2
emlak

KAPIDAĞ-EDREMİT ÇİZGİSİNDE “DEPREM BEKLENEBİLİR”

Ana Sayfa » Erdek Haberleri » KAPIDAĞ-EDREMİT ÇİZGİSİNDE “DEPREM BEKLENEBİLİR”
Paylaş
Tarih : 27 Mart 2020 - 18:34

KAPIDAĞ-EDREMİT ÇİZGİSİNDE “DEPREM BEKLENEBİLİR”

Deprem bilimci Prof.Dr. Ahmet Ercan, Balıkesir çevresinde yakında yıkıcı bir deprem görmesi beklenebileceği uyarısında bulundu.

Balıkesir’in Altıeylül ilçesinde meydana gelen 4,1 büyüklüğündeki depremle ilgili uyarılarda bulunan deprem bilimci Prof.Dr. Ahmet Ercan, virüs salgını nedeniyle gündemden düşen deprem tehlikesini yeniden hatırlattı. Açıklamasında Kapıdağ-Edremit çizgisi arasının sıkı ve yakın deprem gözlemi altına alınması uyarısı yapan Deprem bilimci Prof.Dr. Ercan, bölgemizde 15 özellikli jeofizik izleme ağının acilen kurulmasına dikkat çekerek, bölgemizdeki yapıların 7,5’luk depreme dayanma gücüne bakılması gerektiğini belirtti.

“MUDANYA-BANDIRMA-ERDEK-BİGA ÇİZGİSİ»
Balıkesir ve çevresinde yaşanabilecek depremlerle ilgili bilgiler veren Ercan; “Biga Yarımadasında yeni büyük depremler, “Mudanya-Bandırma-Erdek-Biga” çizgisi ile “Edremit-Altınoluk-Bababurnu” çizgisi arasında olacaktır. Bu iki çizgi arasında birçok Kızık (jeotermal) alanın olması, bu kırıkların diri ve deprem üretken olduğunun bir göstergesidir” dedi.

“45 YILDIR BÜYÜK DEPREM YAŞANMADI»
Prof.Dr. Ahmet Ercan açıklamasının devamında; “Balıkesir civarında 10 ile 20 yılda bir 6.0-7.0 arasında yıkıcı deprem oluyor. 45 yıldır Balıkesir’de bu büyüklükte deprem olmaması, Son yıkıcı deprem 1975 yılında 6,7 büyüklüğünde ve Edremit Koyu’nda meydana gelmişti.
Balıkesir’de yapılaşmada göz önünde bulundurulacak deprem büyüklüğü 7,5 depremi yaratan yer işleyişi ise Kuzey Anadolu Kırığının Ege’ye uzanan en batı kesiminde gerginlik birikimi olabilir” dedi. (haber merkezi)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ŞİMDİ DE MASKENİN KRALINI YAPTILAR
ŞİMDİ DE MASKENİN KRALINI YAPTILAR

ŞİMDİ DE MASKENİN KRALINI YAPTILAR Erdek Kadın Dayanışma Platformu salgın sürecinde ürettiği ve Erdekli vatandaşlarımıza ulaştırdığı

SAHİL GÜVENLİK SAHİPSİZ AĞLARI TOPLUYOR
SAHİL GÜVENLİK SAHİPSİZ AĞLARI TOPLUYOR

SAHİL GÜVENLİK SAHİPSİZ AĞLARI TOPLUYOR Erdek Sahil Güvenlik Komutanlığı’na bağlı ekipler Erdek merkez ve Kapıdağ Yarımadasında

KABRİSTAN BAYRAM ÖNCESİ ZİYARETE AÇILDI
KABRİSTAN BAYRAM ÖNCESİ ZİYARETE AÇILDI

KABRİSTAN BAYRAM ÖNCESİ ZİYARETE AÇILDI İlçemiz kabristanlığında koronavirüse karşı sağlık tedbirleri kapsamında giriş ve çıkış kapıları

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI