2
emlak

BAŞKAN SARI: “KOOPERATİF ANA SÖZLEŞME GEREĞİ YÖNETİM KURULU DÜŞMÜŞTÜR”

Ana Sayfa » Erdek Haberleri » BAŞKAN SARI: “KOOPERATİF ANA SÖZLEŞME GEREĞİ YÖNETİM KURULU DÜŞMÜŞTÜR”
Paylaş
Tarih : 13 Ocak 2020 - 19:02

BAŞKAN SARI: “KOOPERATİF ANA SÖZLEŞME GEREĞİ YÖNETİM KURULU DÜŞMÜŞTÜR”

Belediye Başkanı Hüseyin Sarı, Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi’nin 10 Ocak Cuma günü gerçekleştirilen 2018-2019 dönemi mali genel kurulu ve sonrasındaki süreci değerlendirdi.

Sarı; “Öncelikle, Sınırlı Sorumlu 162 Sayılı Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi’nin yapılan 2018-2019 mali genel kurulunda, bizleri genel kurulu yönetmek üzere divana seçen tüm ortaklarımıza teşekkür ederim” dedi.

SARI: “YÖNETİM KURULU, ANA SÖZLEŞME GEREĞİ DÜŞMÜŞTÜR»
Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi mali genel kurulunda gündem gereği yapılan açık oylamayla divan başkanlığına seçilen Hüseyin Sarı yaptığı kısa değerlendirmede, ibranın karara bağlandığı genel kurul toplantısında, ibra edilmeyen yönetim kurulu üyelerinin üyeliklerinin kendiliğinden düştüğünü ifade ederek; “10 Ocak Cuma günü yapılan mali genel kurulda, katılan ortakların büyük bir çoğunlukla ibra etmediği 162 Sayılı Erdek Zeytin Tarım Satış Kooperatifi’nin Yönetim Kurulu, Ana sözleşmenin 35/4 maddesi gereği düşmüştür. Yerine seçimli genel kurula kadar yedek üyeler geçecektir” dedi.

KOOPERATİF ANA SÖZLEŞMESİNİ HATIRLATTI
Tarım Satış Kooperatifleri Ana Sözleşmesinde “Bilançonun tasdiki ve ibra” konusuna dikkat çeken Sarı, açıklamasının devamında; “MADDE 35- (1) Bilançonun onaylanmasına ilişkin genel kurul kararı, kararda aksine açıklık bulunmadığı takdirde, yönetim kurulu üyeleri ile Kooperatif yöneticilerinin ibrası sonucunu doğurur. Bununla birlikte, bilançoda bazı hususlar hiç veya gereği gibi belirtilmemişse veya bilanço kooperatifin gerçek durumunun görülmesine engel olacak bazı hususları içeriyorsa ve bu hususta bilerek ve isteyerek hareket edilmişse onama ibra etkisini doğurmaz.
(2) Genel kurulca, görüşülen hesap dönemine ilişkin olarak seçilen denetçi tarafından düzenlenen raporlar genel kurulda görüşülmeden bilanço ve hesaplar kabul; yönetim kurulu üyeleri ibra edilmiş sayılmaz. Denetçi raporunun ve varsa denetim sonucunda genel kurul gündemine alınarak görüşülmesi istenilen hususların görüşülmesinden önce bilanço ve hesapların kabulü ile ibra hakkında verilen kararlar geçerli değildir.
(3) Divan Başkanı, varsa gerek Bakanlığın, gerekse denetçinin denetimi sonucunda genel kurul gündemine alınarak görüşülmesi istenilen hususları, yönetim kurulu üyelerinin ibralarından önce genel kurula açıklayarak müzakeresini sağlamak; bu kapsamda hangi hususların ve maddi olayların müzakere edildiğini, genel kurulda sorulan soruları, verilen cevapları ve alınan kararları tutanağa geçirmek zorundadır.
(4) İbra edilmeyen yönetim kurulu üyeleri, aynı genel kurulda bu göreve tekrar seçilemez. Genel kurulca ibranın geriye bırakılmasına karar verilmiş ise, ibranın geriye bırakılması, yönetim kurulu üyelerinin tekrar seçilmelerine engel teşkil etmez. Ancak, ibranın karara bağlandığı genel kurul toplantısında ibra edilmeyen yönetim kurulu üyelerinin üyelikleri kendiliğinden düşer.
“İbranın etkisi»
MADDE 36- (1) İbra kararı genel kurul kararıyla kaldırılamaz. Bu konuda 24/4/1969 tarihli ve 1163 sayılı Kooperatifler Kanununun 53 üncü maddesi hükmü saklıdır.
(2) Genel kurulun sorumluluktan ibraya ilişkin kararı, ibranın kapsadığı açıklanan maddi olaylara ilişkin olarak kooperatifin, ibraya olumlu oy veren ve ibra kararını bilerek ortaklığı devralan ortakların dava hakkını kaldırır. Diğer ortakların dava hakları da ibra tarihinden itibaren altı ay geçmesiyle düşer.
Kooperatifin uğradığı zararın tazmini
MADDE 37- (1) Kooperatifin uğradığı zararın tazminini, kooperatif ve her bir ortak isteyebilir. Ortaklar tazminatın ancak kooperatife ödenmesini isteyebilir.
(2) 6102 sayılı Kanunun ilgili hükümleri saklı kalmak üzere; genel kurulda kooperatifin uğradığı zararın tazmini için yönetim kurulu aleyhine tazminat davası açılması yönünde karar alınmışsa, bu davanın kooperatif adına kimin tarafından açılacağı da aynı kararda belirtilir ve dava, genel kurulca yetkili kılınanlar tarafından, genel kurul karar tarihinden itibaren bir ay içinde açılır. Bu sürenin geçirilmesi ile dava hakkı düşmez
Kararların tesiri
MADDE 38- (1) Kanun ve anasözleşmeye uygun surette toplanmış genel kurulda alınan kararlar, toplantıda bulunmayanlar veya aleyhte oy kullananlar hakkında da geçerli ve bağlayıcıdır” demektedir diyerek sözlerini tamamladı. (haber merkezi)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE TOPLANTISI
BAĞIMLILIKLA MÜCADELE TOPLANTISI

BAĞIMLILIKLA MÜCADELE TOPLANTISI Bağımlılıkla Mücadele Koordinasyon Kurulu toplantısı Kaymakam Ekrem Çalık Başkanlığında yapıldı. Kaymakamlık

ERDEK ATLETİK GSK DURDURULAMIYOR TÜRKİYE ŞAMPİYONU YİNE ERDEK’TEN
ERDEK ATLETİK GSK DURDURULAMIYOR TÜRKİYE ŞAMPİYONU YİNE ERDEK’TEN

ERDEK ATLETİK GSK DURDURULAMIYOR TÜRKİYE ŞAMPİYONU YİNE ERDEK’TEN 21-22 Ocak tarihlerinde Ataköy/İstanbul’da yapılan Türkiye U14 Salon Atletizm

AŞAĞIYAPICI LİMANINDA AYDINLATMA ÇALIŞMASI
AŞAĞIYAPICI LİMANINDA AYDINLATMA ÇALIŞMASI

AŞAĞIYAPICI LİMANINDA AYDINLATMA ÇALIŞMASI Aşağıyapıcı Mahallesinde liman aydınlatma çalışmalarına devam ediliyor. İlçemize bağlı Aşağıyapıcı

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI