2
emlak

PLAJLARIMIZA 5 MAVİ BAYRAK

Ana Sayfa » Erdek Haberleri » PLAJLARIMIZA 5 MAVİ BAYRAK
Paylaş
Tarih : 27 Mayıs 2020 - 17:55

PLAJLARIMIZA 5 MAVİ BAYRAK

Erdek kıyılarındaki “Mavi Bayraklı” plajlar belli oldu. 2020 yaz sezonunda ilçemizdeki 5 plajda “Mavi Bayrak” dalgalanacak. Yine Balıkesir genelinde ise toplam 31 ayrı noktadaki plajda mavi bayrak için yeterli bulundu.

ERDEK’TEKİ MAVİ BAYRAKLI PLAJLAR
Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak listesine göre Erdek Merkezde; Kurbağlıdere Halk Plajı, Çuğra Mevkii Belediye Halk Plajı, Çuğra Belediyesi 2 Nolu Belediye Halk Plajı ve Pınar Otel Bölgesi ile Ocaklar’da; Büyükşehir Belediyesi Ocaklar Halk Plajı olarak toplam 5 plaj yeterli bulundu.

ÜLKE GENELİNDE 486 PLAJA VERİLDİ
Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2020 yılı Mavi Bayrak ödüllerini açıkladı. Bu yıl Türkiye’de 486 plaj, 22 marina ve 7 bireysel yatta Mavi Bayrak dalgalanacak. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, uluslararası alanda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda Dünyada 49 ülkede uygulanıyor.

MAVİ BAYRAK İÇİN 33 KRİTER VAR
Ülkemizde 1993 yılında uygulanmaya başlayan “Mavi Bayrak”lı plajlar, 33 önemli kritere sahip.
Sezon içerisinde 15 gün ara ile deniz suyu analizlerinin yapılması, atıksu arıtma tesislerinin uygunluğu, hassas doğal alanların korunması, cankurtaran ve ilkyardım malzemeleri bulundurulması, acil durum planı, engelli olanakları, atıkların ayrıştırılması, çevre eğitimi ve bilgilendirme zorunlu kriterlerden bazıları.

BU SEZON PLAJLARDA KORONA ÖNLEMİ ALINACAK
Mavi Bayrak kriterlerine ilave olarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Bilim Kurulumuzun Covid-19 ile mücadele kapsamında belirlediği hususlar da esas alınarak plaj, marina ve yatlarımız için gerekli önlemler alınacaktır. Bu yıl şezlong mesafeleri, donanım ve ekipmanların hijyenine yönelik önlemler, atıkların yönetimine dair birtakım ilave kriterleri uygulayacağız. (haber/foto: M.Issızlar-İ.Şahin)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

MOR SOĞAN HASADI BAŞLADI
MOR SOĞAN HASADI BAŞLADI

MOR SOĞAN HASADI BAŞLADI Kapıdağ Mor Soğanında hasat dönemi başladı. Erdek’in coğrafi işaretli meşhur mor soğan hasadında bolluk ve

NARLI’da ki İŞ KAZASINDA BİR KİŞİ AĞIR YARALANDI
NARLI’da ki İŞ KAZASINDA BİR KİŞİ AĞIR YARALANDI

NARLI’da ki İŞ KAZASINDA BİR KİŞİ AĞIR YARALANDI İlçemize bağlı Narlı Mahallesi’nde meydana gelen iş kazasında bir kişi yaralandı. Narlı’daki

KANLI CİNAYETİN İLK DURUŞMASI YAPILDI
KANLI CİNAYETİN İLK DURUŞMASI YAPILDI

KANLI CİNAYETİN İLK DURUŞMASI YAPILDI Geçtiğimiz yıl Ağustos ayında ilçemiz Ocaklar Mahallesi Çağlayan Gazinosu’nda yaşanan silahlı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI