2
emlak

ODA BAŞKANI’NIN AÇIKLAMASINA KOOPERATİF’TEN YANIT GELDİ

Ana Sayfa » Erdek Haberleri » ODA BAŞKANI’NIN AÇIKLAMASINA KOOPERATİF’TEN YANIT GELDİ
Paylaş
Tarih : 13 Şubat 2020 - 19:32

ODA BAŞKANI’NIN AÇIKLAMASINA KOOPERATİF’TEN YANIT GELDİ

Erdek Doğuş’un 11.02.2020 tarihli sayısında yayımlanan “Özgör Birliğe Yüklendi” başlıklı yayımlanan habere, S.S.162 Sayılı Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi yönetim kurulundan yanıt geldi.

Kooperatif Yönetim Kurulunca cevaben yapılan açıklama metninde şu ifadelere yer verildi; “1952 yılında kurulan S.S.162 Sayılı Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifinde, ortaklarından anasözleşme gereğince yıllara göre değişen %3, %4, %5 gibi oranlarda müstahsil makbuzları üzerinde sermaye taksidi tahsilatı yapmakta idi.
08.04.2014 tarihinde T.C. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından değiştirilen anasözleşme ile kapital tahsilatı, o tarihte ortakların kooperatife olan kapital borçlarının 20 yıla bölünmesi ile ortaklarımızın ürün bedellerinden kesilip, ekstrelerinde gözükmektedir. 2018-2019 Zeytin Alım Kampanyasında bölgemizde zeytin olmaması nedeniyle, anasözleşme gereği faizsiz olarak ertelenen 2018 yılı sermaye taksiti ile 2019 yılı sermaye taksitleri, bu yılki ortaklarımızın cari hesap ekstrelerinde görülmektedir. Bazı ortaklarımızın ekstrelerinde görülen, ana anasözleşme gereğince faizsiz ertelenmiş 2018 yılı sermaye taksiti ile 2019 yılı sermeye taksitleridir.
Ortaklarımızın kooperatife ilk girişlerinde düzenledikleri ve ortak tarafından imzalanan ortaklık senedinin sermaye ödemesi ile ilgili tabloda 2019 yılına ait sermaye taksiti, 31.01.2020 vadeli sermaye taksiti olarak cari hesap ekstrelerinde görülmektedir. Bu durum anasözleşmenin değiştiği 2014-2015 iş yılı cari hesap ekstrelerinden itibaren 7 yıldır, ortaklarımızın cari hesap ekstrelerinde bu şekilde görülmektedir.

Tüm ortaklarımızın cari hesap ekstrelerinde görülen 31.01.2020 vadeli sermaye taksitleri, ortaklarımızın 2019 yılı sermaye taksitlerini ifade etmekte olup, asılsız olarak telaffuz edilen sermaye taksiti artırımı olamadığı gibi, sermayenin erken tahsili de söz konusu değildir. Bu uygulama Marmarabirlik’ e bağlı tüm kooperatiflerde de bu şekilde uygulanmaktadır. Ortak üreticilerimizin her zaman doğru bilgiyi kooperatifimizden öğrenmelerini önemsemekteyiz” denildi. (haber merkezi)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

AKŞENER ERDEK’E GELECEK
AKŞENER ERDEK’E GELECEK

AKŞENER ERDEK’E GELECEK İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener 26-27-28 Şubat tarihlerinde üç gün süreyle Balıkesir ve ilçelerine ziyaret

MASA TENİSİNDE ŞAMPİYON RAKETLER BELLİ OLDU
MASA TENİSİNDE ŞAMPİYON RAKETLER BELLİ OLDU

MASA TENİSİNDE ŞAMPİYON RAKETLER BELLİ OLDU İlçemizde düzenlenen Masa Tenisi Turnuvası, 15-16 Şubat Cumartesi-Pazar günü Erdek Kapalı Spor

ERDEK FENERBAHÇELİLER DERNEĞİNDE YENİ BAŞKAN NECATİ GEZGİN
ERDEK FENERBAHÇELİLER DERNEĞİNDE YENİ BAŞKAN NECATİ GEZGİN

ERDEK FENERBAHÇELİLER DERNEĞİNDE YENİ BAŞKAN NECATİ GEZGİN Erdek Fenerbahçeliler Derneği’nde ikinci başkan Necati Gezgin, dernek başkanı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI