2
emlak

YAPAKÇI: “KAPIDAĞ DOĞAL YAŞAMI TEHLİKEDE”

Ana Sayfa » Erdek Haberleri » YAPAKÇI: “KAPIDAĞ DOĞAL YAŞAMI TEHLİKEDE”
Paylaş
Tarih : 01 Haziran 2020 - 19:58

YAPAKÇI: “KAPIDAĞ DOĞAL YAŞAMI TEHLİKEDE”

Erdek Belediye Başkan Vekili Hasan Yapakçı; Kapıdağ Yarımadası’ndaki doğal yaşam tehlikede olduğunu açıkladı. Yapakçı, Erdek’in kuzeyindeki Kapıdağ’ın, kayın, meşe, kestane ağaçları ve canlı yaban hayatının, kurulması planlanan rüzgar enerji santralleri ile büyük tehdit altında olduğunu vurguladı.

“KAPIDAĞ DOĞAL YAŞAMI BÜYÜK TEHDİT ALTINDA»
Yapakçı, açıklamasının devamında; “Erdek Körfezi’nin karşı kıyısı, Şirinçavuş ve Musakça sırtlarında yapılması planlanan, Erdek körfezi ve çevresinin doğal yaşamını yok edecek olan, kimyasal depolama sanayi tesisleri projeleri usul usul yaşama geçirilmeye çalışılırken, şimdi de; Erdek’in kuzeyindeki Kapıdağ’ın, kayın, meşe ve kestane ağaçları ile canlı yaban hayatı, artık kurulması planlanan rüzgar enerji santralleri ile büyük tehdit altında.
Bundan üç yıl önce, Ocaklar’ın kuzey sırtı Klapsi tepesi ve Kurtboğazı mevkiine dikilen rüzgar kontrol direkleri, buraya enerji baronlarının göz diktiğinin işaretleriydi. Akp hükümetlerinin her şeyi gözardı ederek, enerji patronlarına ve maden arama şirketlerine ülkenin her tarafını serbest bırakması tam bir vampirlik örneğidir.

“YÜZLERCE RÜZGAR SANTRALİ PLANLANIYOR”
Şimdi önümüzdeki yıl, Narlı’nın doğusundan, Klapsi tepesini de boydan boya aşarak, Kurtboğazı Mevkiine doğru en az 100 metre genişliğinde, aşağı yukarı 7 ila 10 kilometre uzunluğunda bir orman ve yaban yaşam alanı katledilerek, bu alana yüzlerce rüzgar pervanesi kurulması planlanıyor. Zirvede kurulması planlanan bu pervaneler, görüntü kirliliğinden çok, Kapıdağ’ın bu bölgesindeki canlı yaşamını (geyik, karaca, tilki, domuz, çakal, tavşan, her türlü kuş, arı vb.) tamamen yok edecek ve hatta meteorolojik felaketlere (örneğin bulut hareketlerini türbilansla etkileyeceği için, kar ve yağmurun yeteri kadar yağmamasına) yol açacaktır. Evet, enerji gereklidir ama “ne pahasına olursa olsun” olmamalıdır.

“EKO-SİSTEMİ BOZARSANIZ YIKIM OLUR»
Bu yurdumuzdaki ender görülebilen, yer florası ve ormanın içiçe olduğu ekosistemi bozarsanız, buradaki yıkım, elde edeceğiniz enerjinin beş para etmemesine yol açar. Yol yakınken, bu yatırımın derhal durdurulması ve canlı yaşamını en az etkileyecek, başka bölgelere kaydırılması gerekmektedir. İnsan ve canlı hayatı olmazsa, enerji olsa ne olur, olmasa ne olur” dedi. (haber merkezi)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

LUNAPARK SEYTİGAZİ’YE TAŞINDI
LUNAPARK SEYTİGAZİ’YE TAŞINDI

LUNAPARK SEYTİGAZİ’YE TAŞINDI Erdek’te sadece yaz aylarında hizmet veren Lunapark, Seyitgazi tepesindeki Sur Bar’ın bulunduğu alana

ER-KAD YENİ PROJELER ÜRETECEK
ER-KAD YENİ PROJELER ÜRETECEK

ER-KAD YENİ PROJELER ÜRETECEK Erdek Kadın Dayanışma Platformu maske üretimini sonlandırdı. Yaklaşık üç aydır Erdek halkına maske üreten

CHP ESNAFI DİNLEDİ
CHP ESNAFI DİNLEDİ

CHP ESNAFI DİNLEDİ Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Yönetimi, Erdek’te esnaf ziyaretlerine başladı. Erdekli Esnafın sıkıntılarını ve dileklerini

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI