2
emlak

ENSAR AYTEKİN UYARDI: GÖKÇEYAZI FAY HATTI TEDİRGİNLİK YARATIYOR!

Ana Sayfa » Balıkesir » ENSAR AYTEKİN UYARDI: GÖKÇEYAZI FAY HATTI TEDİRGİNLİK YARATIYOR!
Paylaş
Tarih : 15 Ekim 2020 - 10:44

ENSAR AYTEKİN UYARDI: GÖKÇEYAZI FAY HATTI TEDİRGİNLİK YARATIYOR!

CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Ensar Aytekin TBMM Başkanlığına verdiği Araştırma Önergesi ile Gökçeyazı Fay hattını Meclis gündemine taşıdı.

Yaklaşık 2 bin yıldır suskun kalan fay üzerinde ve birinci derece etki alanında çok sayıda köy ve kırsal yerleşimle birlikte, Şehir Hastanesi de yer aldığını belirten Aytekin, yetkilileri bir kez daha uyararak konunun gündeme alınmasını talep etti.
Aytekin yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
“Ülkemiz her gün yeni bir afet haberi ile uyanıyor. Marmara depreminden bu yana gerçeğimiz haline gelen depremler can almaya devam ediyor. Yakın zamanda Ege bölgesinde ve Malatya-Elazığ arasında yaşanan depremlerle bir kez daha acı gerçek kendini hatırlatmış, yaklaşan Marmara Depremi konusunda uzmanlar uyarılarını ve tedbir alınması gerekliliğini ifade etmişlerdir.

HAT ÜZERİNDE YERLEŞİM ALANLARI VE HASTANE VAR
Son zamanlarda sıklaşan depremler, Kuzey Anadolu Fayı üzerinde de birikim ve stresi arttırmış, beklenen büyük depreme ilişkin endişeleri tetiklemiştir. Uzmanların dikkat çektiği ve Balıkesir üzerinden geçen Gökçeyazı Fayı olarak bilinen hatta ciddi birikimler söz konusudur. Yaklaşık 2 bin yıldır suskun kalan fay üzerinde ve birinci derece etki alanında çok sayıda köy ve kırsal yerleşimle birlikte, Şehir Hastanesi de yer almaktadır. Fay Yasası çerçevesinde bu bölgenin tekrardan güçlendirilmesi ve tedbirlerin alınması uzmanların ortak görüşüdür.
Edremit- Gönen arasında ciddi bir yıkıma sebep olacağı ön görülen bu alanda, İl Afet Riski Azaltma Planı uygulamasının hızlı bir şekilde devreye girmesi ve yapı stokunun incelenmesi uzmanların uyarıları arasında yer almaktadır.
Bu bölgede alınacak tedbirlerle, beşeri nüfusun korunması ve zararın en aza indirilmesi mümkündür.
Bu kapsamda verdiğimiz Araştırma Önergesi ile bir komisyon kurularak Balıkesir’de gerekli çalışmaların yapılmasını talep ediyoruz. Bu çalışma beklenen Marmara depremi öncesinde çalışma yapılması ve gerekli önlemler alınması adına Türkiye’de de uygulanabilir hale gelecektir.
Unutulmamalıdır ki, deprem gerçeğimiz olsa da gerekli yasaları uygulayarak, önlemleri alarak can ve mal kaybını en aza indirmek hepimizin boynunun borcudur.” (Haber merkezi)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

Vali Şıldak: “Balıkesir’de Salgın Yükseliyor
Vali Şıldak: “Balıkesir’de Salgın Yükseliyor

Vali Şıldak: “Balıkesir’de Salgın Yükseliyor Herkesi Mücadeleye Çağırıyorum.” Ülke geneliyle birlikte İlimizde de pozitif vaka ve temaslı

Avşa ‘Sahil Projesi’ ihaleye çıkıyor
Avşa ‘Sahil Projesi’ ihaleye çıkıyor

Avşa ‘Sahil Projesi’ ihaleye çıkıyor Marmara İlçesi’ne bağlı adalardan, Avşa Adasında Sahil Yenileme Projesi, Balıkesir Büyükşehir

BALIKESİR HUKUK FAKÜLTESİ KURULDU
BALIKESİR HUKUK FAKÜLTESİ KURULDU

BALIKESİR HUKUK FAKÜLTESİ KURULDU Balıkesir’de bir süredir gündemde olan Hukuk Fakültesi ile ilgili karar Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI