2
emlak

CHP’Lİ AKIN: KAMU YARARI DEĞİL, ŞİRKETLER KOLLANIYOR

Ana Sayfa » Balıkesir » CHP’Lİ AKIN: KAMU YARARI DEĞİL, ŞİRKETLER KOLLANIYOR
Paylaş
Tarih : 09 Ağustos 2019 - 16:24

CHP’Lİ AKIN: KAMU YARARI DEĞİL, ŞİRKETLER KOLLANIYOR

CUMHURİYET HALK PARTİSİ BALIKESİR MİLLETVEKİLİ AHMET AKIN:
– ELEKTRİĞE YENİ ZAM YOLDA
– VATANDAŞIN BÜTÇESİNDEKİ GEDİK BÜYÜYOR

CHP Balıkesir Milletvekili ve Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın lisanssız elektrik üretiminde uygulanan mevzuatların “şirketleri mutlu eden, kamu yararını gözetmeyen” düzenlemeler olduğunu bildirdi. Akın, “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği bunun en somut ve en son örneğidir. Bu yönetmelik, güneş enerjisi ile elektrik üretiminde beklenen ivmeyi yaratmadı” dedi.
CHP’li Ahmet Akın, iktidarın enerji politikalarını “dağınık, tutarsız, başarısız” bulduklarını belirterek, iktidarı “halk için değil, rant ve yandaş için” enerji politikası üretmekle eleştirdi. Ahmet Akın, “Olumlu işler yapmıyorlar mı? Yapıyorlar. Fakat dağınıklar. Tutarsızlar. Bir olumlu mevzuat hazırlarken diğer yandan bozuyorlar. Başarısızlar. Bunun temelinde halkı düşünen değil yandaşı düşünen, rantı düşünen anlayış var” deyi konuştu.
Enerji üretiminin kamunun elinden alınmasının yarattığı sorunlara dikkat çeken Ahmet Akın şunları söyledi:
“Elektrik üretimi ve dağıtımının özelleştirilmesi sorunların daha da büyümesine neden oldu. İktidar, mevzuat üstüne mevzuat çıkarıyor, yasal düzenlemeler yapıyor. Adeta bir yap boz tahtası. En son örnek 12 Mayıs’ta çıkarılan Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği bunun somut örneğidir. Yenilenebilir enerjide büyük bir potansiyeli olan ülkemizde bu düzenleme beklenen ivmeyi yaratmadı. Genel hatları ile dağıtım şirketlerini mutlu etmek için hazırlanan bir düzenleme. Kamu kuruluşları tarafından Tüketim Birleştirme metoduyla arazilerde kurulacak enerji santrallerinde, hem üretilen hem tüketilen enerjiden ayrı ayrı dağıtım bedelinin alınması dağıtım şirketlerine haksız kazanç sağlıyor.”

“HAYAT PAHALILIĞI DAHA DA ARTACAK”
CHP Genel Başkan Başdanışmanı Ahmet Akın, elektrik ve doğalgaza yapılan yüzde 15’lik zamların da TÜFE’yi hem doğrudan hem de dolaylı yoldan etkileyeceğini, bunun da vatandaşın sadece enerji faturalarına değil tüm ihtiyaç giderlerinin faturasına yansıyacağını söyledi. “Hayat pahalılığı daha da artacak diyen” Ahmet Akın şu bilgileri verdi:
Elektriğe Temmuz başında yüzde 15 zam yapıldı. Yeni bir zam gelmesi an meşelisi. Çünkü, Ağustos ayının başında doğalgaza da yüzde 15 zam yapıldı. Türkiye’de elektriğin büyük bir bölümü doğalgazdan üretiliyor. Doğalgaza yapılan zam elektrik üretim fiyatlarını ayrıca etkileyecek. Bütün bunlar zincirleme birbirine bağlı. Elektriğe ve doğalgaza yapılan yaklaşık yüzde 15 civarındaki zamlar tüketici enflasyonunu (TÜFE) hem doğrudan hem de dolaylı yoldan vurarak tüketici fiyatlarının 1.2 puan yükselmesine yol açacak. TÜFE’deki 1 puan artış bile asgari ücretli için yaklaşık olarak aylık 200 lira bütçesinde açık demek. Yani vatandaşın hayatı dolaylı yoldan pahalanacak. Halk değil şirketler kollanmaya devam ederse hayat pahalılığının da sonu gelmez ”

AKIN: “MEMLEKETİMİZİN VE ÜLKEMİZİN GURURUSUNUZ”

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın Türkiye’yi gururlandıran Burhaniyeli Özel Sporcu Muhsine Gezer’i ziyaret ederek, kutladı. Ahmet Akın, “Memleketimizin ve ülkemizin gururu oldular. Sizinle gurur duyuyoruz” dedi.
İsviçre’de düzenlenen Uluslararası Paralimpik Komitesi (IPC) Para Atletizm Gençler Dünya Şampiyonası’nda 17 yaş altı kategorisi 400 metre yarışında 62.23’lük derecesiyle altın madalyayı Türkiye’ye getirerek Balıkesir’in ve Türkiye’nin gururu olan Muhsine Gezer ile T20 kategorisinde 400 metrede 64,79 saniye koşarak ülkemize Dünya 3.lüğü başarısı ile bir madalya daha kazandıran Sevim Demircan’ı Burhaniye’de ziyaret etti. Gezer ve Demircan’a çiçek veren Ahmet Akın, sporcuları başarılarından ötürü kutladı.
5 yıl önce atletizme başlayan ve özel sporcular kategorisinde kısa sürede uluslararası başarılara imza atan Muhsine Gezer’in antrenörü Deniz Erenoğlu’nu da emek ve destekleri için tebrik eden Ahmet Akın, “Sporcularımız, Ay Yıldızlı Bayrağımızı dalgalandırarak, İstiklal Marşı’mızı Dünya’ya dinleterek Burhaniyemizin, Balıkesirimizin ve ülkemizin gururu oldular. Kendilerini bir kez daha kutluyorum. Emek veren antrenörlerini desteklerini esirgemeyen anne ve babalarını, ailelerine teşekkür ediyorum. Türkiye evlatlarımızla gurur duyuyor. Bizim de kendilerine desteklerimiz devam edecek” dedi.

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

ENSAR AYTEKİN: BAKANLIK BU KEZ ÖĞRENCİLERİ MAĞDUR ETTİ!
ENSAR AYTEKİN: BAKANLIK BU KEZ ÖĞRENCİLERİ MAĞDUR ETTİ!

ENSAR AYTEKİN: BAKANLIK BU KEZ ÖĞRENCİLERİ MAĞDUR ETTİ! CHP Balıkesir Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Ensar Aytekin, Kredi ve Yurtlar

Yücel Yılmaz: “Balıkesir’i Birlikte İnşa Edeceğiz”
Yücel Yılmaz: “Balıkesir’i Birlikte İnşa Edeceğiz”

Yücel Yılmaz: “Balıkesir’i Birlikte İnşa Edeceğiz” Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen “Edremit Kitap Fuarı”nda

FETÖ Operasyonunda 11 Astsubaydan 9’u yakalandı
FETÖ Operasyonunda 11 Astsubaydan 9’u yakalandı

FETÖ Operasyonunda 11 Astsubaydan 9’u yakalandı Balıkesir Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI