2
emlak

ÜRETİCİ İBRA ETMEDİ

Ana Sayfa » Erdek Haberleri » ÜRETİCİ İBRA ETMEDİ
Paylaş
Tarih : 12 Ocak 2020 - 17:44

ÜRETİCİ İBRA ETMEDİ

Erdek Zeytin Kooperatifinin mali genel kurulu gerçekleştirildi. Kooperatif ortakları mali genel kuruldaki maddeleri ibra etmedi. 14 gündem maddesi görüşüldüğü 2018/2019 mali genel kurul toplantısı Cuma günü saat 11.00’de kooperatif merkez idari binasında yapıldı.

GENEL KURUL DİVAN HEYETİ SEÇİLDİ
Yoklama ve açılışla başlayan toplantı genel kurul divan heyetinin seçilmesi ile devam etti. Divan heyetinin seçiminde 287 oyla muhalefetin gösterdiği Erdek Belediye Başkanı Hüseyin Sarı divan başkanı, Nimet Kalafat ve Abdullah Şener katip seçildi. Yönetim kurulunun aday gösterdiği Ahmet Uysal ise 270 oy aldı.

FAALİYET RAPORU, BİLANÇO, GELİR-GİDER TABLOLARI OKUNDU VE REDDEDİLDİ
Toplantı, saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile devam etti. 2018/2019 iş yılına ait yönetim kurulu faaliyet raporu ile bilanço, gelir tabloları ve inceleme raporu okundu. Raporun okunmasının ardından oylamaya geçildi. Oyların çoğunluğuyla bu madde reddedildi.

YÖNETİM KURULU İBRA EDİLMEDİ
Ardından 2018/2019 iş yılında görev yapan yönetim kurulunun ibrasına geçildi. Oyların çoğunluğuyla yönetim kurulu ibra edilmedi.

SULAMA BİRLİĞİ İÇİN YETKİ VERİLDİ
Zeytin ağaçlarının sulanması ve diğer tarım ürünlerinin üretilmesi, ağaç başına verimin ve kalitenin arttırılmasına yönelik olarak Yukarıyapıcı göleti, Çeltikçi 1 göleti ve Kapıdağ’da yerel su kaynaklarının verimli bir şekilde kullanımı için ‘Erdek Zeytin Üretici Sulama Birliği’nin kurulması ile gerekli yasal işlemleri yapmak üzere yönetim kuruluna yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

2019-2020 TAHMİNİ BÜTÇESİ KABUL EDİLDİ
Kooperatifin 2019-2020 yılı çalışma politika ve stratejilerinin belirlenmesi, bunların uygulanmasına yönelik kooperatifin 2019/2020 iş yılı faaliyet dönemi çalışma programı ve bütçenin görüşülmesi oy birliğiyle kabul edildi.

MALİ GENEL KURUL HER YIL YAPILACAK
Kooperatif üst kuruluşlarının olağan genel kurul toplantısının birleştirilerek yapılması hakkındaki tebliğin 4/2 maddesi uyarınca 3 yıllık birleşik genel kurul yapılmasına ilişkin kararı oy çokluğuyla reddedildi.

AYNİ VE NAKDİ KREDİ KULLANMA YETKİSİ VERİLDİ
Birlik tarafından ortak üreticilere verilecek olan ayni ve nakdi kredilerin kullandırılmasına ilişkin olarak yönetim kuruluna yetki verilmesi oy birliğiyle kabul edildi.

ORTAKLIKTAN ÇIKARILMASI TEKLİFİ REDDEDİLDİ
Gündemin 11. maddesi olan yönetim kurulu kararıyla ortaklıktan çıkarılması teklif edilen Recep Lafçı isimli ortağın, ortaklığının devam etmesi için 30 Ekim 2020 tarihine kadar tüm borçlarını ödemesi şartıyla oy birliğiyle kabul edildi.

YÖNETİME HAKKI HUZUR REDDEDİLDİ
Gündemin 12. maddesi olan yönetim kurulu üyelerinin hakkı huzur ve harcırah gibi parasal haklarının belirlenirken kurulda tartışmalar yaşandı. Oy çokluğuyla ibra verilmemesine rağmen, Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Şenol ile Hüseyin Sarı arasında tartışma yaşandı. Başkan Sarı, güvenlik güçlerinden Şenol’u kürsüden indirmelerini istemesi, Yönetim Kurulu destekçileriyle tartışmasına neden oldu. Bu olaydan sonra kısa süreli bazı ortaklar arasında karşılıklı ve sözlü olarak tartışma yaşandı. Divan Başkanı Sarı’nın oylama yapmasıyla yönetim kurulu üyelerinin maaş alması oy çokluğuyla reddedildi. Dilek ve temennilerden sonra genel kurul sona erdi.

MALİ GENEL KURULDA NELER KONUŞULDU?
Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Şenol internette yapılan bir eleştiriye cevap vererek; “Birliğe ödenen 4 milyon 147 bin lira faizden olmuştur” dedi. Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi, Marmarabirlik’e Eylül ayından itibaren %20 oranında 4 milyon 147 bin lira faiz ödedi. Aslında Erdek Kooperatifinin faiz öncesi kârı 390 bin 750 lira. Ama faizden dolayı. Kooperatif yönetim kurulu üyelerinin yapacağı bir şey yok” dedi.
Ardından kürsüye çıkan İyi Parti Meclis Üyesi Murat Çolak; “Bildiğim konuyla ilgilenmek istedim ve bilanço gelir tablosunu aldım ve bunun genel kuruldan önce paylaşılmasının suç olduğunu bildiğim için kimseye paylaşmadım. 2018/2019 mali yılında 4 milyon 147 bin lira faiz ödendiğini gördüm. Sattığınız zeytinin %10’unu faize vermişsiniz. Bu oranda devam ederse 10 yıl sonra sadece 9 yıl ürün vermiş sayılacaksınız. 1 yıl verdiğiniz ürünün tamamı faize gidecek” dedi.
Başkan Sarı S.S. 162 Sayılı Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi’nden neden ihraç edildiğini ve yargılandığını “Size bu bütün mali tabloları, şeffaf bir şekilde açıkladığım, ne kadar sattık, ne kadarı gitti, ne kadarı ezmeye gitti size şeffaf bir biçimde açıkladığı için FETÖ’den ihraç edilmiş hakim karşısında Marmarabirlik’te FETÖ’cülerin yaptığı tartışma sonucunda çıkan kararla ben ihraç oldum” dedi.
Başkan Sarı; “Sen Erdek’e ceza verip aldığı mahsulün diğer kooperatifleri kar ettirmek için zeytinlerin %80’ini, %90’ını satıp Erdekli üreticinin depoya döktüğünün %20’sini satarsan o ürün tabi ki ezmeye gider, dane kaybeder. Ondan sonra da kooperatif zarar eder. Erdek Kooperatifi yıllarca böyle yaptırılmış” dedi.
Yönetim kuruluna eleştiren Başkan Sarı; “Orada yönetim kurulunda oturacağım diye yalakalık yapmayacaksın. Orada 20 bin TL maaş alacağım diye yalakalık yapmayacaksın. Yumruğu koyacaksın. Makam mevki için değil, bu gariban üreticinin hakkı için yapacaksın” dedi.
Toplantıda konuşan Erdek Ziraat Odası Başkanı Haluk Özgör; “10 Ocak’ta gündem yapılıyor. Kimsenin haberi yok. 14 madde koyalım, indir kaldır geçirelim. Üç yıl önümüzü açalım. Ortak baksın işine dediler. Marmarabirlik’in kapalı kutudan kurtulması, şeffaf bir anlayışa geçmesi lazım. Niye gizli kapaklı mali kurul yapıyorsun. Bir baktım 12. maddeye, maaş istiyorlar. Derdiniz ne? Para mı istiyorsunuz? Biz ‘Almayacağız’ deyince siz de ‘Almayacağız’ dediniz. Kooperatifi kâra geçirin iki katı kadar maaş alın” dedi.
Son olarak dilek ve temennilerde konuşan Başkan Sarı, “Marmarabirlik tüccara, malı raf fiyatında %50 iskontoyla satıyor. Rafta gördüğünüz fiyatın yarısı marketlere gidiyor. 32 TL’nin 16 TL’si bayiye gitti. Onun 5 lirası bize gelse, bugün 5 lira satılan zeytinden 2 katı kadar para kazanmış olmayacak mısınız? Ben, bunun mücadelesini veriyorum. Bu, parti işi değil bu, ekmek işi” dedi. (İ.Şahin-A.Halat-O.Bölükbaşı)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE TOPLANTISI
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE TOPLANTISI

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE TOPLANTISI Bağımlılıkla Mücadele Koordinasyon Kurulu toplantısı Kaymakam Ekrem Çalık Başkanlığında yapıldı. Kaymakamlık

ERDEK ATLETİK GSK DURDURULAMIYOR TÜRKİYE ŞAMPİYONU YİNE ERDEK’TEN
ERDEK ATLETİK GSK DURDURULAMIYOR TÜRKİYE ŞAMPİYONU YİNE ERDEK’TEN

ERDEK ATLETİK GSK DURDURULAMIYOR TÜRKİYE ŞAMPİYONU YİNE ERDEK’TEN 21-22 Ocak tarihlerinde Ataköy/İstanbul’da yapılan Türkiye U14 Salon Atletizm

AŞAĞIYAPICI LİMANINDA AYDINLATMA ÇALIŞMASI
AŞAĞIYAPICI LİMANINDA AYDINLATMA ÇALIŞMASI

AŞAĞIYAPICI LİMANINDA AYDINLATMA ÇALIŞMASI Aşağıyapıcı Mahallesinde liman aydınlatma çalışmalarına devam ediliyor. İlçemize bağlı Aşağıyapıcı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI