2
emlak

PLATFORM KAPIDAĞ’DA KEŞİF YAPTI

Ana Sayfa » Erdek Haberleri » PLATFORM KAPIDAĞ’DA KEŞİF YAPTI
Paylaş
Tarih : 27 Temmuz 2020 - 16:36

PLATFORM KAPIDAĞ’DA KEŞİF YAPTI

Güney Marmara’nın akciğerleri Kapıdağ’da rüzgar enerji santralleri (RES)’ler için aylardır binlerce ağaç kesilmesinin ardından, Kapıdağ Dayanışma Platformu üyeleri bölgede keşif yaparak, gözlemlerini bir rapor halinde kaleme aldı.

RES’ler için Kapıdağ’da aylar önce başlayan ve devam eden orman talanı nedeniyle geçtiğimiz Cuma günü Narlı ve İlhan sırtlarındaki bölgeye keşif ziyareti yapan Platform Üyeleri, gözlemlerini bir rapor haline getirdi. Kapıdağ Dayanışma Platformu’nun yeni Sözcüsü İsa Cem Sezer’in yaptığı yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“KAPIDAĞ DAYANIŞMA PLATFORMU’NUN 24.07.2020 TARİHLİ KAPIDAĞ BATI ORMAN ALANI KEŞİF GEZİSİ KISA RAPORU”
Platform gönüllüleri olarak bir süredir şikayet konusu olan Kapıdağ’ın batı kesiminde yer alan Narlı-Kesikdağ ile Klapse tepesi mevkiilerinde ağaç kesimleri yapılması hakkında yaptığımız inceleme gezisinde; İlhan mahallesi deniz kıyısından, Narlı Kesik Dağ’a doğru uzanan sırt hattı boyunca kurulu bulunan ve RES olarak adlandırılan rüzgar santrallerinin yer aldığı bakım-onarım amaçlı yolun, sayılamayacak miktarda ağaç kesimi yapılarak, santrallerin sonundan başlayıp Kesik dağın çevresini dolanarak Klapse tepesine doğru ilerleyecek şekilde uzatıldığı, yer yer 15-20 metreye varacak şekilde genişletildiği, kesik dağ ile klapse sırt hattının dolgu yapılarak yükseltilmeye başlandığı, bağlı orman yollarının da genişletildiği gözlenmiştir.

Açıkça gözükmektedir ki; Bu çalışma bütün Kapıdağ’ı saracak RES projelerinin alt yapısının hazırlanmasına yöneliktir. Bizler, bu devasa RES projelerinin daha yapım aşamasında bile ne denli bir doğa talanına ve yaban hayatının yıkımına yol açtığını gözlemleyip fotoğraflayarak belgeledik. Ağaç kesimlerinin ötesinde Bandırma Kuş Cennetini üreme-konaklama alanı olarak kullanan göçmen kuşlar için de büyük tehdit oluşturacak olan bu projeler, aynı zamanda bir cennet bahçesi olarak Kapıdağ yarımadasının eşşsiz biyolojik çeşitliliğine de zarar verecektir.

Platform ve bileşenlerimiz olarak doğaya ve canlıların doğal yaşam alanlarına zarar vermeyen enerji elde etme biçimlerine karşı değiliz. Rüzgar santralleri de yerel enerji gereksinimini karşılamak üzere sınırlı sayıda yapıldıklarında, güneş ve biyogaz gibi diğer yenilenebilir enerji seçenekleriyle entegre edildiklerinde ve yerel halkın ortak mülkiyetine dayandırıldıklarında ülkemiz için vazgeçilmez bir seçenektir.

Ancak bugün bizim gördüğümüz, sınır ve kural tanımayan kar ve güç elde etme hırsıyla, düşüncesizce ve halkın katılımı olmaksızın tepeden inme yöntemlerle, doğal ve ekonomik zenginliklerin gasp edilmesinin önünün açılmasıdır. Bu açılan yolun sonu yoktur. Tüm Kapıdağ talan edilinciye kadar yol yapılmaya, RES dikilmeye devam edilecektir. Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere tüm dağın sırtı oyulmuş otoban genişliğinde yollar açılmış iken sadece birkaç santral olacağı iddiasını gerçekçi bulmuyoruz.

Ne Kapıdağ’ın, ne de Balıkesir’in daha fazla kitlesel RES’e gereksinimi vardır. Hem Türkiye, hem Balıkesir, hem de Erdek bir an önce enerjinin tüketildiği yerde üretilmesini sağlayacak, entegre yerel enerji seçeneklerine ve ev tipi güneş enerjisine yönelmelidir. Orman bölge yetkililerini ve mülki idareyi Kapıdağ’da yol açımı bahaneli ağaç kesimleri hakkında halkı aydınlatmaya davet ediyoruz.
Keşif sırasında karşılaştığımız özellikle çam ormanı bölgelerinde kesilen ağaçların orman içinde bırakılan kuru dalları ve kozalakları yol boyunca yangına davetiye çıkaracak biçimde durmaktadır. Bu atıkların geçtiğimiz yıllarda neden oldukları yangınları hatırlatıyor, bir an önce ormandan uzaklaştırılmalarını, uzaklaştırılana kadar özellikle sıcak ve rüzgarlı havalarda tehdit bölgelerinde önleyici tedbir alınmasını (emniyet, jandarma, zabıta yol kontrol, yangın ekibi yerinde nöbet) talep ediyoruz.

Kapıdağ Dayanışma Platformu olarak, Kapıdağ’daki her faaliyetin her zeminde takipçisi ve sivil anlamda da denetçisi olacağız. Bu anlamda yeni göreve başlayan Erdek Kaymakamı ve Balıkesir Valimizi, Kapıdağ’ın güzelliklerini ve bu güzelliklerin nasıl tahrip edildiğini yerinde görmek üzere değerli basınımızın eşliğinde bahis konusu şantiye alanında birlikte yürüyüş ve denetleme yapmaya çağırıyoruz” denildi. (haber merkezi)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Saksıda Kenevir Ele Geçirildi
Saksıda Kenevir Ele Geçirildi

Saksıda Kenevir Ele Geçirildi Jandarma ekipleri yaptığı kontrollerde; 8 kök kenevir bitkisi ele geçirdi. Balıkesir İl Jandarma Komutanlığınca,

KAYMAKAM ATASOY PAZARI GEZDİ
KAYMAKAM ATASOY PAZARI GEZDİ

KAYMAKAM ATASOY PAZARI GEZDİ Erdek İlçe Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, Arife günü ilçemiz Yalı Mahallesi‘nde Cumartesi günü kurulan semt

TATİLCİLER DÖNÜŞ YOLUNDA KİLİT
TATİLCİLER DÖNÜŞ YOLUNDA KİLİT

TATİLCİLER DÖNÜŞ YOLUNDA KİLİT Bayramın son günü ilçemizden dönüşler başladı. Arife günü ve dört günlük bayram süresince, tatilci

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI