2
emlak

CHP’li Milletvekili ve Başkanlar Bandırma’da

Ana Sayfa » Balıkesir » CHP’li Milletvekili ve Başkanlar Bandırma’da
Paylaş
Tarih : 28 Eylül 2020 - 16:03

CHP’li Milletvekili ve Başkanlar Bandırma’da

CHP’nin il ve ilçe başkanları toplantısı bu kez Bandırma’da gerçekleştirildi. Milletvekilleri Ahmet Akın, Ensar Aytekin ve Fikret Şahin’in de katıldığı toplantı öncesi belediye ziyareti yapıldı, Cumhuriyet Meydanı’nda üreticilerin sorunları dile getirildi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı ve İlçe Başkanları, Bandırma Belediye Başkanı Av. Tolga Tosun’u makamında ziyaret etti. Başkan Tolga Tosun, bu ziyaretin ve gerçekleştirilecek görüşmelerin birlik, beraberlik ve dayanışma adına güzel ve verimli bir ziyaret olacağına inandığını söyledi.

CHP Heyeti, Bandırma İlçe Başkanı Selim Panç’ın çiftçilerin ve üreticilerin yaşadığı sıkıntılar hakkında yaptığı basın açıklamasına da partililerle birlikte katıldı. Heyete burada Milletvekili Fikret Şahin de dahil oldu.

PANÇ: “İÇ SAVAŞLA BOĞUŞAN SURİYE’DEN DAHİ PATATES İTHAL EDİYORUZ.”
Cumhuriyet Meydanında düzenlenen basın açıklaması etkinliğinde boş güğümlerle ithal saman balyalarından oluşturulan kürsüde konuşan CHP Bandırma İlçe Başkanı Dr.Selim Panç iktidarın tarımda kendi kendine yeten Türkiye tarımını uyguladığı politikalarla yok ettiğini, çiftçilerimizi mağdur ederek ülkemizi yurt dışından saman ithal eden bir duruma getirdiğini dile getirdi.
Dr.Selim Panç, “Mevcut iktidar çiftçinin, hayvancının, emekçinin sırtına basarak yükselen; çıkar ilişkisi kurmadığı her kesimi yok etmeyi kendine amaç edinmiş bir politik yapıdır! Halk fakirleşirken, kendileri zenginleşip lüks içinde yaşayan bir LALE DEVRİ hükümetidir.” Dedi.

Dr. Selim Panç konuşmasına şöye devam etti:
Yaşadığımız bu bölge, 60 Peynirli Şehir, hayvancılık şehri, kavunun şehri, zeytinin şehri olarak biliniyor. Bandırmamız; Pirinç üreten Gönen’in, Kelle Peyniri ile meşhur olan Manyas’ın, Ayranıyla meşhur olan Susurluk’un tam ortasında kalıyor. Hatta Bandırma Ticaret Borsası’nın yaptığı açıklamaya göre, Bandırmamız saniyede 29 yumurta üretilen bir kent!
Böylesine üreten üreticimizin hali nedir dersiniz?
Bandırmamız bildiğiniz üzere beyaz et üretiminde de markalar yaratmış, ülkemizin en önemli üretim merkezlerinden birisine dönüşmüştür!
Peki, şu an ne durumdayız?
Her gün Bandırma Limanı’na tonlarca buğday, mısır, pirinç ve saman geldiğini biliyoruz… Yurt dışından saman getiren bir ülke haline geldik!

Yörsan’da haklarını alamayan süt üreticisi için hiçbir şey yapmayan Kooperatif ve üretim merkezleri batarken kılını kıpırdatmayan, Manyas’ta üreticiyi ithal yem almaya mecbur bırakıp zarar ettiren bir hükümet ne kadar milli olabilir?
Manyas peynirini ve ülkemizin süt üreticisini yaşatmaktansa ne yazık ki Venezuela’dan peynir ithal eden bir ülke haline geldik!
Gönen’de çiftçi üretim maliyetleri sebebiyle pirinç üretemez hale dönüştürülürken, Başta Çin ve Avustralya olmak üzere yaklaşık 10 ülkeden pirinç ithal eder olduk!

Etin başkenti Balıkesir’de kırmızı et üreticisi yemi fahiş fiyatla alırken ve üretemez hale gelsin diye yalnız bırakılırken Et ve Balık Kurumu ithalatı yüzde 3 bin dört yüz arttırdığını açıklayarak, Polonya ve Fransa başta olmak üzere sekiz ülkeden kırmızı et ithal ettiğini açıkladı!

Beyaz et üretiminin merkezinde olan Bandırma’mızda üretici perişan hale gelirken, kendi üreticimizden güvenli et alacağımıza Rusya’dan beyaz et ithal eder hale dönüştük!
Şeker fabrikalarını yok pahasına sattılar, şeker ithal eder olduk…
Çünkü iktidar için çiftçimiz-hayvancımız- işçimiz, üreticimiz, yurt dışı firmalara çekilen peşkeşlerden daha az önemli!
Buğdayı Amerika’dan, arpayı Ukrayna’dan, Baklayı İtalya’dan, Nohutu Meksika’dan satın alıyoruz! Pamuk Yunanistan’dan geliyor! Fasulye İran fasulyesi, saman Bulgaristan samanı!
Her şeyi tırlarla, gemilerle satın alıyoruz!
İç savaşla boğuşan Suriye’den dahi patates ithal ediyoruz!
Sayın Tarım Bakanı ‘’paramız var ki, dışarıdan alıyoruz‘’ diyerek, dışarıdan alımlara sahip çıkıyor. Oysa Pandemi sürecinde gördük ki Rusya ve birçok ülke buğday gibi tarım ürünlerinin dışa satımını yasakladı. Bu da paranız olsa dahi, yerli üretimin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir..

Zenginin yatında sıfır olan KDV, çiftçinin traktöründe yaklaşık %70 oranında. Çiftçimiz mazotu fahiş fiyatla alıyor. Yanlış politikalar yüzünden köylerden kente genç nüfus göçtü! Köydeki tarlayı sürecek genç bulamıyoruz!
Bu, yönetememek değilde nedir?

Elinde nasır olanla, paçasında çamur olanla, alnında ter olanla…Bu iktidarın açıkça bir sorunu, bir husumeti var!
Mevcut iktidar çiftçinin, hayvancının, emekçinin sırtına basarak yükselen; çıkar ilişkisi kurmadığı her kesimi yok etmeyi kendine amaç edinmiş bir politik yapıdır! Halk fakirleşirken, kendileri zenginleşip lüks içinde yaşayan bir LALE DEVRİ hükümetidir.
BİZ, ülkemizin dört bir yanında köylümüzle, çiftçimizle üreticimizle bu iktidarın yarattığı enkazı ortadan kaldıracağız!
EMEK VERENLERİN emeğinin karşılığını aldığı, gıdada dışa bağımlılığı bitirdiğimiz, dışarıdan alan değil dışarı satan bir ülkeyi yeniden inşa etmek boynumuzun borcudur!

Bizim kavgamız emeğin, hakkın kavgasıdır.
Tarlada ürününe düşük ücret verildiği için ürünü tarlada kalan çiftçinin kavgasıdır.
Peyniri utanmadan Venezuela’dan alanlara karşı süt, peynir üreten üreticinin geçim kavgasıdır…
Ekonominin altın çağı deyip.. Gözümüze baka baka televizyonlarda zorlu pandemi sürecinde IBAN verip biz bize yeteriz diyen akıl almaz anlayışa karşı; üreterek, paylaşarak ve kasayı yandaş için değil yurttaş için kullanarak ancak ve ancak ‘Biz bize yeteriz’ diyoruz.
Biz sizin bu doyumsuzluğunuza, peşkeşlerinize, başka ülkelerin çıkarları için kendi vatandaşlarına sırt dönmenizi kabul etmiyoruz..

TÜRKİYE’Yİ BESLEYEN BALIKESİR, İSTANBUL’U BESLEYEN GÜNEY MARMARA OLARAK TARIMA VE HAYVANCILIĞA SAHİP ÇIKIYORUZ.
SİZLER; Bu ülkenin emekçilerinin efendisi DEĞİLSİNİZ! Yok saydığınız çiftçi, emekçi bu ülkenin toprağını alın teriyle sulandırandır, Bu ülkenin esas efendisi ONLARDIR!

CHP İl ve İlçe Başkanları olağan toplantısı Panç ve Tosun’un ev sahipliğinde Bandırma Nikah Salonunda gerçekleştirildi.
CHP Genel Başkan Yardımcısı, Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın ve İl Başkanı Serkan Sarı, Bandırma’lı esnafı da ziyaret edip, sohbet etti, hayırlı işler diledi.

 

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Vali Şıldak: “Balıkesir’de Salgın Yükseliyor
Vali Şıldak: “Balıkesir’de Salgın Yükseliyor

Vali Şıldak: “Balıkesir’de Salgın Yükseliyor Herkesi Mücadeleye Çağırıyorum.” Ülke geneliyle birlikte İlimizde de pozitif vaka ve temaslı

Avşa ‘Sahil Projesi’ ihaleye çıkıyor
Avşa ‘Sahil Projesi’ ihaleye çıkıyor

Avşa ‘Sahil Projesi’ ihaleye çıkıyor Marmara İlçesi’ne bağlı adalardan, Avşa Adasında Sahil Yenileme Projesi, Balıkesir Büyükşehir

BALIKESİR HUKUK FAKÜLTESİ KURULDU
BALIKESİR HUKUK FAKÜLTESİ KURULDU

BALIKESİR HUKUK FAKÜLTESİ KURULDU Balıkesir’de bir süredir gündemde olan Hukuk Fakültesi ile ilgili karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI