2
emlak

HAŞERAT MÜCADELESİ ORTADA KALDI

Ana Sayfa » Balıkesir » HAŞERAT MÜCADELESİ ORTADA KALDI
Paylaş
Tarih : 13 Mayıs 2019 - 20:16

HAŞERAT MÜCADELESİ ORTADA KALDI

Büyükşehir Belediyesi’nin uyguladığı haşere mücadelesi ilçelere bırakıldığı öğrenildi.

Büyükşehir Belediyesi’nin tüm ilçelerde yıl boyu sürdürdüğü haşere ve sinek mücadelesi bu yıl yapılamayacak. Haşerat ilaçlamasını ilçeler kendisi yapacak.
Tasarruf tedbirleri gerekçesiyle 2017 yılından bu yana hizmet alımıyla gerçekleştirilen haşeratla mücadele, sözleşmenin tek taraflı fesh edilmesi nedeniyle bu yıl Balıkesir’de İlçe Belediyelerinin kendi imkanlarıyla yapmasına karar verildiği iddia edildi. Uzmanlardan edinilen bilgiye göre; haşeratla mücadele kapsamında biyolog, ziraat mühendisi, filit işçisi, ve çok sayıda şoförün görev yaptığı haşere ve sinekle mücadele ekiplerinin hızla oluşturularak özellikle larva döneminde etkili bir mücadele yapılması gerektiği ve devamında lokal olarak 365 gün kesintsiz görev yaparak, haşere ve sinek üreme alanları olan kuyular, kanaletler, sulu bodrumlar, dereler, foseptikler, havuzlar ve sulak alanlar ile yeşil alanlarda ilaçlama yapılması gerektiği ifade edildi.
CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın konuyla ilgili olarak Balıkesir Büyükşehir Belediyesi’nin “toplamda 21 milyon lira ödeyip, doğru düzgün hizmet alamadığı” gerekçesiyle iki şirketin sözleşmelerini feshetmesinin ardından, turizm sezonuna girerken hizmetin nasıl gerçekleşeceğini sormuştu.
Akın, işsiz kalan işçilerle ilgili olarak Büyükşehir Belediyesi’nin ne işçilere ne de Balıkesir kamuoyuna açıklama yapmadığını belirtmişti.
Ahmet Akın yaptığı basın açıklamasında Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz’a şu soruları yöneltti:
“Büyükşehir Belediyesi’nin ne kadar borcu var? Bu borç Balıkesirli hemşerilerimize kalem kalem açıklanacak mı? Bu borçta emekçinin, çalışanın, işçinin payı ne kadar? BASKİ’nin ne kadar borcu var? Fırıntaş’ın, BALTAŞ’ın, BALTOK’un borcu ne kadar? Bugüne kadar açık eksiltmeyle yapılan ihaleler, sonuçları, ihale bedelleri, yüklenilen işler, tamamlanma oranları ne kadar? Doğrudan teminle yapılan mal ve hizmet alımları için yapılan harcamalar ne kadar? Banka kredi borçları ne kadar? Kiralama usulüyle yapılan iş ve işlemler, makam araçları, otomobil vb araçlar için hangi şirketlere ne kadar ödendi? Bu araçların yakıt giderleri ne kadar? Temsil, ağırlama, tören giderleri ne kadar?” sorularını yöneltmişti.
Öte yandan larva döneminde erken aylarda yapılması gereken Haşere mücadele hizmetlerinde ULV (araçla yapılan uçkun sinek ilaçlaması) uygulamasının insan sağlığına da olumsuz etkileri anlaşıldığından çevre derneklerince bu yöntemin kaldırılması yönünde ısrarlı baskıları olduğu ve farklı ve doğru uygulama tekniklerinin hayata geçirilmesi gerektiği ifade ediliyor. (haber: Bandırma Gerçek)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

KÜÇÜK SELİN YÜREKLERİ DAĞLADI
KÜÇÜK SELİN YÜREKLERİ DAĞLADI

KÜÇÜK SELİN YÜREKLERİ DAĞLADI Ocaklar’da bayramın 2. günü kör kurşunlara hedef olan küçük Selin (10) Yaşama tutunamadı. Bayram tatili

BAYRAM SONRASI KIYILARDAN DAĞ GİBİ ATIK ÇIKTI
BAYRAM SONRASI KIYILARDAN DAĞ GİBİ ATIK ÇIKTI

BAYRAM SONRASI KIYILARDAN DAĞ GİBİ ATIK ÇIKTI Geride bıraktığımız Kurban Bayramı’nın ardından sahillerde geniş çaplı temizlik çalışmaları

YÜCEL YILMAZ’DAN KAYMAKAMLIĞA ZİYARET
YÜCEL YILMAZ’DAN KAYMAKAMLIĞA ZİYARET

YÜCEL YILMAZ’DAN KAYMAKAMLIĞA ZİYARET Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz Erdek Kaymakamı Ekrem Çalık’ı makamında

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI