2
emlak

Türkiye en mutsuz üçüncü ülke oldu!

Ana Sayfa » Dünya » Türkiye en mutsuz üçüncü ülke oldu!
Paylaş
Tarih : 25 Mart 2015 - 15:10

MTSZTürkiye en mutsuz üçüncü ülke oldu!

ABD merkezli kamuoyu araştırma şirketi Gallup, bugün (20 Mart 2015 Cuma) kutlanan “Birleşmiş Milletler Uluslararası Mutluluk Günü” için kapsamlı bir mutluluk araştırması yaptı. 143 ülkenin yer aldığı araştırmada, Türkiye, “en mutsuz” üçüncü ülke oldu. Türkiye, geçen yıl ise 135 ülke arasında 97’nci olmuştu.

Anket kapsamında 143 ülkeden yetişkin bireylere “bir gün önce ne kadar güldükleri, bir gün önce ne kadar iyi dinlendikleri, insanlar tarafından saygıyla karşılanıp karşılanmadıkları” ve “bir gün önce ilginç bir bilgi öğrenip öğrenmedikleri” soruldu.
En mutsuz ülkeler sıralamasında Sudan birinci olurken, geçtiğimiz günlerde 20 kişinin öldürüldüğü terör saldırısı ile sarsılan Tunus, en mutsuz ikinci ülke olarak açıklandı. Türkiye, Bangladeş ve Sırbıstan ise aynı puanı alarak sondan üçüncülüğü paylaştı.
Araştırmaya göre, dünyadaki en mutsuz kişiler savaşlar ve iç karışıklarla anılan Kuzey Afrika ve Ortadoğu bölgelerinde yaşıyor.
Ortadoğu bölgesinde Suudi arabistan harici ülkelerin dünya standartlarının çok altında kaldığı belirlendi.
Türkiye’nin 54 aldığı 100 üzerinden puanlama sisteminde, dünya ortalaması 71 puan oldu.
LSTMTLKGüney Amerika çok mutlu
Gallup’un araştırması, Güney Amerika’da yaşayan kişilerin yeryüzündeki en mutlu insanlar olduğunu ortaya koydu. İlk 10 sırada yer alan ülkelerin tamamı Güney Amerika’da yer alıyor.
Paraguay, 100 üzerinden 89 alarak dünyanın en mutlu ülkesi olarak açıklandı. Güney Amerika ülkeleri Kolombiya, Ekvador ve Guatemala 84 puan alarak, Paraguay’ı takip etti. Gelir seviyesinin çok düşük olduğu Guatemala’nın, dünyanın en mutlu 4. ülkesi olarak açıklanması, ülkelerdeki gelir seviyesinin mutluluk için temel faktör olmadığını ortaya koydu. Zenginlik ve refah konusunda dünyanın gerisinde kalan Güney Amerika ülkelerinin dünyanın en mutlu ülkelerini oluşturması da bu durumu destekler nitelikte.
Bu ülkelerin aksine, Ebola vürüsünün ekonomik zarara yol açtığı Afrika ülkeleri, yakın tarihinde yaşadığı savaş nedeni ile harabeye dönen Afganistan ve Suriye, Irak gibi diğer Ortadoğu ülkeleri oldukça mutsuz.
2013’te daha mutluydu
Gallup’un 2013 yılında yaptığı mutluluk anketinde Türkiye 135 ülke arasında 97’nci sırada yer almıştı. 2013 yılında listede ilk sıralara Panama, Kosta Rika, Danimarka, Avusturya, Brezilya, El Salvador, Uruguay ve İsveç oturmuştu. En mutsuz ülkeler ise Suriye, Afganistan, Haiti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Çad ve Madagaskar olmuştu.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

2018 çocuklar için hiç iyi geçmedi
2018 çocuklar için hiç iyi geçmedi

2018 çocuklar için hiç iyi geçmedi Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), milyonlarca çocuğun dünyada artan çatışmalar yüzünden

Bir logoyla zeytinyağının satışını artırdılar
Bir logoyla zeytinyağının satışını artırdılar

Bir logoyla zeytinyağının satışını artırdılar Amerika’da tek bir logo tüketici algısına neden oldu ve zeytinyağı satışlarını artırdı. Amerikan

Bir günde 185 bin kişi silah aldı
Bir günde 185 bin kişi silah aldı

Bir günde 185 bin kişi silah aldı Amerika’dı 14 kişinin öldürüldüğü SamParudes saldırılarının ardından, silah satışlarının yüzde

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI