2
emlak

MASKE-ELDİVEN İÇİN UYARI: “YERE ATMAYIN”

Ana Sayfa » Balıkesir » MASKE-ELDİVEN İÇİN UYARI: “YERE ATMAYIN”
Paylaş
Tarih : 10 Nisan 2020 - 11:08

MASKE-ELDİVEN İÇİN UYARI: “YERE ATMAYIN”

Hem kendi sağlığınız, hem de başkalarının sağlığı için çıkardığınız maske ve eldivenleri yere atmayın. Maske ve eldivenleri uygun yerinden tutarak çıkarın ve çöpe atın.

Yaşanan salgından korunmak için takılan maskelerin ve eldivenlerin, gün boyu kullanılmasının büyük tehdit oluşturabileceğine dikkat çekildi. Tüm dünyayı etkisi altına alan Korona virüs salgınıyla birlikte, Erdek genelindeki sağlık-güvenlik tedbirleri artırılırken, Erdekli vatandaşlar da kendi önlemlerini alıyor. Kimi kolonya veya dezenfektan ile önlem alırken, kimi vatandaşlar ise eldiven ve maske takarak, koruyucu tedbir almaya devam ediyor. Erdek İlçe Sağlık Müdürü Mahmut Ekiz, doğru maske kullanımıyla ilgili olarak yerel basına bilgi verdi.

“HANGİ MASKE KULLANILMALI»
Virüslere karşı kullanılan iki türlü maske olduğunu söyleyen Dr. Mahmut Ekiz; “Bunlardan bir tanesi sağlık çalışanlarının kullandığı filtreli maskeler ki, bunlar sağlık çalışanlarının riskli hasta grupları ile ilgilendiği ve temas etmesi durumlarında kullanılan maskelerdir. Diğeri ise, cerrahi maske olarak bilinir ve korunma oranı çok yüksek olmayan maskelerdir. Haliyle ikinci tür dediğimiz cerrahi maskeleri, daha çok hastalık şüphesi taşıyan hatta virüsü kapmış olan hastalarda, hastalığı etrafa yaymaması için, çevresindeki insanları koruma amaçlı olarak kullanmalarını öneriyoruz” dedi.

“EL İLE TEMAS ETMEYİN»
Kullanılan maskenin uzun süre takılmasının daha tehlikeli hale geleceği konusunda uyaran Ekiz; “Maskeleri devamlı çıkarıp takmak, elle temas etmek doğru değildir. Zamanla nemlenen ıslanan maskeler bir süre sonra daha sağlıksız olacaktır. Bu maskeleri gün boyu takıp çıkartmak, boynunuzun altında tutmak, cebinize koyup çıkartmak da doğru kulanım değil. Kullandığınız ve nemlenen, üzerine birkaç kez öksürdüğünüz maske, tekrar kullanılmaz. Çünkü ıslanan, nemlenen maske, virüsler ve bakterilerin çoğalması için uygun hale gelir. Bu da sağlık açısından daha tehlikeli bir durum oluşturur” şeklinde konuştu.

MASKE VE ELDİVEN VİRÜS SAÇILMASINI ÖNLER
Maskeyi hasta kişilerin başkasına virüs bulaştırmaması için önerdiklerini ifade eden Dr. Ekiz, insanların hapşırırken, öksürürken bir mendile öksürmesi, koluna öksürmesi gibi etrafı koruyucu şekilde hareket etmesinin doğru olacağını, yüksek ateş, öksürük gibi virüsü kapmış olma olasılığı olan ve tetkikleri devam eden hastaların ise başkalarına virüs saçmamak için cerrahi maske takmasının uygun olacağını ifade etti. Ayrıca toplum sağlığını korumak adına, maskelerin kullanıldıktan sonra çevreye atılmaması gerektiğinin de altını çizen Ekiz; “Kendi sağlığımızla birlikte, diğer insanların sağlığını korumak için buna bilhassa önem göstermemiz gerekiyor” diye konuştu. (haber: Metin Issızlar)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

THK DERİ TOPLAMAKTAN ÇEKİLDİ
THK DERİ TOPLAMAKTAN ÇEKİLDİ

THK DERİ TOPLAMAKTAN ÇEKİLDİ Kurban Bayramı’na sayılı günler kala ilçede deri toplama faaliyetleri yürüten Türk Hava Kurumu’nun toplanacak

Özge Borak Avşa Adasını Tercih Etti
Özge Borak Avşa Adasını Tercih Etti

Özge Borak Avşa Adasını Tercih Etti Türk sinemasının güzel ve başarılı oyuncusu Özge Borak yaz aylarını ailesi ile birlikte Avşa Adasında

DEVA PARTİSİ KURUCU İLÇE BAŞKANI MURAT SEVER OLDU
DEVA PARTİSİ KURUCU İLÇE BAŞKANI MURAT SEVER OLDU

DEVA PARTİSİ KURUCU İLÇE BAŞKANI MURAT SEVER OLDU Deva Partisi Erdek İlçe Başkanlığına atama yapıldı. Murat Sever, Deva Partisi Erdek İlçe

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI