2
emlak

TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİN’DEN SERVİKS KANSERİ AÇIKLAMASI

Ana Sayfa » Erdek Haberleri » TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİN’DEN SERVİKS KANSERİ AÇIKLAMASI
Paylaş
Tarih : 11 Şubat 2019 - 13:03

TOPLUM SAĞLIĞI MERKEZİN’DEN SERVİKS KANSERİ AÇIKLAMASI

Erdek’te Serviks kanserinde farkındalık amacıyla serviks kanseri taramaları ücretsiz olarak yapılıyor.

Erdek İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesindeki Toplum Sağlığı Merkezi tarafından, Serviks (Rahim Ağzı) Kanseri Farkındalık Ayı dolayısıyla yapılan açıklamada, erken teşhisin önemine dikkat çekildi.
Yapılan yazılı açıklamada; Dünyada meme kanserinden sonra, rahim ağzı kanserinin görülme oranının kadınlarda üçüncü sırada, Türkiye’de ise dokuzuncu sırada yer aldığı belirtildi.

“ÖNLENEBİLİR BİR HASTALIK”
Serviks kanserinin, nedeninin tamamen aydınlatıldığı ve önlenebilir bir hastalık olduğu belirtilirken, serviks kanseri için risk faktörlerinin; Human Papilloma Virus (HPV) enfeksiyonu, sigara içme, sağlıksız beslenme, çok sayıda doğum yapma, sosyo-ekonomik düzeyin düşük olması, 5 yıldan daha uzun süre doğum kontrol hapı kullanımına bağlı farklılık gösterildiği kaydedildi.

“BELİRTİ ve BULGULAR TAKİP EDİLMELİ”
Erdek Toplum Sağlığı Merkezi’nden yapılan açıklamanın devamında ise; Serviks kanseri ile ilgili belirtiler açıklanırken, “Düzensiz adet görmek, adet dönemleri arasında veya ilişki sonrası kanama olması, bölgesel ağrılar, sırt ağrısı, bacak veya karın bölgesinde ağrı, kötü kokulu genital akıntı, idrar yaparken ağrı hissi, tek bacakta şişkinlik” denildi.

“ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ”
Serviks kanserinin tanısı ile ilgili de tarama ve erken teşhisin önemine dikkat çekilerek; “Tedavisi % 100 mümkün olan serviks kanseri, günümüzde kanserden ölüm nedenleri arasında çok geride yer almaktadır. Serviks kanser taramasını düzenli yaptıran bir kadının bu kanserinden ölmeyeceğini söylemek mümkündür. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) rahim ağzı kanserinin bütün ülkelerde ülke çapında taranmasını önermektedir” ifadeleri kullanıldı.

“ÖLÜM TAMAMEN ENGELLENEBİLİR”
Açıklamanın son bölümünde ise, serviks kanserinin önlenebilen bir hastalık olduğuna vurgu yapılarak, “Rahim ağzı kanseri erken teşhis edildiğinde yüzde 100 tedavi edilebilir. Rahim ağzı kanserinden ölüm tamamen engellenebilir. Düzenli serviks kanseri taramasından geçen bir kadının, serviks kanserinden ölmeyeceği söylenebilir. Ülkemizde serviks kanser taramaları ücretsiz olarak Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM), Sağlıklı Hayat Merkezleri (SHM), Toplum Sağlığı Merkezleri (TSM) ve Aile Sağlığı Merkezlerinde (ASM) yapılmaktadır” denildi. (haber merkezi)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ÖĞRETMENLER ARASI FUTSAL TURNUVASI SONA ERDİ
ÖĞRETMENLER ARASI FUTSAL TURNUVASI SONA ERDİ

ÖĞRETMENLER ARASI FUTSAL TURNUVASI SONA ERDİ İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından bengi projesi kapsamında ilçemizdeki tüm okulları kapsayan

NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI
NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI

NİSAN AYI MECLİS TOPLANTISI YAPILDI Erdek Belediye Meclisi’nin Nisan Ayı Olağan Belediye Meclis Toplantısı yapıldı. Belediye Meclisi toplantı

TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR
TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR

TURİZM HAFTASI KUTLANIYOR Her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında hazırlanan “Turizm Haftası” kutlama programı açıklandı. İlçe Milli Eğitim

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI