2
emlak

ÇÖP ve ATIKLAR İÇİN YENİ UYGULAMA BAŞLIYOR

Ana Sayfa » Erdek Haberleri » ÇÖP ve ATIKLAR İÇİN YENİ UYGULAMA BAŞLIYOR
Paylaş
Tarih : 10 Temmuz 2019 - 18:33

ÇÖP ve ATIKLAR İÇİN YENİ UYGULAMA BAŞLIYOR

Erdek Belediyesi çevre ve görüntü kirliliğinin önüne geçmek ve daha temiz-düzenli bir çevre için bir dizi tedbir kararlarını hayata geçiriyor.

Alınan meclis kararları doğrultusunda, ilçemiz genelindeki tüm çöp üreten konutlar ve işyerleri, belediye tarafından belirlenen çöp biriktirme kaplarını kendi bünyesinde temin ve muhafaza edecek.
Bu sisteme göre, biyolojik atıklar ve ambalaj atıkları ayrı olmak üzere, gri ve mavi konteynerlerde biriktirilecek.
Bu ikili toplama sisteminde, kaynağında biriktirilen atıklar, belediye tarafından belirlenen gün ve saatlerde çıkarılarak hazır bulundurulacak. Konteyner alan vatandaşlar, apartmanların belediyeye kayıt yaptırarak bildirmeleri gerekiyor.
Yine konuyla ilgili detaylı bilgi almak isteyen vatandaşlar, 0266 835 10 50 dahili (146) nolu telefondan veya bizzat giderek Erdek Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü’nden bilgi alabilecek.

EV EŞYASI VE TÜM HACİMLİ ATIKLAR İÇİN BELEDİYEYE HABER VERİLECEK
Diğer taraftan, evsel atık olmayan buzdolabı, çamaşır makinası, koltuk gibi evsel nitelikli eşyalardan ve molozlardan oluşan ve kullanımayacak durumda olan çoğunlukla hacimli atıklar ise cadde ve sokaklara atılması halinde yasal cezai işlem uygulamasına başlandığı ifade edildi. Yine evsel atık olmayan kesilmiş dal ve bitki atıkları aynı şekilde cadde ve sokaklara bırakılması halinde para cezası kesilecek. Bu tür atıklar sadece perşembe günleri, belediyenin “Alo Atık” hattı olan 0552 100 06 05 nolu telefonunu mesai saatlerinde arayarak, belediye tarafından belirlenen saatte ve belediye meclisi tarafından belirlenen ücret tarifesine göre, ücreti ayrıca ödenmek suretiyle toplama işlemi sırasında çıkarılarak teslim edilecek.

UYGULAMANIN YASAL DAYANAĞI NEDİR?
15 Temmuzdan itibaren geçilecek yeni uygulamanın; 2464 Sayılı Belediye Gelirleri Kanununun 97.maddesinde “Belediyeler bu kanunda harç veya katılma payı konusu yapılmayan ve ilgililerin isteğine bağlı olarak ifa edecekleri her türlü hizmet için Belediye meclisince düzenlenecek tarifelere göre ücret almaya yetkilidir. Belediyeye tekel olarak verilmiş işler kendi özel hükümlerine tabidir” deniliyor.

BELEDİYE MECLİSİNDE KABUL EDİLMİŞTİ
Çevre ve görüntü kirliliğinin önüne geçmek, daha temiz düzenli ve güzel bir çevre için vatandaşlardan gelen yoğun taleplerin iş programı çerçevesinde değerlendirilerek karşılanması adına, yazımız ekinde sunulan Cüruf atma, yıkama, süpürülme, tadilat, mobilya atığı, ağaç dalı (Park-Bahçe atığı) işlemlerine dair hizmet bedelinin “2019 Yılı Gelirler Tarifesine İlavesi” Erdek Belediye Meclisinin 06.03.2019 tarih ve 27 sayılı gündeminde görüşülerek oy çokluğu ile kabul edildiği belirtildi. Ayrıca vatandaşlarımızın bu konuda hassas olması, aksi hallerde 5326 sayılı Kabahatler Kanununun ilgili maddelerine istinaden idari para cezası uygulanacağını belirtildi.
(haber: Metin Issızlar)

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

YAĞMUR YOKSA HASAT DA YOK
YAĞMUR YOKSA HASAT DA YOK

YAĞMUR YOKSA HASAT DA YOK İlçemizdeki binlerce zeytin üreticisi yağmuru bekliyor. Bu sene havaların ılıman geçmesi ve mevsim normallerinin çok

“GELECEĞE NEFES” OLDULAR
“GELECEĞE NEFES” OLDULAR

“GELECEĞE NEFES” OLDULAR Marmara Adasında binlerce fidan dün toprakla buluştu. 11 Kasım saat 11:11’de, ülkemiz genelinde hedeflenen

İLÇE TARIM ZEYTİNYAĞI FABRİKALARINI DENETLEDİ
İLÇE TARIM ZEYTİNYAĞI FABRİKALARINI DENETLEDİ

İLÇE TARIM ZEYTİNYAĞI FABRİKALARINI DENETLEDİ Erdek İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, ilçemizdeki Zeytinyağı Üretim tesislerini denetledi. İlçemizde

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI