2
emlak

Türk-İş “açlık ve yoksulluk sınırını” açıkladı

Ana Sayfa » Ekonomi » Türk-İş “açlık ve yoksulluk sınırını” açıkladı
Paylaş
Tarih : 29 Temmuz 2020 - 17:40

Türk-İş “açlık ve yoksulluk sınırını” açıkladı

Temmuz ayında 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı 2 bin 406 lira, yoksulluk sınırı 7 bin 838 lira olarak hesaplandı.

Temmuz ayı açlık ve yoksulluk sınırı araştırması, Türk-İş tarafından çalışanların geçim koşullarını ortaya koymak ve temel ihtiyaç maddelerindeki fiyat değişikliğinin aile bütçesine yansımalarını belirlemek amacıyla her ay olduğu gibi bu ay da yapılarak açıklandı.
Araştırmaya göre, mevsim koşullarına bağlı olarak yaş sebze ve meyve fiyatlarında bu ay görülen gerileme, mutfak harcamasını olumlu etkiledi ve dört kişilik ailenin dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken gıda harcaması tutarı günlük 80 kuruş azaldı.

BEKAR BİR ÇALIŞANIN YAŞAMA MALİYETİ AYLIK 2 BİN 919 LİRA
Temmuz ayında dört kişilik bir ailenin sağlıklı, dengeli ve yeterli beslenebilmesi için yapması gereken aylık gıda harcaması tutarı (açlık sınırı) 2 bin 406 lira 46 kuruş olarak belirlendi.
Gıda ile giyim, konut, ulaşım, eğitim, sağlık ve benzeri ihtiyaçlar için yapılması zorunlu diğer harcamaların toplam tutarına denk gelen ‘yoksulluk sınırı’ ise 7 bin 838 lira 62 kuruş oldu. Bekar bir çalışanın ‘yaşama maliyeti’ ise aylık 2 bin 919 lira olarak hesaplandı.
Ankara’da yaşayan dört kişilik bir ailenin, gıda için yapması gereken asgari harcama tutarı, bir önceki aya göre yüzde 1.01 oranında geriledi.
Yılın ilk yedi ayı itibarıyla fiyatlardaki artış yüzde 11.27 oranında oldu. Gıda enflasyonunda son 12 ay itibarıyla artış oranı yüzde 15.96 olarak belirlendi. Yıllık ortalama artış oranı ise yüzde 12.47 olarak hesaplandı.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

PAZARYERİ KIŞ MODUNA GEÇTİ
PAZARYERİ KIŞ MODUNA GEÇTİ

PAZARYERİ KIŞ MODUNA GEÇTİ Erdek Pazar Esnafı kış moduna geçti. Erdek pazarında kışlık kıyafetler ile kış mevsiminin sebze ve meyveleri

Açlık ve yoksulluk sınırı “Asgari ücretlinin vay haline” dedirtiyor
Açlık ve yoksulluk sınırı “Asgari ücretlinin vay haline” dedirtiyor

Açlık ve yoksulluk sınırı “Asgari ücretlinin vay haline” dedirtiyor Memur-Sen Samsun İl Temsilcisi Hamdi Yıldız, Memur-Sen Konfederasyonu

Açlık ve yoksulluk sınırı belli oldu
Açlık ve yoksulluk sınırı belli oldu

Açlık ve yoksulluk sınırı belli oldu Türkiye’de açlık sınırı 2 bin 484 lira, yoksulluk sınırı ise 7 bin 15 lira.. Memur-Sen konfederasyonu

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI