2
emlak

CHP’Lİ AHMET AKIN: ORMANLAR YENİ TEHDİT ALTINDA

Ana Sayfa » Balıkesir » CHP’Lİ AHMET AKIN: ORMANLAR YENİ TEHDİT ALTINDA
Paylaş
Tarih : 07 Şubat 2019 - 16:40

CHP’Lİ AHMET AKIN: ORMANLAR YENİ TEHDİT ALTINDA

CUMHURİYET HALK PARTİSİ BALIKESİR MİLLETVEKİLİ AHMET AKIN:
•TARTIŞMALI MADEN KANUNU TASARISI GENEL KURUL’A İNİYOR.
•TASARI MADENCİLİĞİ DE ÇEVREYİ DE BİTİRİR!

CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, TBMM Genel Kurulu’nda görüşmelerine başlanacak olan Maden Kanunu ve Bazı Kanunlar Hakkında değişiklik öngören “torba yasa tasarısı”nın, ne madenciliğe ne insan sağlığına ne de çevreye hizmet eden bir kanun tasarısı olduğunu söyledi.

Ahmet Akın, “Bu tasarı madenciliği bitirme noktasına getirir. İnsan sağlığını doğrudan tehlikeye atan bir kanun tasarısı. Tüm yurtta olduğu gibi Balıkesir’de de çevre ve insan sağlığı açısından hasarlara yol açacak bu tasarı geri çekilmelidir” dedi.

Maden sektörü başta olmak üzere, enerji, petrol, nükleer santraller ile ilgili yeni düzenlemeler getiren, çevre ve insan sağlığını olumsuz yönde etkileyeceği için tartışmalara neden olan Maden Kanunu ve Bazı Kanunlar Hakkında değişiklik öngören “torba yasa tasarı” bu hafta TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek. Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Üyesi CHP Balıkesir Milletvekili Ahmet Akın, torba tasarının geri çekilmesi gerektiğini söyledi.

51 maddelik tasarının Komisyon’daki görüşmelerinde CHP Grubu olarak itirazlarını dile getirdiklerini, bir çok sektöre, sektörün çalışanları ile çevre ve insan sağlığına olumsuz etkilere yol açacağını ifade etti. Ahmet Akın, şu bilgileri verdi:

“Tasarı; toplumsal yarar, ülke ihtiyacı, planlama, kaynak koruma, işçi sağlığı, çevre koruma gibi hayati konuları göz ardı ediyor. Tasarı madenciliğe hizmet etmiyor. Bu sektörde çalışan binlerce işçi ve memurun, jeoloji ve maden mühendisinin işsiz kalması ve meslek örgütlerinin denetim yetkilerinin ellerinden alınmasına yol açacak tasarı adeta ‘Maden Ceza Kanunu’ olarak hazırlanmış. Diğer yandan, yapılmak isten değişikliklerle ormanların yıkım ve yağması daha da kolaylaşacaktır. Çevresel etkiler göz ardı edilerek herhangi bir ekonomik faaliyetin yürütülmesi kabul edilebilir değildir. Bu yöndeki yaklaşımlar uzun dönemde madencilik sektörünün gelişimi bakımından engelleyici olacaktır. Daha önce orman izni almadan inşa edilip, çalıştırılan tesisler için fiili bir durumu kabullenmek anlamına gelen ve birçok soruna sebebiyet verebilecek şekilde düzenlenmiş maddeler bulunuyor.
Tüm yurtta olduğu gibi Balıkesir’de de çevre ve insan sağlığını olumsuz etkilere yol açacak kanun tasarısının TBMM Genel Kurulu’nda geri çekilmesi için çalışacaklarını sözlerine ekledi.(Haber merkezi)

SPONSOR REKLAMLAR

BENZER HABERLER

CHP’Lİ AHMET AKIN: TEŞVİK VE DESTEKLERE RAĞMEN İŞSİZLİK ARTIYOR
CHP’Lİ AHMET AKIN: TEŞVİK VE DESTEKLERE RAĞMEN İŞSİZLİK ARTIYOR

CHP’Lİ AHMET AKIN: TEŞVİK VE DESTEKLERE RAĞMEN İŞSİZLİK ARTIYOR CUMHURİYET HALK PARTİSİ BALIKESİR MİLLETVEKİLİ AHMET AKIN: – İSTİHDAM

Mersin-Balıkesir Arasında Dış Ticaret İşbirliği Köprüleri Kuruldu
Mersin-Balıkesir Arasında Dış Ticaret İşbirliği Köprüleri Kuruldu

Mersin-Balıkesir Arasında Dış Ticaret İşbirliği Köprüleri Kuruldu GMKA, Balıkesir’deki Ticaret ve Sanayi Odalarının dış ticarette bilgi

FETÖ’DEN 10 KİŞİ TUTUKLANDI
FETÖ’DEN 10 KİŞİ TUTUKLANDI

FETÖ’DEN 10 KİŞİ TUTUKLANDI Balıkesir İl Emniyet Müdürlüğü KOM Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılan FETÖ soruşturmalarında

Facebook Hesabınızla Bu Habere Yorum Yapabilirsiniz

Yorum Yap

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
reklam

KÖŞE YAZARLARI