2
emlak

2018 çocuklar için hiç iyi geçmedi

Ana Sayfa » Dünya » 2018 çocuklar için hiç iyi geçmedi
Paylaş
Tarih : 16 Ocak 2019 - 5:53

2018 çocuklar için hiç iyi geçmedi

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF), milyonlarca çocuğun dünyada artan çatışmalar yüzünden yaşadıkları şiddet nedeniyle büyük riskler altında yaşamak zorunda kaldığını açıkladı:

•2018’in ilk dokuz ayında Afganistan’da 5 bin çocuk ya öldürüldü ya da sakat kaldı. Afganistan’da, bomba, mermi veya atıldıktan sonra patlamamış bombaların patlamasıyla ölen kurbanların yüzde 89’unu çocuklar oluşturuyor.

•Kamerun’un kuzey batı ve güney batı bölgelerinde çıkan ayaklanmalar çatışmalara dönüştü. Çatışmaların en büyük kurbanları çocuklar oldu. Ayaklanmacılar genellikle okulları, öğrencileri ve öğretmenleri hedef aldı. Geçtiğimiz kasım ayında bir okuldan 80 kişi kaçırıldı. Çıkan çatışmalar nedeniyle bugüne dek 93 köy tahrip edildi.

•Orta Afrika Cumhuriyeti’ndeki üç çocuktan ikisinin insani yardıma ihtiyacı var. Ülkede birçoğu yerinden edilmiş olan çocuklar ailelerinden ayrı yaşıyor. Her üç çocuktan ikisi, kronik yetersiz beslenme sorunu yaşıyor.

•Myanmar’daki Arakanlı mülteciler ve özellikle çocuklar oldukça zor durumda. Çocukların, Arakan eyaletinin merkezindeki sağlık ve eğitim hizmetlerine erişimi engelleniyor.

•2018 yılının ilk dokuz ayında, Somali’de çatışan taraflar 1800 çocuğu silahaltına aldı. 1278 çocuk silahaltına alınmak için kaçırıldı.

•Doğu Ukrayna’da eğitim sisteminin çökmesi nedeniyle, 700 bin kız ve erkek öğrenci tehlikeli ve kırılgan koşullarda öğrenim yapmak zorunda kaldı. Birçok öğrenci kurşun delikleriyle dolu sınıflarda eğitim görüyor. Okul bahçelerindeki patlamamış mühimmatlar çocuklar için büyük tehlike oluşturuyor.

UNICEF, 2018 yılında çatışma bölgelerinde çocuklara sağladığı yardımları da şöyle sıraladı; Nijerya’da silahaltına alınmış 833 çocuğun Ekim’de çatışan taraflar tarafından serbest bırakılması sağlandı. Güney Sudan’da ailelerinden ayrı olan 6 bin çocuk yeniden aileleriyle birleştirildi. Binlerce Arakanlı çocuğa psikolojik destek sağlandı.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Bir logoyla zeytinyağının satışını artırdılar
Bir logoyla zeytinyağının satışını artırdılar

Bir logoyla zeytinyağının satışını artırdılar Amerika’da tek bir logo tüketici algısına neden oldu ve zeytinyağı satışlarını artırdı. Amerikan

Bir günde 185 bin kişi silah aldı
Bir günde 185 bin kişi silah aldı

Bir günde 185 bin kişi silah aldı Amerika’dı 14 kişinin öldürüldüğü SamParudes saldırılarının ardından, silah satışlarının yüzde

Türkiye en mutsuz üçüncü ülke oldu!
Türkiye en mutsuz üçüncü ülke oldu!

Türkiye en mutsuz üçüncü ülke oldu! ABD merkezli kamuoyu araştırma şirketi Gallup, bugün (20 Mart 2015 Cuma) kutlanan “Birleşmiş Milletler

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI