarabirlik darbesini yedi.

Zeytincilerin güç birliği yaparak kurduğu ve kar amacı gütmeyen Marmarabirlik kooperatifinin, busene uygulamaya koyduğu 5 senenin ortalaması kota, Erdek çiftçisine ceza gibi oldu.

ÜRETİCİ ORTAKLAR ARASINDA KOTA SIKINTISI VAR
Son birkaç sene doğal afet ve diğer etmenlerden dolayı düşük miktarlarda zeytin vermek zorunda kalan Erdek çiftçisi, uygulamaya konulan bu 5 sene ortalaması uygulaması ile çiftçilerin geneli, mevcut zeytininin yarısını veya çok daha azını vermesi demek oluyor.
Diğer taraftan Kooperatifin, kota dışında emanete de zeytin alınmayacağını beyan etmesi, Erdek çiftçisini kara kara düşündürüyor.

BU UYGULAMA NEDEN DEVREYE GİRDİ..?
Geçen sene zeytin vuruğu nedeniyle Erdek’te mahsul yokken, mahsulü iyi olan Gemlik ve Mudanya çiftçilerinin hiçbir engelle karşılaşmaması, bu sene herşeyin tersine döndüğü zamanda bu uygulamanın ilk defa getirilmesi, kafalarda soru işaretine neden oldu. Birçok çiftçi bunun böyle gitmeyeceği ve bu durumun bölgede infial yaratacağından yana dem vuruyor. Gelişmeleri ilerleyen günlerde hep birlikte göreceğiz. (haber: Metin Issızlar)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BU ZOR GÜNLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ
BU ZOR GÜNLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ

BU ZOR GÜNLERİ BİRLİKTE AŞACAĞIZ Erdek Belediyesi sokakları dezenfekte çalışmalarına ve evden çıkamayan vatandaşlara yardım etmeye devam

CHP’Lİ GENÇLER BÜYÜKLERİMİZİN İHTİYAÇLARI İÇİN KOŞTURUYOR
CHP’Lİ GENÇLER BÜYÜKLERİMİZİN İHTİYAÇLARI İÇİN KOŞTURUYOR

CHP’Lİ GENÇLER BÜYÜKLERİMİZİN İHTİYAÇLARI İÇİN KOŞTURUYOR Coronavirüs için ülkenin dört bir yanında mücadele sürerken, bu zorlu

PAZAR ve FIRINLARDA CORONA DENETİMİ
PAZAR ve FIRINLARDA CORONA DENETİMİ

PAZAR ve FIRINLARDA CORONA DENETİMİ İlçemizde kurulan iki pazarda denetlenerek, esnafa Covid-19 salgını sebebiyle alınan ve uyulması gereken koruma

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI